Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Měli jste nás vzbudit, říkali zaplavení

  10:06aktualizováno  10:06
Skoro dvě hodiny debatovali obyvatelé zlínské městské části Příluky v pondělí večer se zástupci Povodí Moravy a stavební firmy IMOS o protipovodňových opatřeních v této části města. Zástupce povodí se v jejím závěru lidem, které postihlo poslední rozlití Dřevnice, omluvil.

"Přijměte dobře a upřímně míněnou omluvu. Je mi to upřímně líto," řekl několika desítkám lidí, kteří přišli na besedu do sálu domu dětí a mládeže Astra, technicko-provozní ředitel Povodí Moravy Miroslav Duda. Přítomní to ocenili potleskem.

V Přílukách mělo jít původně o dlouhodobě plánované setkání místních lidí s vedením zlínské radnice. Vzhledem k červencové povodni však radní pozvali i představitele Povodí Moravy a firmu, která v Přílukách staví na Dřevnici nový jez. Z původního doplnění se však stal hlavní bod programu.

"Proč nás někdo v osudnou noc včas nevzbudil, když už se vědělo, že jde voda ze slušovické přehrady přes přepad? Mnohé věci bychom si tak ještě stačili zachránit před zaplavením vodou a bahnem," vyčítala jedna z diskutujících. "Máme doma i pytle, ale ty nám teď byly k ničemu," dodala.

"Kdybyste museli rušit dovolené a makat tady v bahně..." vyčítal zástupcům Povodí další přítomný.  "Mohl bych na vás podat trestní oznámení pro obecné ohrožení," připojil se jiný rozhorlený muž. Někdo vyčítal, že už byl v této části Zlína zatopen v posledních letech rozvodněnou Dřevnicí třikrát. "Nebaví nás to," odmítal rezolutně možnost, že by se povodeň ještě někdy měla opakovat.

Znovu se potvrdilo, že příčinou posledního rozlití Dřevnice v oblasti Příluků a Bartošovy čtvrti byla larzenová stěna, která chránila nově budovaný jez. Podle ředitele dodavatelské stavební firmy IMOS Zdeňka Talaše byla nezbytná.

Kdyby rozestavěný jez nebyl chráněn larzenovou stěnou, mohla velká voda odnést ještě neukotvenou pohyblivou část jezu. Ta by po proudu mohla strhnout most nebo vytvořit bariéru, u které by se řeka rozlila na jiném místě. "Firma IMOS tahala larzeny, ale všechno to nestihla," poznamenal Miroslav Duda z Povodí Moravy, které si stavbu u dodavatele objednalo a které za jez po dobu jeho výstavby nenese odpovědnost.

Vášnivá polemika se mezi přítomnými rozvinula také k otázce připravovaných protipovodňových opatření. Povodí Moravy chce na pravém břehu řeky od příluckého jezu po silniční most v Přílukách postavit betonovou stěnu, na levém břehu nasypat od jezu kolmo k řece až po železniční trať ochrannou hráz.

První opatření má zabránit rozlivu Dřevnice do dolní části Příluků, druhé má chránit Bartošovu čtvrť. Nad hrází mezi železnicí a řekou  se vytvoří suchý poldr.

Jak se ukázalo, místní lidé mají k navrhovaným opatřením řadu výhrad. Vadí jim, že na dně poldru dojde k určitému znehodnocení pozemků. "Proč raději nevytvoříte poldr mezi Slušovicemi a Lípou, kde se také měla po válce stavět přehrada?" navrhovali někteří z Přílučanů.

"A co kdyby se hráz přehrady v Nových Dvorech protrhla?" děsil se někdo další.
Přílučané se také bojí, že mimořádně silný déšť a přívaly vody mohou přijít i ze stráně severně od Příluků a že se potom prostor za ochrannou zdí stane bazénem, ze kterého voda nebude mít kam odtékat.

To však Karel Zelík z Povodí Moravy vyvrátil tvrzením, že v betonové zdi budou dvě nebo tři rozebíratelné propusti.

Některé otázky a  námitky Přílučanů zůstaly bez odpovědi. Obyvatelé této části Zlína se proto sejdou na zvláštní schůzce věnované pouze problematice protipovodňové ochrany znovu ještě koncem srpna nebo začátkem září.

Před jedním rizikem však diskutující varovat už v závěru včerejší nedokončené besedy primátor Zdeněk Dostál: aby se totiž v případě protipovodňových opatření nevytvořily protichůdné názorové skupiny, takže by stát nakonec v Přílukách nenechal postavit ochranné hráze a stěny vůbec žádné.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Využili naivní hloupou holku, říká kamarádka Češky zadržené v Pákistánu

Pakistánská policie zveřejnila fotografii mladé Češky, která se na letišti v...

Za týden přiletím. Vezu spoustu dárečků a drahého oblečení, které sama neunosím. Dám ti ho. To je poslední vzkaz, který...

Na Zemana útočila Ukrajinka, která narušila jednání Lukašenka i fotbal

Angelina Diashová během protestu proti Alexandu Lukašenkovi

Aktivistkou hnutí Femen, která v pátek ve volební místnosti zaútočila na českého prezidenta Miloše Zemana, je 27letá...

Další z rubriky

Léky přes čáru. Pojišťovny budou vracet víc peněz za léčiva na předpis

Léky a peníze

Lidé nad pětašedesát let a děti mohou od ledna za léky na recept ušetřit. Snižuje se totiž ochranný limit, tedy částka,...

S Milošem mě spojil havlistický režim, říká Klaus v rozhovoru MF DNES

Bývalý prezident Václav Klaus

„S Milošem Zemanem jsme si vždycky byli blíž, když proti nám jakkoli definovaný režim přitvrdil, a naše velikánské...

Máme obavu z afrického moru prasat z Maďarska, říká šéf veterinářů

Ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád k africkému moru...

Když se před koncem loňského roku objevila první nakažená prasata mimo ohrazenou zónu na Zlínsku, znamenalo to, že se...

Najdete na iDNES.cz