Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Měli by pozavírat půlku národa, tvrdí o rozkrádání expremiér Topolánek

  10:39aktualizováno  10:39
Uplynula doba, kdy mám na nějaké hodnocení svých nástupců nárok, řekl si po necelých dvou letech od konce v čele ODS Mirek Topolánek. V rozhovoru pro Týden osočil domovskou stranu, že je fackovacím panákem Věcí veřejných, a rozhovořil se o rozsáhlé korupci v souvislosti s eurofondy.

Expremiér Mirek Topolánek na přednášce o korupci a byrokracii (30. 11. 2011) | foto:  Petr Topič, MAFRA

"Pokud se mluví o velké míře korupce, pak až se budou šetřit evropské dotace, měli by pozavírat půlku národa. Polovina prostředků se ztratí už v administrativě a poradenských firmách," komentoval někdejší premiér a předseda ODS Mirek Topolánek letité problémy ministerstva školství se špatným čerpáním evropských fondů.

Podle Topolánka je v Česku míra zneužívání evropských dotací násobně větší než v jiných zemích. "Až se to začne vyšetřovat, to bude teprve legrace. Když je za nic pět let, měla by jít spousta účastníků této drogově-dotační jízdy sedět na doživotí," míní bývalý předseda vlády.

Expremiér Topolánek

Mirek Topolánek se stal premiérem v roce 2006. Jeho vláda padla na jaře 2009 uprostřed předsednictví Evropské unie.

ODS vedl Topolánek od roku 2002. Na post rezignoval osm let poté, když novináři zveřejnili jeho kontroverzní výroky, které pronesl při focení pro magazín Lui. Přepis rozhovoru čtěte tady.

Nyní působí v teplárenském průmyslu. Je generálním ředitelem firmy VAE Controls a šéfem Teplárenského sdružení či předsedou dozorčí rady Elektráren Opatovice (více o Topolánkově tažení teplárenským průmyslem čtěte tady).

Na korupci pak nabízí jediný recept: "Korupci přece snížíme jedině tím, že budeme méně přerozdělovat, zmenšíme stát, bude méně rozhodovacích pravomocí, méně razítek a méně dotací. Žádné jiné řešení korupce neexistuje," tvrdí politik s tím, že z ODS taková slova neznějí.

"Bez šedých eminencí se politika neobejde"

Vliv podnikatelů alias šedých eminencí na politické strany je podle Topolánka nezbytný. "Všude na světě v politice funguje řada zájmů. Vím, že to nejde bez těchto lidí. Artikulují a koncentrují v sobě nějaký zájem, ať už je legitimní, nebo nelegitimní, a mají právo ho artikulovat. A používají samozřejmě prostředky k prosazení těchto zájmů," tvrdí.

Podle něj je jejich lobbování v pořádku, pokud zůstává jejich vliv v mezích zákona. "Pokud to dělají legálně, že na základě nějakého artikulovaného zájmu poslanci schválí postup, který někomu přinese peníze a někomu se peníze vezmou... Vždyť o tom je celá politika, o přerozdělování peněz, o ničem jiném to není," míní Topolánek.

Problém podle něj nastává, když se byznys propojuje s politikou. "Označení 'kmotr' funguje v případě, že ti lidé propojí byznysovou a politickou moc. Pokud se zeď mezi těmito dvěma světy naruší a propojí se v osobě, která dělá jedno i druhé, začíná to být problém. K tomu dochází všude ve světě a v České republice k tomu nedochází zdaleka jen v ODS," míní expremiér.

Prohra ODS: Koaliční vládnutí i přímá volba prezidenta

Vlastní stranu ale jinak v rozhovoru nijak nešetří. Podle něj jí chybí výrazné tváře i vyšší angažovanost v prezidentské volbě, do které ODS podle Topolánka nehodlá investovat žádné velké peníze. Už jen to, že hlavu státu budou volit občané, považuje Topolánek za určitou prohru. "Teď jsme rezignovali na prezidentskou volbu, úplně tupě jsme přistoupili na přímou volbu, která nikdy nebyla v arzenálu liberálně-konzervativní strany," míní politik.

Na druhou stranu je volba prezidenta podle expremiéra jednou z mála šancí, jak voličům naservírovat jasný program. "Sám výsledek prezidentských voleb je sekundární. Pokud se strana této možnosti zbaví, pak to je prostě neskutečná politická chyba a ODS se stává stranou, se kterou už bych neměl mnoho společného," dodává Topolánek.

Právě jasná vize totiž Topolánkovi u ODS nyní chybí. Stejně jako výrazné tváře a ministři, kteří podle něj působí ve vládě "nevýrazně - kromě siláckých gest". Straně pak vyčítá i to, že ustupuje Věcem veřejným, které "si ukradly kvazitéma boje s korupcí". "ODS jim dělá v lepším případě sparingpartnera a v horším případě fackovacího panáka," kritizuje Topolánek. S Věcmi veřejnými stranu dle Topolánka pojí boj proti třetímu koaličnímu partnerovi, tedy TOP 09.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Manželé dali milion na výstavu o republice. Děti to jednou pochopí, říkají

Pavel Müller byl pilotem záchranné služby Jihomoravského kraje.

Neobvykle vysokou částkou přispěla rodina Müllerova z Mikulovska na chystanou výstavu ke stému výročí republiky pod...

Policie viní z terorismu bývalého imáma z Prahy. Jeho bratr válčí v Sýrii

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Policie obvinila z terorismu první tři Čechy. Jedním z nich je bývalý pražský imám Sámer Shehadeh, o nějž se již dříve ...

VIDEO: Cestující museli do křižovatky tlačit autobus sněhovou břečkou

Cestující v Brně museli roztlačit autobus

Vlastní silou se museli minulý týden vypořádat někteří cestující MHD se sněhovou kalamitou v Brně. Jeden z autobusů...

Najdete na iDNES.cz