Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Medvědi okrádají turisty o svačiny

  10:51aktualizováno  10:51
Medvědi na polské straně Tater přišli na to, jak si pohodlně obstarat chutnou potravu a ještě se přitom pobavit. Trojice "roztomilých" mláďat, kterou by si české děti mohly klidně splést s hrdiny medvědího večerníčku, přepadává v oblasti Mořského oka ve vysokohorských oblastech čas od času skupinky turistů a olupují je o svačiny z jejich batohů. Poslední takový případ se stal ve čtvrtek, kdy medvídě zaútočilo na malou dívku a bez ptaní ji obralo o obložené housky.

Není to přitom zdaleka první případ, kdy se šelma dostala do bezprostředního kontaktu s některým z četných návštěvníků Tater.

Medvědi si podle pracovníků Tatranského národního parku stále více zvykají na získávání potravy od lidí a rovněž na kontakty s mimi.

"Nejlepší je okamžitě se vzdálit," radí pracovníci parku turistům na horských chodnících, jak se mají zachovat, pokud uvidí medvěda.

Zvířeti by turisté podle nich v žádném případě neměli nabízet svačiny, fotografovat je nebo se je dokonce pokoušet pohladit.

Když oni jsou tak roztomilí
Neměli, ale přesto se tak děje. Zvlášť medvíďata si totiž turisty zcela získávají svou hravou roztomilostí.

"Jenže to nejsou plyšoví medvídci. Takové setkání může skončit v krajním případě i těžkým zraněním nebo smrtí," varují pracovníci horské služby.

Medvědy nezastrašily ani gumové projektily
Těchto rad pochopitelně nedbají medvědi, ovšem, bohužel, ani turisté. Pracovníci tatranského parku se proto před nedávnem pokusili šelmy vyhnat z okolí Mořského oka za pomoci střelby gumovými projektily.

Dvě medvíďata se vystrašila, třetí ale ve vyhledávání kontaktů s lidmi pokračuje. Naposledy ve čtvrtek mladý medvěd zkřížil cestu školnímu výletu.

Jeho účastníci ho sice napoprvé odehnali, podruhé už se ale zvíře nenechalo a připravilo o batoh jednu ze školaček. Huňáč se spokojil s obloženými houskami, které snědl před očima celé skupiny.

Kvůli medvědům se musejí zavírat některé cesty
S medvědy nemají turisté a pracovníci tatranského národního parku potíže pouze letos. V posledních letech pravidelně horská služba uzavírá právě kvůli medvědům na noc některé z horských cest.

Především těch, které směřují k Mořskému oku. Bezpečno ale není ani horských parkovištích. Dokázal to medvěd, který před několika lety vážně poničil několik automobilů v obci Palenica Bialczařska. Hledal v nich něco k snědku.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

ZÁPISNÍK: České sebebičování. Přijali jsme Mnichov a vůbec

Edvard Beneš před svou vilou

Obama přestal kouřit kvůli své ženě a lidem chybí nadhled. Říkáme, že jsme nejhorší a že se Beneš v roce 1938 choval...

ZÁPISNÍK: Cože? Už zase krachuje západní civilizace?

Nemůžete říci, že jste nebyli varováni, říká film Rolanda Emmericha 2012.

Ministr byl na šrot, Zdeněk Škromach fotil "výborné koláčky", Okamuru s Bártou spojila kniha a Tokio volá "Banzai"! To...

ZÁPISNÍK: Naše česká Kanada. Jak starosta řádil, lhal a měl podporu

Torontský starosta Rob Ford se přiznal, že v minulosti kouřil crack.

Škromach oceňoval konspirační teorie. Srovnání: česká politika a starosta Toronta, který kouří crack, lže a pije. Boj...

Najdete na iDNES.cz