Mejstřík neprávem žádal o peníze na zatopený byt

  • 260
Rodina novopečeného senátora Martina Mejstříka chtěla neoprávněně získat od státu finanční pomoc po letních povodních. Mejstříkova manželka Petra požádala v září o čtyřicet tisíc korun za zničený byt na pražské Kampě. Potíž je však v tom, že k bytu ve Všehrdově ulici rodina Mejstříkových neměla jediný doklad.

Několik týdnů před povodněmi ho totiž vyměnila za jiný. Dokazují to dokumenty, které má MF DNES k dispozici.

Jednorázová výpomoc, o kterou Mejstříkovi žádali, je přitom přímo vázána na nájemní smlouvu či jiné doklady o vlastnictví bytu. Senátor Mejstřík uznává, že pochybili. Popírá však, že by chtěli okrást stát, a věc vysvětluje jako nedorozumění.

Na celý případ přišly úřady díky tomu, že původní byt Mejstříkových od 1. srpna vlastní nová majitelka. I ona požádala městskou část o příspěvek. Šlo o třicet tisíc korun, které nakonec dostala.

"Když přišla žádost od Mejstříků, ukázalo se, že tu už jedna na stejný byt leží. Peníze byly samozřejmě vyplaceny tomu, kdo na ně měl nárok," uvedla Eliška Knotková z Městského úřadu pro Prahu 1.  Poté, co městský úřad odhalil existenci dvou žádostí, Mejstříkovi žádost o peníze stáhli.

"Přišla to stáhnout paní Mejstříková. Jak to vysvětlila? Tak trošku zmateně. Dneska už bych to ale těžko přesně reprodukovala," dodala Knotková, která finanční pomoc majitelům zatopených bytů na Praze 1 vyřizovala.

Proč vůbec Mejstříkovi o peníze žádali, když na to neměli právo? Mejstříkova verze zní: "Měli jsme dohodu s novou majitelkou bytu, že tam ještě nějaký čas můžeme bydlet. A při povodních byly poničeny i naše věci. Naše chyba byla v tom, že jsme netušili, že nemůžeme žádat o peníze, když nemáme nájemní smlouvu.

Když jsme to zjistili, žádost jsme stáhli. Nevěděli jsme ani to, že na byt už byla jedna žádost o finanční pomoc podaná." Iva Bánská, matka nové majitelky bytu ve Všehrdově ulici, však tvrdí něco jiného.

"Dohodli jsme se pouze na tom, že si tam dočasně ještě může uskladnit nějaké věci, ne na bydlení. A samozřejmě věděl, že jsme žádost o peníze kvůli povodním podávali. Víc se k tomu ale nebudu vyjadřovat, nechci mít problémy," uvedla Bánská.

Její slova však potvrzuje i pracovník městského úřadu, který asistoval prohlídce bytu na Kampě: "Měli jsme určit rozsah škod v bytu kvůli žádosti o finanční výpomoc, kterou podávala paní Bánská. Pan Mejstřík u toho tehdy byl."

Byly to strašné zmatky, říká Martin Mejstřík

Zmatky, nikdo nic nevěděl. Těmito slovy vysvětluje senátor Martin Mejstřík, proč jeho rodina požadovala od městského úřadu čtyřicet tisíc za vyplavený byt, který dávno před povodněmi vyměnila za jiný.

Proč jste žádali o výpomoc, když jste neměli žádnou smlouvu k bytu?
Protože tam byly strašné zmatky, nikdo nevěděl, za jakých podmínek můžeme a nemůžeme žádat.

Vy už jste však měli bydlet jinde.
Ale my jsme na dohodu s majitelkou do konce srpna bydleli na té Kampě.

A proč tedy žádala o odškodné i nová majitelka?
Jak říkám, vznikly zmatky. Nevěděli jsme, kdo o co žádá. Vznikly ty dvě žádosti. A my jsme to stáhli, když jsme zjistili, že je to vázané na nájemní smlouvu.

Avšak já mám informace, že jste tu žádost stáhli ve chvíli, kdy se ukázalo, že na ten konkrétní byt už jedna žádost o peníze je.
No, jasně. My jsme se s novou majitelkou i trochu nepohodli, protože nám neřekla, co podává. Nakonec jsme se dohodli, že se to stalo, a my jsme to stáhli. Nikomu jsme nechtěli brát něco, co nám nepatří.

Vaši bývalí sousedé říkají, že na Kampě nebydlíte už pěkně dlouho. Dokdy jste tam tedy bydleli?
Bydleli jsme tam do 13. srpna, kdy přišla velká voda. Pak jsme šli do suchého.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video