Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Medvědi si oblíbili slovenská města, tlačí je prostor i málo potravy

  23:03aktualizováno  23:03
Slovenští medvědi hnědí se častěji než dříve objevují ve městech. Lidé je potkali u plovárny v Martině nebo na sídlišti v Sučanech. Na Slovensku žije na osm set medvědů. Podle odborníků je jich příliš mnoho a nestačí jim teritorium ani potrava. Jejich příliv do Česka ale nehrozí.

Medvěd hnědý v průmyslové zóně slovenské obce Sučany. (28. listopadu 2010) | foto: SME.sk

Teplejší podzim a jen pomalý nástup zimy medvědy zmátl. Přicházeli do podhorských obcí i za bílého dne a působili tam škody. Medvědi se v říjnu ukázali v Turanech, Sučanech, Šútovu, Necpalech, Lipovci, Blatnici a nejčastěji v Turčianských Klačanech, kde lidem ničili zahrady nebo úly.

Koncem listopadu zavítala medvědice k plovárně do Martina a dvakrát na sídliště do Sučan. "V poledne vykračovala po sídlišti, hasiči ji museli zahnat proudem vody. Druhý den se vrátila a pohybovala se po průmyslové zóně a u kruhového objezdu. Ten samý den se pohybovala i po Martině, okolo osmé hodiny večer překvapila lidi u plovárny," psal slovenský deník SME.sk.

Medvědi v poslední době nejčastěji scházejí "do civilizace" z kopců Velké Fatry. Ředitel správy Národního parku Velká Fatra něco takového nepamatuje. "Osmnáct let pracuji na ochraně přírody a podobný případ jsme tu neměli," uvedl Peter Vantara.

Medvěd hnědý v průmyslové zóně slovenské obce Sučany. (28. listopadu 2010)Medvěd hnědý v průmyslové zóně slovenské obce Sučany. (28. listopadu 2010) Medvěd zavítal na konci listopadu do průmyslové zóny v Sučanech.

Domnívá se, že medvěd, který navštívil Martin a Sučany, musel mít genetickou poruchu. "Obvykle jsou velmi plaší, pohybují se v noci, kdy vybírají kontejnery, toto byla opravdu výjimka. Medvědice se lidí vůbec nebála, byla dezorientovaná," dodal Vantara s tím, že ostatní medvědi se stahují spíše do rekreačních oblastí Velké Fatry než do center měst.

Chybí jim prostor a na podzim i potrava

Podle Petra Koubka z ústavu biologie obratlovců Akademie věd se Slovensko s problémy s medvědy potýká dlouhodobě, protože tamní populace je veliká a nemá dostatek prostoru.

"Dochází k tomu, že především mladí nebo slabší medvědi jsou vytlačeni na okraj areálů dospělých medvědů. Potom jim nezbývá než navštívit vesnice nebo i města v blízkosti lesů," míní Koubek.

Dodal, že šelmy jsou navíc velmi učenlivé a velice rychle si zvykají na to, že se snadno dostanou k potravě. "Jdou za zbytky a pokud se k nim dostanou, opakují toto chování stále častěji. Samice to učí mláďata a povědomí o tomto zdroji potravy se šíří v populaci," vysvětlil Koubek.

Medvědy vyhnal do měst i dlouhý teplý podzim. "Jsou všežravci a před zimou se potřebují dobře vykrmit, v lese toho přitom už moc není, chybí lesní ovoce i houby, proto přirozeně vyhledávají popelnice s odpadky, které mohou konzumovat," doplnil odborník.

Medvěd hnědý na Slovensku. Ilustrační foto

Na Slovensku žije asi 800 medvědů, ministerstvo životního prostředí je v jednotlivých případech povoluje střílet. Zvířata však nemají vybudovaný přirozený strach z predátorů či lovu.

"Z celkového počtu se legálně uloví asi 20 až 30 medvědů, což je malé číslo. V té populaci tedy chybí povědomí o nebezpečí a nechová se tak, jako kdyby byla ohrožená, kdyby střelba byla intenzivnější," míní Koubek.

Humánní řešení tohoto problému podle něj prakticky neexistuje. "Pokud lidé medvědy odvezou, buď si najdou blízkost lidských obydlí na novém místě, nebo se vrátí zpět. Je to těžké," vzkázal odborník s tím, že jediným způsobem je zvíře zabít.

"Absence plachosti totiž už přerůstá v drzost, která je v medvědí populaci nežádoucím jevem. Zvíře může člověka napadnout, protože jej poblíž kontejneru považuje za konkurenta," dodal Koubek.

Českých medvědů je jako do mariáše

V Česku podle něj podobná situace nehrozí. Medvěd hnědý žije pouze v Beskydech, a to tři až pět zvířat, takže teritorium mají dostatečně velké.

"Občas se medvědi objeví na nějaké potulce v Jeseníkách nebo v Oderských vrších, ale většinou jde o mladé kusy, které jsou na čas vytlačeny z horských sídel, ale které se velmi rychle vracejí zpátky," uzavřel Koubek.

Správce CHKO Beskydy František Jaskula jeho slova potvrdil. "Od roku 2000 je u nás medvědí populace stálá v počtu tří až pěti kusů. Samozřejmě nerespektují hranice a migrují na Slovensko či do Polska nebo zpět, ale to jen výjimečně," dodal Jaskula.

Podle něj ani nehrozí, že by medvědi hromadně přecházeli do Beskyd ze slovenské strany. "Je to celkem obtížné. Mají jedinou možnost přejít Jablunkovskou brázdou přes trojhraničí s Polskem a Slovenskem. Je to však dosti frekventovaná cesta, takže pohyb ze Slovenska je nízký," uzavřel Jaskula.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

V rakouské továrně na škrob unikl chlor, čtyřicet lidí bylo zraněno

Hasiči budou ve čtvrtek dopoledne na nádraží ve Volarech nacvičovat, jak si

Při úniku chloru v továrně na výrobu škrobu v severorakouské obci Aschach an der Donau bylo ve středu zraněno na...

Obří tukové monstrum, které v září vyděsilo Londýn, vystaví v muzeu

Ohromná hrouda tuku ucpala kanály pod čtvrtí Whitechapel (12. září 2017)

Gigantická hrouda tuku, která v polovině září ucpala část londýnské kanalizace, bude vystavena v proslulém Muzeu...

Jaderné testy v KLDR narušily strukturu hornin, hrozí zhroucení celé hory

Jihokorejská televize oznamuje zemětřesení v KLDR (23. září 2017).

V oblasti severokorejské jaderné střelnice v Pchunggje-ri zaznamenali o víkendu geologové dva nové otřesy. KLDR zde...Najdete na iDNES.cz