Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Měla byste viset v průvanu, řekla podvedená souzené

  12:18aktualizováno  12:18
Krajský soud v Ostravě začal projednávat podvod, kterého se měla dopustit majitelka opavské cestovní kanceláře Harmonie medical. Podle žaloby připravila několik stovek klientů o třináct milionů korun. Podnikatelka se klientům omluvila.

Půl hodiny trvalo soudci, než přečetl seznam lidí, které majitelka cestovní kanceláře Harmonie medical z Háje ve Slezsku Hana Vítečková připravila o peníze.

Podle obžaloby podvedla přes šest set klientů, dluží svým zaměstnancům, nezaplatila firmám, které s ní spolupracovaly, nesplácela půjčky.

"Celková škoda, kterou v letech 2002 a 2003 způsobila, dosahuje téměř osmnácti a půl milionu korun," uvedl státní zástupce. Vítečková v pondělí poprvé stanula před Krajským soudem v Ostravě. Za podvod jí hrozí pět až dvanáct let vězení.

Jen klienty cestovní kanceláře, kterým nabízela léčebné pobyty v Chorvatsku, připravila asi o čtrnáct milionů.

"I když věděla, že nezaplatila zálohu na pojištění proti úpadku a věděla, že nebude moci splnit závazky, uzavřela s šest set čtyřiceti klienty smlouvu na pobyty v sezóně 2003," uvedl státní zástupce.

Asi tři sta lidí, které vyvezla v červenci 2003 do Chorvatska, připravila nejen o peníze, ale nechala je tam bez jídla, noclehu a zajištěné cesty zpět. Přitom šlo většinou o nemocné důchodce. Některým bylo přes osmdesát let.

Podvedená: Museli jsme spát na zemi
"Nikdy v životě jsem něco tak hrozného nezažila! Jak nám to mohla ta osoba udělat? Nikdo o nás nevěděl, nikdo se s námi nebavil. Spali jsme venku na pláži s kufrem pod hlavou a neměli se jak dostat domů," líčila čtyřiaosmdesátiletá Alžběta Velešíková z Ostravy-Hrabůvky, která se chtěla v mořských lázních zotavit po úraze.

"Šetřila jsem na to dlouho. Jedla jsem jednou denně a ještě jsem si musela půjčit," říká paní Velešíková. Přišla o třináct a půl tisíce.

Když kolem ní Vítečková prošla, nedokázala mlčet: "Do průvanu vás pověsím!" hrozila jí a slibovala, že ji na svatého Antonína prokleje.

Je mi to líto, řekla podnikatelka
Sedmačtyřicetiletá Hana Vítečková byla rozrušená, měla blízko k pláči a vypovídala zmateně. "Nechtěla jsem nikomu ublížit ani nic zpronevěřit. Chci se omluvit klientům a rodině," řekla. Opakovala, že její projekt byl velmi dobrý a "neměl zahynout", a že krach byl důsledkem nepříznivých okolností.

Vítečková nechtěla moc rozbírat, proč poslala nemocné důchodce na Jadran, i když věděla, že nemá zaplacené pojištění a má dluhy u chorvatských partnerů.

"Nikdy bych nedovolila, aby vycestovali, kdybych neměla potvrzeno od Chorvatů, že ubytováni budou," tvrdila však.

"Paní Vítečková dvakrát změnila termín odjezdu. Řekla, že musí jen znovu uzavřít pojištění proti úpadku, protože je rozvázané. My jsme jí věřili. Když jsme zájezd stornovali, řekla, že peníze nám do týdne vrátí," řekla Iljuše Svobodová z Havířova, která přišla o třináct tisíc korun.

S nárokem na náhradu dvaceti pět tisíc korun se připojili k trestnímu řízení také manželé Jindřich a Eva Paukovi z Ostravy. "Byli jsme z toho v šoku. Už proto, že jsme byli se stejnou cestovkou v roce 2002 na Korčule a všechno bylo perfektní," líčil Jindřich Pauk.

"Krásné klidné místo, ubytování v bývalém středisku ministerstva, dobré jídlo. Denně jsme chodili na rehabilitace, bahenní koupele, uhličité koupele. V republice není žádná podobná cestovka," dodal. V sezóně 2003 měli jet s manželkou na ostrov Vis. Už nevyjeli.

Vítečková brala peníze i jinde
Vítečková podle obžaloby připravila o téměř tři miliony také například Františka Bernolda. "Uzavřela s ním v roce 2002 smlouvu na provedení stavebních prací v hotelích v Chorvatsku, ačkoliv věděla, že není schopna plnit závazky, protože její společnost byla minimálně od roku 2000 v úpadku předlužením," uvedl státní zástupce.

Podle obžaloby nezaplatila rehabilitačním sestrám, masérce ani delegátům, kteří pro ni v Chorvatsku pracovali. Od zaměstnanců si ještě půjčovala. Například od delegáta pro ostrov Vis si půjčila i na koupi palubních lístků pro klienty zájezdu, který se neuskutečnil.

Společnost Harmonie medical je v konkurzu. Hodnota majetku zahrnutého do konkurzu nestačí podle správkyně ani na náklady konkurzu. Vítečková tvrdí, že žádný majetek nemá.

"Přišla jsem o dům, bydlím v pronájmu. V Chorvatsku chátrá majetek, ke kterému však nemůžeme," řekla. Případ bude pokračovat výslechem svědků a znalců.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

VIDEO: Místo dítěte měla opilá žena v kočárku lahve, batole leželo na zemi

Agresivní žena s batoletem nadýchala přes tři promile

Při adventních pochuzkách objevili pražští strážníci v jednom z obchodních domů opilou ženu s batoletem. Žena byla...

Nesmím číst spis, stěžuje si řidič, který měl konflikt s policisty

Neobvyklý zásah policistů v civilu na řidiče z Karlovarska

Ani po třech měsících není u konce vyšetřování případu policistů v civilu, kteří v září v Plzni hrubě zakročili proti...

Zloděj kradl v elektrárně kabely, jeho stopu vyčenichal policejní pes

Zloděj ukradl z elektrárny na Sokolovsku bezmála 200 metrů kabelů.

Sokolovští policisté chytili zloděje, který kradl kabely z elektrárny. Na jeho stopu je přivedl služební pes. Ten...

Skoncujte s iluzí dokonalých Vánoc
Skoncujte s iluzí dokonalých Vánoc

Padající stromeček a nekončící úklid. I takové jsou Vánoce.Najdete na iDNES.cz