Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Memento Bílé Hory nepřipomíná jen pomník

  13:11aktualizováno  13:11
Bílá Hora - Řekne-li se Bílá Hora, vybaví se téměř každému letopočet 1620 a prohraná bitva odbojných českých stavů proti katolickému vojsku habsburského panovníka na nehostinné bělohorské pláni. Pražané však dobře znají i nedalekou oboru Hvězda s tamním letohrádkem, který nechal postavit kníže Ferdinand Tyrolský v letech 1555 až 1556. Tato renezanční stavba však zdaleka není jedinou, která v této části hlavního města stojí za pozornost.


Bílá Hora se stala na více než tři století, která uplynula od neslavné bitvy do vzniku republiky, symbolem národní pohromy. Naopak Habsburkové se záhy po bitvě rozhodli oslavit a natrvalo připomenout své vítězství, a to hned dvěma objekty, které na Bílé Hoře po roce 1620 vznikly. A aby byly obě stavby všem řádně na očích, umístili je podél staré silnice z Prahy do západních Čech, dnešní Karlovarské.

Vycházku nazvanou Bílá Hora - Hvězda - Liboc pořádá Pražská informační služba v sobotu 21. července. Sraz je ve 14.00 hodin na konečné tramvaji číslo 8 a 22 Bílá Hora. Vstup 30 Kč.

Byla to jednak kaple Panny Marie, která měla být poděkováním za pomoc v bitvě, jednak klášter servitů, pomocníků Panny Marie. Z kaple se po roce 1700 stal poutní kostel Panny Marie Vítězné, který má dnes barokní podobu od stavitele Jana Blažeje Santiniho-Aichla. Kostel, který má půdorys rovnoramenného kříže, obklopují ambity s několika kaplemi a božím hrobem. Oltář je pod hlavní kupolí. Z nedostavěného kláštera servitů se stala hospoda, která je tu pod názvem Velká hospoda na Bílé Hoře dodnes.

Pohnuté dějiny Bílé Hory připomíná také kamenná mohyla v polích na paměť padlým, kterou tam umístili členové místního Sokola v roce 1920. Známý je i Toleranční hřbitov, který vznikl v roce 1781 po vydání tolerančního patentu pro nekatolíky.


Program dalších procházek v tomto týdnu:

středa 18. července - Ze Suchdola přes Kozí hřbety do Únětic
Sraz na konečné stanici autobusů městské hromadné dopravy Výhledy. Bus číslo 147 jede z Vítězného náměstí ve 14.01 a 14.13 hodin. Odchod po příjezdu pozdějšího autobusu. Vstup 30 Kč.

sobota 21. července - Palácové malostranské zahrady
Procházka počítá s návštěvou Ledeburské, Pálffyovské, Kolowratské a Malé Fürstenberské zahrady. Sraz v 15.00 hodin před Valdštejnským palácem na Malé Straně - na Valdštejnském náměstí. Vstup 30 Kč + vstupné do objektu 80/40 Kč.

Autorem barokní přestavby poutního kostela Panny Marie Vítězné na Bílé Hoře byl Jan Blažej Santini-Aichl. (13. července 2001)

Autorem barokní přestavby poutního kostela Panny Marie Vítězné na Bílé Hoře byl Jan Blažej Santini-Aichl. (13. července 2001)

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Pakt titánů. Jaké vyhlídky má spojenectví Zemana a Babiše?

Prezident Miloš Zeman jmenoval na Pražském hradě předsedu hnutí ANO Andreje...

Tak pevné spojenectví prezidenta republiky s politickým premiérem Česko nepamatuje. Jak dlouho však vydrží, tedy dokdy...

Opilý muž stopoval v noci uprostřed dálnice D46, srazilo ho auto

Zastavit stopaři se řidičce jedoucí ze Svitav do Litomyšle nevyplatilo....

Šestačtyřicetiletého muže srazilo v sobotu časně ráno na dálnici D46 na Prostějovsku osobní auto. Muž v tmavém oblečení...

Jezevčík je po osmi dnech volný, moderní techniku trumfla selská metoda

Jezevčík uvězněných ve skále je po 8 dnech venku

Po osmi dnech se podařilo vyprostit jezevčíka Mildu, který minulou sobotu uvázl ve skále v bývalém kamenolomu u...Najdete na iDNES.cz