Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Melčák: Můj hlas pro reformu vláda jistý nemá

  12:55aktualizováno  12:55
Poslanec Miloš Melčák byl jedním z hlavních zachránců Mirka Topolánka při hlasování o důvěře jeho vládě. Na stejného poslance bude premiér možná spoléhat i při hlasování o reformách. "Můj hlas ale v této chvíli jistý nemá," řekl Melčák v rozhovoru pro iDNES.cz.

Osudová chvíle poslance Melčáka. Na mimořádné tiskové konferenci oznamuje ještě jako poslanec ČSSD, že bude hlasovat pro důvěru vládě Mirka Topolánka. | foto: Dan Materna

Podpoříte vládní reformu? Nemáte pocit, že jste brán jako téměř jistý hlas pro Topolánkovu vládu? Jistější než hlasy některých koaličních poslanců?
To mě překvapuje, já jsem se nikdy nepočítal mezi hlasy, které má reforma k dispozici. Také nemám informace, že by kromě inženýra Tlustého nechtěl někdo z koaličních poslanců reformu podpořit.

Premiér Topolánek tedy váš hlas jistý zdaleka nemá?
Pokud to bude vypadat tak, jak to vypadá z návrhu, který jsem získal, tak určitě ne.

A který návrh myslíte?
To je nějaký návrh, který přinesl Michal Pohanka. Ani nevím, odkud to je.

Takže jste v úzkém kontaktu s poslancem Pohankou?
Ano, některé věci konzultujeme, já mám na starosti spíše ekonomické věci, on sociální. My vlastně tvoříme takový miniklub.

Pokud budeme vycházet z toho, co jste získali, plus to, co je veřejně známo, jakou máte k reformě největší výhradu?
Tak to jsou především záležitosti kolem narušení podnikání. Myslím, že na reformě je nejpodstatnější, aby nastartovala vyšší podnikatelskou aktivitu a další růst zaměstnanosti. Reforma rozhodně nesmí potlačit podnikání.

POPLATKY U LÉKAŘE NE,
SNÍŽENÍ MATEŘSKÉ ANO,
aneb co nejvíce vadí Melčákovi

Poslanec Melčák je proti zvažovanému zrušení stravenek. "To by se rozhodně týkalo spousty pracovních míst, pokud by tyto firmy musely skončit," říká. Podle nejnovějších výroků premiéra se ale zdá, že stravenky nakonec zůstanou.

Za ještě horší zásah Melčák považuje navrhovanou povinnost ukládat rezervní prostředky na obnovu na bankovních účtech. "To by byly pro firmy umrtvené peníze, které by si podnikatelé museli znovu od bank půjčit," tvrdí. Další nepříjemnost by přineslo plánované snížení hranice pro drobný hmotný majetek ze 40 tisíc zpět na 20 tisíc korun. "Ale nevím, jestli tam tyto návrhy zůstanou," podotkl poslanec.

Výhradu má také k poplatkům u lékaře, zvlášť když ústava zaručuje bezplatné zdravotnictví. "Nevylučuji, že by se dalo ustoupit v záležitosti placení za pobyt v nemocnici," řekl Melčák iDNES.cz.

Výběr poplatků v ordinacích a v lékárnách ale považuje za složitý i po technické stránce. Navrhuje, aby se peníze ve zdravotnictví řešily zvlášť.

Ohrazuje se také proti škrtání sociálních výdajů - "přiznané se neodmítá" je Melčákovo heslo. Výjimku by udělal u mateřské dovolené, jejíž zvýšení bylo veliké kvůli blížícím se volbám.

S MILOŠEM ZEMANEM SE STÝKÁM

Když premiér Topolánek navštívil minulý víkend expředsedu ČSSD Miloše Zemana, vysvětlil to tak, že Zeman by mohl ovlivnit některé poslance ČSSD, aby hlasovali pro reformu. Mohl by je ovlivnit?
Slova o vlivu Miloše Zemana jsou trošku mýtus. Něco takového je používáno jeho nepřáteli, kteří se ho snaží nějakým způsobem vtahovat do nějakých půtek, kterých se on nechce zúčastňovat.

Podle vás tedy stěží může ovlivnit nějaké poslance ČSSD, aby podpořili vládní reformu?
Jak říkám, je to mýtus. Všichni máme svůj vlastní rozum a svou vlastní zodpovědnost vůči své zemi. Myslet si, že mě kdokoliv přiměje k tomu, abych se pro jeho krásné oči nějak rozhodnul, je nesmysl.

Proč si myslíte, že Zemanův vliv není tak velký?
V první řadě je to dáno tím, že on neusiluje o to, aby měl nějaký vliv.

A nesnaží se tedy o jeho vlivu mluvit alespoň lidé kolem něj? Například Miroslav Šlouf?
Ne. Myslím, že to je trošku i urážka Miloše Zemana, když mu neustále podsouváme, že má kolem sebe někoho, kdo tahá nitkami. A je to i urážka Miroslava Šloufa, který je obviňovaný z nějakého manipulování. Každopádně mnou nemanipuluje Miloš Zeman ani Miroslav Šlouf.

A stýkáte se s nimi?
Pana Šloufa jsem viděl naposledy někdy před volbami. Pokud jde o Miloše Zemana, lhal bych vám, kdybych vám řekl, že se s ním nepotkávám. Stýkám se s ním, ale není to o tom, že bych si šel za ním pro radu, co mám a nemám dělat, jak se mám zachovat.

I když jeho názory musí mít na vás vliv.
Fakt je, že Miloš Zeman má ohromnou politickou zkušenost. A je dobré znát jeho názor na jednotlivosti i celkové řešení různých věcí.

A s panem Dalíkem v kontaktu nejste?
O panu Dalíkovi jsem jako poslední informaci slyšel, že žaloval pana Ratha v souvislosti s mou osobu. Když ho pan Rath nařknul, že mě získal, abych hlasoval pro vládu.

Pravdou ale je, že Marek Dalík upozorňoval už dlouho před hlasováním o důvěře, že některé poslance ČSSD získal.
Myslím, že si dělal spíš legraci. Mě určitě nezískal.

Ani teď nejste v kontaktu?
Ne, ne, ne.

VLÁDU BYCH PODPOŘIL ZNOVU

Jak hodnotíte sto dnů vlády, které nedávno uplynuly?
Myslím, že vláda to neměla lehké.

V čem například?
V první řadě musela čelit řadě útoků Jiřího Paroubka, které byly motivovány jeho jakousi zhrzeností, že se mu nepodařilo dostat se do vlády.

Vláda vás tedy zatím nezklamala?
Kdybych ji měl známkovat, tak bych jí rozhodně nedal horší známku než dvě mínus.

Tak to je dost slušné hodnocení!
Možná jsem se pustil, kde jsem neměl. Aby nakonec nebyl titulek: "Melčák dává vládě 2-".

Je vůbec něco, co se vám na jejím vládnutí nelíbilo?
To je těžká otázka. Já myslím, že například v personálních otázkách mohla být ještě tvrdší.

Třeba v kterých?
Zejména tam, kde jde o zajišťování práva.

Co tím myslíte?
Umím si představit lepší stav v dopravě, v boji proti hospodářské kriminalitě a korupci nebo při zajišťování bezpečnosti prostých lidí na ulicích. O čem se ale zase tak často nemluví, je dotahování tunelářských kauz skutečně až do konce, ukončení prakticky beztrestného vyhýbání se soudu či naprosto nepřiměřené odměny exekutorů.

Jakých bylo těch sto dnů od hlasování o důvěře pro vás?
Jsem rád, že jsem je ve zdraví přežil. Snažil jsem se, abych se nenechal vtáhnout do různých mediálních půtek, vyhýbal jsem se i emotivním reakcím, což mně pomohlo k tomu, abych si udržel dobrou psychickou pohodu. Můj osud je vlastně jen takový drobínek v osudu společnosti.

No, i když osud, který spolurozhoduje o existenci současné vlády.
Pokud můj postoj povede k tomu, že si občané budou jistí svou sociální, ale i osobní bezpečností, tak já budu šťastný a budu to pokládat za dobré.

Kdyby bylo hlasování dnes, opět byste podpořil Topolánkovu vládu?
Určitě, udělal bych to znovu.

Protože jste - alespoň podle svých dřívějších vyjádření - přesvědčen, že vznik vlády přinesl do politiky uklidnění?
Určitě. Je škoda těch několika promarněných měsíců po volbách, ale je dobře, že už se začalo konečně pracovat. Čím později reformy uděláme, tím bude hůř. A nelze ani omylem očekávat, že se reformy začnou dělat někdy před rokem 2010, kdy by měly být další volby.

Topolánkova vláda úřaduje a možná vydrží až do roku 2010. Nepřemýšlíte občas nad tím, co budete dělat, až skončí toto volební období?
To je předčasné. Rozhodně budu mít více času, abych se věnoval rodině, vnoučatům. Předpokládám, že moje poslání v politice skončí. I když se držím okřídleného rčení - nikdy neříkej nikdy.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Noste si léky z domova, vyzývají pacienty nemocnice. Nemají na to právo

(Ilustrační snímek)

České nemocnice po pacientech chtějí, aby si nosili z domova vlastní léky nebo zdravotní pomůcky. Taková praxe přitom...

Nedopustili jsme roztržku, rozdělení bylo správné, shodli se Klaus a Mečiar

Bývalí premiéři Václav Klaus (vpravo) a Vladimír Mečiar se zúčastní debaty...

Bylo to jako propadnout se v čase o čtvrt století zpět. V budově bývalého Federálního shromáždění vzpomínal Václav...

Lidem chodily na mobil jízdenky, které neobjednali. Peníze dostanou zpět

SMS jízdenka (ilustrační foto)

Systém, který v Ústí nad Labem posílá na mobily SMS jízdenky na MHD, v sobotu posílal a zaúčtoval i doklady, které si...Najdete na iDNES.cz