Měl bych tu pro vás pěkné kousky. Pokud zaplatíte desítky tisíc eur

  16:00
Středoevropským fotografům od konce 19. století do současnosti vzdal minulý týden hold 14. ročník veletrhu Paris Photo. Snad částečně přispěl k demýtizaci klišé o rozervané „slovanské duši“, jež víc než světlo má ráda stín, a v šedi vidí krásu.
André Kertész: Elizabeh and I

André Kertész: Elizabeh and I | foto: Paris Photo - André Kertész

I dvacet jedna let od pádu železné opony představuje střední Evropa pro Francouze, alespoň co se umění týče, relativně neprobádaný region. Diskuse s Francouzem o umění ve střední Evropě tak může snadno sklouznout do řečí o "slovanské duši", kterou charakterizuje citlivost, melancholie, fantazie a bláznovství...

Pohlédněte

Řada snímků i video z Paris Photo je k vidění na stránkách salonu.

Snahy o prohloubení znalosti tohoto regionu se však v poslední době v Paříži přece jen projevují. Po nedávné přehlídce poválečného konceptuálního umění střední a východní Evropy v Centre Pompidou (výstava Přísliby minulosti) se zavedené stereotypy snažil problematizovat letošní veletrh Paris Photo. Jeho čtrnáctý ročník byl věnován fotografům ze zemí střední Evropy - z Česka, Polska, Maďarska, Slovenska a Slovinska. Zastoupena byla moderní fotografie od konce 19. století až po generaci umělců narozených v 70. letech minulého století.

Ernst Haas (1921-1986, Rakousko): Route 66, Albuquerque, New Mexico

Ernst Haas (1921-1986, Rakousko): Route 66, Albuquerque, New Mexico

Kertész, kam se jen podíváš

Jak to tedy v Paříži na konci minulého týdne konkrétně vypadalo? Nejlepší americké galerie se předháněly s těmi evropskými, kdo má ve sbírce lepší práce Josefa Sudka, Františka Drtikola, Jaromíra Funkeho, Miroslava Tichého, László Moholyho-Nagye, Brassaie či Roberta Capy. A celebritou mezi těmito hvězdnými tvůrci pro galeristy byl André Kertész (1894-1985), jehož díla měla na stánku snad každá galerie obchodující s moderní fotografií. Ostatně detail snímku Kertészovy ženy Elisabeth, který maďarský tvůrce exponoval roku 1932, se stal motivem pozvánky i titulní strany katalogu. A jeho snímek nazvaná U Mondriana (z roku 1926), zachycující zátiší s květinou a zatočené schodiště, byl vůbec nejdražším exemplářem veletrhu. Newyorská galerie Howard Greenberg jej nabízela k prodeji za jeden milion dolarů. A údajně byla prý pouhá náhoda, že v tutéž dobu, kdy se konalo Paris Photo, byla (a je - do 6. února 2011) v muzeu Jeu de Paume v Tuilerijských zahradách Louvru k vidění velká retrospektiva tohoto maďarského fotografa, který přes Paříž emigroval do Spojených států.

Rozsáhlé prostory karuselu muzea Louvre zkrátka zaplnily četné ikonické snímky, neboť ve střední Evropa se narodila plejáda vynikajících fotografů. Zatímco některé konzervativní galerie ukázaly, že nepodléhají tržním trendům, jiné na trhu etablované galerie bedlivě naslouchají poptávce: ke klasické moderní fotografii přibraly i tu současnou, o níž je mezi sběrateli a nákupčími čím dál větší zájem. A tak kupříkladu prestižní americká galerie Bruce Silverstain nabízela vedle neokoukaných Kertészových polaroidů z New Yorku sedmdesátých let i několik velmi slibných nastupujících fotografů (Todd Hido, Trine Sondergaardová).

Gábor Ösz (1962, Maďarsko): Permanent daylight N°6

Gábor Ösz (1962, Maďarsko): Permanent daylight N°6

Sudek, Stoilov, Koudelka

Jak už je z řečeného zřejmé, Paris Photo je v prvé řadě komerční akcí. Česká meziválečná fotografie na ní byla lukrativním artiklem. Vídeňská Galerie Johannes Faber, zaměřená na moderní fotografii rakouských a českých zemí, měla mimo jiné k prodeji pigmentovou fotografii Josefa Sudka - Tři sklenice od piva. Cena: 48 tisíc eur. "Pigmentové exempláře jsou vzácnější, v USA se nedávno prodal jeden podobný Sudkův snímek za 120 tisíc dolarů," sdělil mi vídeňský galerista a hned mi šel ukázat ručně retušovaný snímek od Rudolpha Koppitze nazvaný Studium pohybu. Klienti Galerie Johannes Faber mají rádi tradiční hodnoty a vysokou kvalitu; většinou pocházejí z USA a z Evropy. Podle Fabera je však čím dál větší zájem o současnou fotografii.

Návštěvníci - podle oficiálních zpráv salon během pěti dnů přivítal 40 tisíc lidí -, kteří zrovna nemají po ruce zbytné desítky tisíc eur, mohli uspokojit sběratelské choutky krásnými publikacemi. Tak třeba jednotlivé Sudkovy fotografické cykly nabízelo na salonu české nakladatelství Torst. "Jsme tu letos poprvé. O knížky je velký zájem, tak doufám, že odjedeme do Prahy s prázdnou," sdělil mi nakladatel Viktor Stoilov, který se zrovna snažil odchytit po salonu pobíhajícího Josefa Koudelku, aby mu na prosbu kupujících podepsal pár výtisků knihy Invaze 68. Sítem přísné dramaturgie salonu prošly i Leica Gallery Prague, Galerie Hunt Kastner a nakladatelství Kant.

Jaroslav Rössler (1902-1990, Česká republika): Bez názvu

Jaroslav Rössler (1902-1990, Česká republika): Bez názvu

Tohle asi nebude krize

"Snažili jsme se dostat do popředí jak avantgardu z let 1920-1930, tak významné osobnosti schovávané za železnou oponou, jako třeba Zofii Rydetovou z Polska nebo Češku Emilu Medkovou, jejichž fotografická práce jsou tady dodnes prakticky neznámé," charakterizoval dramaturgii letošního veletrhu jeho hlavní kurátor Guillaume Piens. "Zajímala nás také mladá scéna, tedy generace autorů narozených v letech 1960-1980, která zakusila nástup liberalismu. Příkladem může být Maďarka Anna Fabriciusová."

Anna Fabriciusová: Andrea

Anna Fabriciusová: Andrea

Je až s podivem, jak se Paris Photo za poslední léta propracoval na úplnou špici takových akcí. Každoročně se na něj sjíždějí nejen sběratelé, nýbrž ředitelé velkých světových muzeí. Letos hostil 91 galerií a 15 nakladatelství z celkem 25 zemí, včetně osmi galerií japonských. Zatímco před několika lety se tu daly pořídit snímky od 500 eur, letos byly nejnižší ceny trojnásobné. Trhu s fotografiemi se daří velmi dobře.

Na závěr výmluvný příklad: aukční dům Christie's ve dnech konání Paris Phota uspořádal sobotní aukci fotografií Richarda Avedona. Prodalo se všech 65 nabízených snímků tohoto amerického módního fotografa za celkovou sumu 5, 4 milionů eur. Nejdražší (a velmi slavný) snímek, zobrazující modelku v Dior šatech mezi slony v cirkuse, se vydražil za 841 000 eur. To může být důkazem, že šílenství není charakteristickým rysem jen "slovanské duše".

Autor:

Z politiky se vytrácí obsah, mluví do ní natřásající se tetky, říká Decroix

  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Mexičtí narkos už nepašují peníze, platí si šmouly. Je to legální a bez rizika

5. května 2024

Premium Vsaďte se, že nevíte, jak mexičtí narkos pašují peníze z Ameriky. Jistě, viděli jste v seriálech na...

Nová vlna podvodů. Vyluxovaným účtem to nekončí, přeprodávají se osobní data

5. května 2024

Premium Kyberzločinu dlouhodobě přibývá, v Česku se s končící lhůtou pro daňová přiznání podvodníci...

Životní prostředí v Československu patřilo k nejhorším na světě, líčí vědec

5. května 2024

Premium V roce 1989 se stal vůbec prvním ministrem životního prostředí. Profesor Bedřich Moldan patří mezi...

Auto za tahačem s tankem zastavilo. Už ale ne kamion, který osobák sešrotoval

4. května 2024  9:48,  aktualizováno  21:52

Při nehodě tří aut zemřel na dálnici D1 mezi Bohumínem a Polskem jeden člověk, další dva jsou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Byli vedle ní samí ztroskotanci, vzpomíná Basiková na muže Bartošové

Byly každá z jiného těsta, ale hlavně se pohybovaly na opačných pólech hudebního spektra. Iveta Bartošová byla...

Ukaž kozy, řvali na ni. Potřebovala jsem se obouchat, vzpomíná komička Macháčková

Rozstřel Pravidelně vystupuje v pořadu Comedy Club se svými stand-upy, za knihu Svatební historky aneb jak jsem se nevdala se...

Je to šílený, hodnotily firmy práci řemeslníků, kteří opravili střechu

Po zimě se často ukážou mnohé „vady na kráse“ domu, střechy nevyjímaje. Někdy nezbývá nic jiného než kompletní výměna....