Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Méně než polovina lidí z Vysočiny ví,
co je to domácí násilí

  10:22aktualizováno  10:22
Vysočina - Lidé na Vysočině a v Jihomoravském kraji mají na problematiku domácího násilí jiný pohled než lidé z jiných krajů. Potvrdily to výsledky šetření agentury STEM, které si zadal Bílý kruh bezpečí. Ten provozuje bezplatnou linku pro oběti domácího násilí.

Pouze čtyřicet šest procent lidí těchto dvou regionů ví, co si má pod pojmem domácí násilí představit. A dokonce jenom patnáct procent obyvatel má dostatek informací, jak se zachovat v případě, že s ním přijde do styku. "Lidé jsou hodně bezradní, nevěří, že by jim mohla pomoci policie," uvedla Věra Haberlová z agentury STEM.

Policisté potvrzují, že případy domácího násilí se mohou klasifikovat jako více trestných činů. "Je to především týrání svěřené osoby - loni jsme šetřili čtyřicet sedm případů. Mohou sem také patřit trestné činy omezování osobní svobody, ublížení na zdraví nebo vydírání. Často jde o fyzické napadání, ale taky o psychický nátlak. O případech se dovídáme třeba ze školy nebo od lékařů, méně časté jsou případy, kdy se na nás obrátí někdo z rodiny," shrnula mluvčí jihomoravské policejní zprávy Dagmar Bartoníková.

Výzkum také ukázal, že obyvatelé jižní Moravy a Vysočiny se v případech domácího násilí nechtějí svěřovat svým známým a příbuzným. Narozdíl od celorepublikových výsledků, které říkají, že by pomoc u přátel či příbuzných vyhledalo až šedesát procent lidí, jsou obyvatelé jihovýchodního regionu spíše zastánci pomoci od odborníků.

Nejvíce, 74 procent, by se přitom obrátilo na manželskou poradnu. "Nedá se to jednoznačně vysvětlit, ale může to být tak, že lidé na jižní Moravě takové případy hůře snášejí a pomoc u odborníků jim přijde anonymnější než u přátel," řekla Haberlová.

Neochotu hledat pomoc u svých blízkých dokládá i skutečnost, že o případech násilí v rodinách přátel se z doslechu dozvědělo padesát šest procent dotázaných. To je o pět procent méně než celostátní průměr.

Výskyt domácího násilí je v Jihomoravském kraji a na Vysočině přitom shodný s celorepublikovým průměrem. S tím se shoduje také počet respondentů, kteří uvádějí, že se s problémem setkali přímo, a to buď jako oběť, svědek či dokonce agresor. Obyvatelé obou regionů jsou také méně radikální. Své partnery by v dotyčné situaci opustilo pouze 33 procent lidí, což je o deset procent méně než v jiných krajích.

Problematikou domácího násilí se zabývá Bílý kruh bezpečí, při němž funguje také bezplatná linka bezpečí. Ta ročně registruje stovky telefonátů od obětí, jejich přátel, rodinných příslušníků, ale i samotných násilníků. "Za poslední dva měsíce jsme zaznamenali více než devět set hovorů. Z toho nejvíce volají oběti. Ve čtyřech případech se však na linku dovolal samotný agresor," uvedla pracovnice Bílého kruhu bezpečí Markéta Hlavicová.

Pracovníci linky se také pokoušejí zjistit, odkud volající pocházejí. "Nejčastější hovory byly z Brna, jen pět ze Znojma a tři například z Břeclavi," dodala Hlavicová

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

„Zeman drsný kantor, Drahoš školený žák.“ Redaktoři glosovali první debatu

Kandidát Jiří Drahoš v prezidentském duelu TV Prima, který moderuje Karel...

Tři dny před začátkem druhého kola prezidentských voleb se Miloš Zeman s Jiřím Drahošem poprvé setkali tváří v tvář v...Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...

Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Další z rubriky

Myslivecký strážce musí být bezúhonný, odmítl ÚS zrušit část zákona

(Ilustrační snímek)

Ústavní soud odmítl zrušit část zákona o myslivosti, podle které člověk se škraloupem v trestním rejstříku nemá už...

Komunistům nevadí Babiš jako premiér. Budou jednat o toleranci nové vlády

Andrej Babiš a Vojtěch Filip při předvolební debatě lídrů stran v roce 2013.

Komunisté se s hnutím ANO dohodli, že budou jednat o podmínkách podpory menšinové vlády Andreje Babiše, kterého chce i...

Středočeský výbor ROP čeká po bitvě o Čapí hnízdo přeobsazení

Středočeský kraj má novou koalici, dohodu podepsaly ANO, ČSSD a KSČM. Potvrdila...

Výbor regionální rady ROP Střední Čechy, který odmítl vyjmout projekt Čapí hnízdo z evropského financování, čeká...

Najdete na iDNES.cz