Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Mějte „matroš“ pod kontrolou, pomůže i jóga, radí kuřákům marihuany příručka

  7:58aktualizováno  7:58
V Česku je čím dál víc lidí, kteří vyhledali pomoc terapeuta při problémech s marihuanou. Odborníci sledují podobný vývoj i v dalších zemích. Nyní mají čeští lékaři poprvé v rukou příručku zacílenou přímo na kuřáky konopí. Napsali ji odborníci z Austrálie, kteří v ní radí, jak žít bez "matroše".
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Určení rizikových situací, mírnění škod na zdraví, zvládání odvykacího stavu, tipy jak lépe spát, stanovování cílů: to jsou některá z témat příručky s názvem Efektivní regulace užívání marihuany. Text z pera australských lékařů vydalo Národní monitorovací středisko pro drogy.

Marihuana v Česku

Konopí je nejdostupnější drogou, pěstuje se často v umělých podmínkách, kde dosahuje vyššího obsahu účinných látek. Podle odhadů se tu spotřebuje cca 20 tun konopných drog ročně.

"Účelem je zaplnit mezeru v odborné literatuře, která se věnuje léčbě drogových závislostí: jedná se totiž o první metodiku určenou pro práci s uživateli konopných drog," píše se na webu střediska s tím, že Česko patří k zemím s vyšším užíváním konopných drog.

Publikace třeba radí, jak překonat nutkání. Pomoci má technika Tři O: odklad, odvedení pozornosti a odpor. Pokud se člověk dostane do situace, kdy řeší, jestli si dát drogu, má rozhodnutí odložit. "Většina projevů nutkání a bažení dosáhne vrcholu a pak odezní," píšou lékaři.

Nenažraná kočka

Jako přirovnání k droze se používá také příklad hladové a toulavé kočky: bude se vracet, když ji člověk nakrmí, zatímco když ji ignoruje, sama nakonec odejde.

Pro odvedení pozornosti terapeuti navrhují třeba turistiku, jízdu na kole, jógu, vaření nebo povídání s pozitivně naladěným přítelem. Co se týče odporu, závislý si má stále připomínat důvody, kvůli nimž chce přestat "hulit", a uvědomit si, co může ztratit, když podlehne nutkání.

"Uvedenou publikaci považuji za kvalitní. Se závislostí na marihuaně se stále častěji setkávám. Léčil jsem klienty, kteří měli problém pouze s marihuanou, tedy neužívali jiné látky, nebo jen sporadicky," řekl iDNES.cz Petr Popov, primář Oddělení pro léčbu závislostí Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Také šéf oddělení závislostí Psychiatrické léčebny Bohnice Karel Nešpor přivítal v ordinaci závislé na marihuaně. "Snad ještě častěji došlo v důsledku zneužívání konopných drog k duševním poruchám, které si vyžádaly léčbu u nás," dodal lékař s tím, že někdo si pomůže sám, jiný potřebuje ambulantní léčení a někomu pomůže až ústavní léčba.

Kdy je marihuana problém

Příznaky závislosti: craving (nutkání vzít si drogu), porucha kontroly, dávání přednosti marihuaně na úkor jiných činností, případně jejich zanedbávání a neschopnost přestat i v okamžiku, kdy už si jedinec uvědomuje, že má problém.

Podle Nešpora je pro závislost typické například zanedbávání jiných zájmů a povinností, pokračování navzdory nepříznivým následkům nebo zneužívání drogy při nevhodných příležitostech, třeba před řízením auta.

Expert na drogovou problematiku a terapii Josef Radimecký z Centra adiktologie říká, že příručka sice reaguje na současné trendy v užívání drog, nicméně závislost je jen jedna a těžko lze najít jevy typické pro fixaci na konopí, které by se nevyskytovaly u jiných závislostí.

Pro odborníky i veřejnost

Publikace vyšla v redakční řadě Clinical Treatment Guidelines, původní název zněl Effective Weed Control. Národní monitorovací středisko pro drogy ji vytištěnou rozesílá na stálý seznam, ve kterém jsou i veřejné knihovny. Poskytuje se zdarma, pro širokou veřejnost a studenty je k mání v elektronické verzi zde.

Příručka bere v úvahu také variantu, že kuřák s marihuanou nepřestane a je nutné alespoň minimalizovat škody, zejména na zdraví. "Při přípravě 'matroše' odstraňte semena a stonky. Neobsahují žádné THC, dráždí krk a mohou způsobovat bolesti hlavy. Listy obsahují méně THC než palice, což znamená, že musíte vykouřit víc, abyste si navodili stav 'zhulenosti', čímž zvyšujete pravděpodobnost poškození dýchacích cest."

"Mějte přehled o obsahu svého 'matroše'. Pokud už musíte užívat tabák, použijte lehké cigarety s nízkým obsahem nikotinu. Je rovněž dobré si hlídat podíl konopí na jednu cigaretu: nemělo by přesáhnout jeden gram na cigaretu," upřesňují lékaři.

Zmiňují také vaporizéry, které označují jako "zlatý grál" mezi kuřáckým náčiním. "Tráva se v nich nespaluje, ale spíš zahřívá, a škodlivé toxiny a dehty se zachycují ve vaporizéru a nedostanou se tak do dýchacích cest."

Spočítejte si, jestli jste závislí

Co je závislost, definuje Mezinárodní klasifikace nemocí. Následující dotazník z ní vychází (převzato z knihy Jak přestat brát drogy Karla Nešpora, která je volně ke stažení zde).

Následující otázky se týkají období 12 měsíců. Na každou odpovězte buď "ne", "někdy", nebo "často", podle toho, co se nejvíc blíží skutečnosti. "Droga" znamená i alkohol, marihuanu nebo kombinaci různých drog.

1. Cítil/a jste silnou touhu nebo nutkání užívat drogu?
2. Nedokázal/a jste se ve vztahu k droze ovládat? (Vzal/a jste si ji i tehdy, když to bylo nevhodné, nebo víc, než byl původní záměr?)
3. Měl/a jste tělesné odvykací potíže ("absťák") po vysazení drogy nebo jste bral/a nějakou drogu nebo lék proto, abyste odvykací potíže zmírnil/a?
4. Zvyšoval/a jste dávku, abyste dosáhl/a účinku, původně vyvolaného nižší dávkou?
5. Zanedbával/a jste dobré záliby kvůli droze nebo jste potřeboval/a víc času k získání a k užívání drogy nebo k zotavení se z jejího účinku?
6. Pokračoval/a jste v užívání drogy přes škodlivé následky, o kterých jste věděl/a?

Vyhodnocení:
Spočítejte odpovědi "často" a odpovědi "někdy". 3 - 6 odpovědí "často" a "někdy" znamenají, že se pravděpodobně jedná o závislost.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Strany si rozdělily výbory. Po dvou povedou Piráti, SPD i komunisté

Poslanecká sněmovna má ve středu na programu důležitý bod. Zákonodárci budou...

Poprvé po volbách jednali u jednoho stolu zástupci všech devíti stran sněmovních stran. Sešli se na pozvání vítěze...

Krize ohrozila letošní Turbomošt, jablka se kupovala ještě na stromech

Některým stánkařům na Moravském náměstí, Zelném trhu i náměstí Svobody schází...

Sehnat jablka na výrobu letošního Turbomoštu pro brněnské adventní trhy bylo letos obtížné. Květy jabloní na Moravě i v...

Vandalové počmárali ústí Albeřické jeskyně, ohněm ohrozili netopýry

Ústí Albeřické jeskyně v Krkonoších poškodili vandalové.

Ústí Albeřické jeskyně v Krkonoších poničili vandalové. I přes zákaz vstupu do I. zóny Krkonošského národního parku...Najdete na iDNES.cz