Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Medvěda ledního opět straší oteplování. Grizzly mu prý sní borůvky

  22:32aktualizováno  22:32
Ačkoliv to lední medvědi nevědí, patří díky debatám o globálním oteplování mezi mediální hvězdy. Studiemi o nich argumentují obě strany. Podle nejnovější zprávy vědců z Kalifornské univerzity sympatičtí huňáči doplatí na to, že se při migraci za jídlem promísí s medvědy grizzly.

Medvědi podle studie Kalifornské univerzity doplatí na to, že nejsou uzpůsobení na konzumaci rostlinné stravy. | foto: Reuters

Kdo sleduje zprávy o globálním oteplování, ten dobře ví, že jeden týden růst teplot lední medvědy hubí, další týden jim pomáhá a o nějakou dobu později se šelmy kvůli oteplování zase smršťují, protože je unavuje čím dál usilovnější skákání po ubývajících krách.

Nejnovější studie Kalifornské univerzity říká: jak se bude oteplovat, lední medvědi budou nucení hledat potravu ve vnitrozemí. Potkají se s medvědy grizzly, kteří zase potáhnou na sever, protože jim bude na jihu teplo. A lední medvědi na to doplatí.

Vědci Graham Slater a Blaire Van Valkenburgh porovnali dvě lebky - jednu z ledního medvěda, druhou z grizzlyho.

"Žvýkání velkého množství rostlinné stravy - trávy, vegetace, bobulí - vyžaduje značnou sílu. Lebka medvěda ledního má mnohem slabší strukturu, grizzly je pro rostlinnou stravu mnohem lépe uzpůsoben," cituje zpráva univerzity evolučního biologa Slatera.

Černý scénář pro bílé šelmy

Rozdílné jsou i zuby. Grizzly je rostlinné stravě uvyklý a má velké stoličky. Lední medvěd si často pochutnává na tuleních a zdaleka tolik nežvýká. A rostlinnou stravu bude mnohem hůře trávit.

Černý scénář vypadá tak, že se oba druhy promísí, což se někde už začalo dít, a medvědi grizzly vyjedí svým bratránkům ze severu i to málo, co by lední medvědi byli schopní pozřít. Ti se budou pomaleji rozmnožovat, méně jich dospěje a dostanou se tak do spirály, na jejímž konci se jejich počty přinejlepším výrazně zmenší.

Věc vypadá pro lední medvědy hodně špatně. Pohled do historie ukazuje, že katastrofických zpráv pro tato zvířata se vyrojilo už hodně. Například bývalý americký viceprezident Al Gore varoval, že se objevují případy utonuvších medvědů a organizace World Wildlife Fund zase uváděla, že by se do roku 2012 mohli přestat množit.

Ubývají, protože je střílí lovci, tvrdí skeptik

KOLIK JE MEDVĚDŮ?

V 60. letech bylo medvědů ledních (hlavně kvůli lovu) asi 5 000. Lomborg píše, že jich po roce 2000 bylo až pětkrát tolik.

Ekolog Bjorn Lomborg ale ve své knize Zchlaďte hlavy! před časem přinesl pro lední medvědy mnohem příznivější zprávy a varovné informace vyvracel.

"Experti v roce 2001 zjistili, že z celkového počtu zhruba 25 tisíc ledních medvědů rozdělených do dvaceti jednotlivých populací ubývá členů jen u jedné nebo dvou populací v Baffinově zálivu; u více než poloviny populací byly konstatovány stavy stabilní a u dvou populací kolem Beaufortova moře byl zjištěn dokonce nárůst počtu členů," píše Lomborg. (úryvek z knihy čtěte například zde)

Dánský ekolog Bjorn LomborgLomborg dále argumentuje tím, že obě ubývající populace jsou v místech, kde se za poslední půlstoletí ochlazuje, přičemž rozrůstající se populace obývají oteplující se území. A pak je tu ještě jeden opomíjený faktor - lov.

Například na západě Hudsonova zálivu podle Lomborga sice v poslední době ubývá v průměru patnáct medvědů ročně (tamější populace má asi tisíc kusů), jenže tam také lovci ročně 50 medvědů zastřelí. Místo boje s klimatem by podle něj bylo proto účelnější omezit lov.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

TÝDEN OBRAZEM: Cvičená opice, Chaplin na ulici či stoupající dým

STOUPAJÍCÍ KOUŘ. Fotka pořízena Mezinárodní vesmírnou stanicí zobrazuje...

Zatímco v Německu a ve Švýcarsku si lidé užívají zimní radovánky, v Číně lidé obdivují cvičené opice. A ve Španělské...

Ministři arabských států odsoudili Trumpa, navrhují i sankce na USA

Mimořádná schůzka ministrů zahraničí arabských zemí (9.12.2017).

Ministři zahraničí arabských zemí v sobotu ve společném prohlášení odsoudili rozhodnutí amerického prezidenta Donalda...

Nic neprovedly, ale jejich matky ano. V afghánském vězení žijí stovky dětí

S mnoha afghánskými vězeňkyněmi tráví jejich výkon trestu za mřížemi i jejich...

Jsou ve vězení, přestože nic neprovedly. Stovky afghánských dětí zůstávají se svými matkami i poté, co je soud poslal...Najdete na iDNES.cz