Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Medvídek je Mohamed. A teď mě bičujte

  1:00aktualizováno  1:00
Abdulláh, Hasan a Mohamed. Tři z osmi jmen, která vybraly sedmileté děti v hlavním súdánském městě Chartúmu ve škole Unity High School pro svou oblíbenou hračku – plyšového medvídka. Jména pro zvířátko, o němž jim jejich čtyřiapadesátiletá britská učitelka Gillian Gibbonsová na svých hodinách vyprávěla.

Jenže hlasy z islámského světa, že Gillian Gibbonsová nic špatného neudělala, jsou slabounké jako šepot žíznivého uprostřed súdánské pouště. | foto: Reuters

Pak nastalo hlasování. Dvacet z třiadvaceti dětí ve třídě si vybralo pro plyšáka jméno Mohamed. Důvod? Je to jméno mimořádně oblíbené a všeobecně známé.

Tím by celý fádní příběh skončil. Nebýt toho, že se odehrál v jedné z nejméně tolerantních zemí světa. V diktatuře, které vládne od puče v roce 1989 generál Omar Bašír. V zemi, kde mají extrémní islamisté (pozvali kdysi do země mimochodem i Usámu bin Ládina) mimořádně silné pozice.

Mevídek Mohamed totiž nese jméno proroka islámu. A to je podle mnohých velká urážka víry a celého náboženství. Kdyby mohl medvídek Mohamed promluvit, asi by řekl, že děti udělaly pouze to, co je učí jejich rodiče. Většinou muslimští rodiče. Že Mohamed je přesně to slovo, které je jako první při výběru jména napadne.

Jenže kvůli plyšákovi už šílí média po celém světě. Soud poslal paní Gibbonsovou za urážku islámu na patnáct dní do vězení (a to jí hrozilo bičování či půl roku v žaláři) a v pátek v ulicích Chartúmu volaly po smrti "britského ďábla u tabule" tisíce lidí.

Co to znamená? A co s tím? Na dalším příkladě se nám ukazuje, že pojímání života a vývoje společnosti v euroatlantické a muslimské civilizaci se stále více vzdaluje. A to navzdory neustálému tvrzení odborníků a znalců, že islám je přece mírumilovné náboženství a že s nějakým případem plyšového medvěda nemá nic společného.

Jistě, islám jako náboženství i jako systém předpisů, zvyklostí a zákonů používaných v muslimských zemích se nedá ztotožnit s fanatiky, kteří ho využívají a zneužívají. Teror nerovná se islám.

Teror je ale součástí myšlenkové výbavy islamistických fanatiků. Stejně tak extremismus nerovná se islám. Ale muslimští extremisté se čím dál častěji tímto náboženstvím zaštiťují.

Tento pohled na islám mohou zvrátit pouze sami muslimové. Jenže hlasy z islámského světa, že Gillian Gibbonsová nic špatného neudělala, jsou slabounké jako šepot žíznivého uprostřed súdánské pouště.

Naopak volání po smrti a odsuzování západního "satana" je organizované, hlasité a zlověstné. Není to nic proti islámu, ale...

... pokud muslimové nedokážou či nechtějí pochopit, že naší části světa se nelíbí beztrestné znásilňování jejich žen v jejich světě, nebudeme si rozumět...

... cesta k soužití nikdy nepovede přes džihád teroristů... ... není možné neustále tolerovat muslimy, a přitom souhlasit s jejich netolerancí vůči nám. Což se děje dnes a denně. Plyšák může být Mohamed. Budu teď bičován?Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Výbor doporučil nevydat Svobodu ke stíhání kvůli kauze Opencard

Sněmovní imunitní výbor doporučil plénu, aby nevydalo bývalého primátora...

Sněmovní mandátový a imunitní výbor doporučil plénu, aby nevydalo bývalého pražského primátora Bohuslava Svobodu k...

Policie viní z terorismu bývalého imáma z Prahy. Jeho bratr válčí v Sýrii

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Policie podle zjištění MF DNES obvinila z terorismu první tři Čechy. Jedním z nich je bývalý pražský imám Sámer...

Zeman tvrdí, že nevedl kampaň. Experti její hodnotu spočítali na 34 milionů

Prezident Miloš Zeman přijal nabídku do předvolební diskuse televize Nova. Jiří...

Odborníci z iniciativy Rekonstrukce státu vyčíslili cenu kampaně Miloše Zemana před prvním kolem prezidentských voleb....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz