Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Posledních sto kilometrů. Čína je krůček od podmanění Mekongu

  20:14
Jeden z největších veletoků naší planety se nenávratně mění. Na Mekongu a jeho přítocích rostou desítky přehrad a Čína usilovně pracuje na splavnění celé řeky pro velké nákladní lodě. Nezastavitelný pokrok ohrožuje přírodu, rybáře i pěstitele rýže.
Zlatý trojúhelník. Pohled na Mekong na pomezí Thajska, Laosu a Maynmaru. (20....

Zlatý trojúhelník. Pohled na Mekong na pomezí Thajska, Laosu a Maynmaru. (20. září 2019) | foto: Profimedia.cz

Mekongu se v jihovýchodní Asii přezdívá Matka řek. Kolem desáté nejdelší řeky světa, která cestou z Tibetské náhorní plošiny do Jihočínského moře protéká celkem šesti zeměmi, vykvetly celé civilizace. Dnes dává živobytí 60 milionům lidí.

Na podmanění 4 350 kilometrů dlouhého veletoku od začátku tisíciletí usilovně pracuje Čína. Sní o tom, že veletok splavní od delty Mekongu až po provincii Jün-nan na jihu Číny.

Podle agentury AFP jí k tomu chybí poslední krůček: vybagrovat poslední nesplavný úsek řeky na severu Thajska. Posledních 97 kilometrů peřejí, písčin a skal. 

Peking v regionu razí heslo „Společná řeka, společná budoucnost“ a tvrdí, že  proměna Mekongu přinese prosperitu i obyvatelům Laosu, Thajska, Myanmaru, Kambodži a Vietnamu. 

Na Mekongu hlídkují společné jednotky čínské, laoské, thajské a barmské armády:

Ozývá se však čím dál víc skeptických hlasů. Nejde jen o unikátní ekosystémy, kterým v biodiverzitě mohou konkurovat jen amazonské pralesy. Stavba desítek přehrad na Mekongu a jeho přítocích ukazuje, že zkrocení asijského veletoku ve jménu byznysu a geopolitických zájmů ohrožuje i životy milionů obyčejných lidí.

Superdálnice pro lodě

„Čím víc lodí, tím víc návštěvníků a obchodníků. Byznys je dobrý pro všechny,“ směje se v rozhovoru s reportéry agentury AFP čínský turista Čang Ťing-ťin ve vesnici Sop Ruak na severu Thajska poblíž hranic s Laosem a Myanmarem. Takzvaný Zlatý trojúhelník byl po léta synonymem obchodu s drogami a násilí, ale dnes sem plynou čínské investice ve velkém.

Hned pod vesnicí se valí kalné vody Mekongu. Do jeho mělkého koryta se už zanedlouho zakousnou čínské bagry, aby uvolnily cestu pro lodě schopné přepravovat více než 500 tun nákladu. Na obou březích by měly v budoucnosti vyrůst Speciální ekonomické zóny s přístavy napojenými na železnici a silniční síť.

Sumec mekongský může mít na délku až dva metry. Na snímku třísetkilový jedinec,...
Zlatý trojúhelník. Pohled na Mekong na pomezí Thajska, Laosu a Maynmaru. (20....

Dál na jih v Laosu a Kambodži je řeka už splavná. V severním Thajsku ale společnost China Communications Construction Company, která pracuje na úpravě řečiště, narazila na vytrvalý odpor místních aktivistů. 

I ti ale přiznávají, že proti zájmům Pekingu nemají z dlouhodobého pohledu moc šancí uspět. „Je to politika zdrojů. Chtějí změnit Mekong na superdálnici pro nákladní lodě,“ řekl agentuře AFP Pianporn Deetes z organizace International Rivers.

Musíme to přijmout

Číňané se také ve velkém vrhli na budování přehrad a hydroelektráren, které mají z Mekongu udělat „baterii Asie“. Na dolním toku řeky jich v současnosti plánují jedenáct, na přítocích Mekongu by jich mělo vzniknout asi tři sta. Další přehrady už stojí na horním toku, což se už podepisuje na živobytí rybářů.

„Dneska jsem dvakrát rozhodil sítě, ale nic jsem nechytil. To je ta čínská přehrada, je málo vody. Ryby nemají kde plavat a kde se rozmnožovat,“ postěžoval si thajský rybář Kome Wilai z vesnice Chiang Sean. Kvůli přehradě je hladina řeky už čtrnáct dní nezvykle nízko, a to i přes monzunovou sezonu.

Čínské přehrady na Mekongu snižují hladinu řeky a ohrožují tak živobytí rybářů....
Čínské přehrady na Mekongu snižují hladinu řeky a ohrožují tak živobytí rybářů....

Ve vesnici si už zvykli, že hladina občas znenadání klesne o jeden a půl metru. „Když na přehradě zavřou stavidla, tak to má dopad všechny lidi žijící po proudu,“ dodává starosta vesnice Chiang Sean. „Musíme to přijmout,“ konstatuje rezignovaně.

Čínská ambasáda v Bangkoku tvrdí, že přehrady na horním toku řeky vodu nezadržují. Jejich management údajně věnuje velkou pozornost potřebám sousedních zemí. 

Někteří analytici jí v tom dávají za pravdu. „Skutečností je, že Čína kontroluje jen dvanáct procent toku Mekongu,“ tvrdí hongkongská organizace China Water Risk, podle níž daleko větší dopad má například laoská přehrada Xayaburi vlastněná Thajci.

Jak zabít řeku

Výstavba přehrad se podepisuje i na citlivých ekosystémech, kde vědci i dnes objevují stále nové druhy zvířat a rostlin (více zde: Vědci u Mekongu objevili opičího Elvise i psychedelického gekona). Ubývá například řasa, kterou se živí ohrožený sumec mekongský. Nejistá budoucnost čeká i orcelu tuponosou, druh sladkovodního delfína.

„Býval to sezonní ekosystém. Nyní však výška hladiny závisí na otevření přehrad a ekosystém takhle fungovat nemůže,“ vysvětluje ekolog Niwat Roikaewm, který léta bojuje proti likvidaci peřejí na severu Thajska. „Když zničíte peřeje, tak tu řeku zabijete.“

Obavy z přibývajících přehrad čím dál častěji zaznívají i mezi zemědělci žijícími na dolním toku životodárné řeky. Pěstitelé rýže v Thajsku a Vietnamu jsou závislí na náplavové půdě, kterou Mekong přináší na jejich políčka během období dešťů.

Pěstitelé rýže v Thajsku a Vietnamu jsou závislí na náplavové půdě, kterou...
Pěstitelé rýže v Thajsku a Vietnamu jsou závislí na náplavové půdě, kterou...

Nedávná studie Mekongské říční komise ukázala, že pokud budou všechny plánované přehrady uvedeny do provozu, zablokují až 97 procent úrodného sedimentu. To navíc přispěje k erozi vietnamského pobřeží. „Bez distribuce sedimentu pohltí moře deltu Mekongu rychleji, než se očekávalo,“ vysvětluje  Bryan Eyler, autor knihy Poslední dny Mekongu.

Eyler upozorňuje, že výstavba přehrad bude mít také tvrdý dopad na jídelníček obyvatel Kambodže. Mekong je hlavním přítokem jezera Tonle Sap, které je s každoročním úlovkem půl milionu tun ryb hlavním zdrojem proteinů v této šestnáctimilionové zemi.

Co se vší tou elektřinou?

Podle listu The New York Times navíc není jisté, že zkrocení asijského veletoku bude mít tak velký ekonomický přínos, jak Čína svým sousedům slibuje. 

Například Laos si od výstavby desítek přehrad slibuje, že se stane dodavatelem elektřiny pro celou jihovýchodní Asii. Jenže ji zřejmě nebude komu dodávat. Sousední Thajsko má už teď přebytek energie a snaží se vycouvat z dohody o dodávkách proudu z přehrady Pak Beng v Laosu, která vyšla na 2,4 miliardy dolarů.

V chudičké a zaostalé zemi, v níž má Peking zásadní vliv, si navíc překotná výstavba přehrad už vyžádala lidské oběti. Před dvěma lety se zde protrhla  hráz rozestavěné přehrady Xepian-Xe Nam Noy. Katastrofa za sebou zanechala desítky mrtvých, více než 6 000 lidí zůstalo bez domova.

24. července 2018

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Mexičtí narkos už nepašují peníze, platí si šmouly. Je to legální a bez rizika

5. května 2024

Premium Vsaďte se, že nevíte, jak mexičtí narkos pašují peníze z Ameriky. Jistě, viděli jste v seriálech na...

Nová vlna podvodů. Vyluxovaným účtem to nekončí, přeprodávají se osobní data

5. května 2024

Premium Kyberzločinu dlouhodobě přibývá, v Česku se s končící lhůtou pro daňová přiznání podvodníci...

Životní prostředí v Československu patřilo k nejhorším na světě, líčí vědec

5. května 2024

Premium V roce 1989 se stal vůbec prvním ministrem životního prostředí. Profesor Bedřich Moldan patří mezi...

Auto za tahačem s tankem zastavilo. Už ale ne kamion, který osobák sešrotoval

4. května 2024  9:48,  aktualizováno  21:52

Při nehodě tří aut zemřel na dálnici D1 mezi Bohumínem a Polskem jeden člověk, další dva jsou...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Byli vedle ní samí ztroskotanci, vzpomíná Basiková na muže Bartošové

Byly každá z jiného těsta, ale hlavně se pohybovaly na opačných pólech hudebního spektra. Iveta Bartošová byla...

Ukaž kozy, řvali na ni. Potřebovala jsem se obouchat, vzpomíná komička Macháčková

Rozstřel Pravidelně vystupuje v pořadu Comedy Club se svými stand-upy, za knihu Svatební historky aneb jak jsem se nevdala se...

Je to šílený, hodnotily firmy práci řemeslníků, kteří opravili střechu

Po zimě se často ukážou mnohé „vady na kráse“ domu, střechy nevyjímaje. Někdy nezbývá nic jiného než kompletní výměna....