Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Medjugorje si připomíná zjevení Panny Marie, církev mu moc nevěří

  17:24aktualizováno  17:24
Před 30 lety znal bosenské Medjugorje skryté mezi dvěma kopci jen málokdo. Na svatého Jana 1981 se tam ale údajně zjevila Panna Marie. Místo od té chvíle navštívily miliony poutníků. Katolická církev však dosud pravost tamního mariánského zjevení nepotvrdila a je k němu spíše skeptická.

Bosenská žena prochází kolem sochy Panny Marie na kopci nad vesničkou Medjugorje. | foto: AP

Na svatého Jana, 24. června 1981, vyrazila šestnáctiletá Mirjana Dragicevičová s o rok mladší kamarádkou Ivanou Ivankevičovou na kopec Crnica, jenž se tyčí nad vesničkou Medjugorje v dnešní Bosně a Hercegovině. 

Známá poutní místa

Lurdy - 11. února 1858 se zde údajně zjevila 14leté Bernadettě "dáma v bílém oděvu, modrém plášti a se žlutými růžemi u nohou". Na místě vytryskl léčivý pramen. V roce 1862 uznala církev toto zjevení za pravé.

Fátima - ve středním Portugalsku se proslavila 13. května 1917, kdy se prý Panna Maria zjevila třem dětským pasáčkům. Církev fátimský zázrak uznala v roce 1930.

La Saletta: Panna Marie v ohnivém kotouči se prý zjevila a promluvila 19. září 1846 ve francouzských Alpách ke dvěma pasáčkům. Zjevení z La Saletty bylo první, které církev oficiálně uznala.

Guadalupe - Indiánovi Juanu Diegovi se 9. prosince 1531 na úpatí mexického pahorku Tepeyac údajně zjevila Panna Marie a chtěla, aby přiměl mexického biskupa postavit jí chrám. Toto zjevení dalo Mexiku  symbol - snědou Pannu Marii. Guadalupskou.

Zdroj: ČTK

Dívky se povídaly a procházely se, když Ivana náhle vykřikla: "Podívej Gospa!" Tak se v srbochorvatštině označuje Panna Marie. Mirjana ale nic neviděla a nevěřícně poslouchala, když jí kamarádka překotně líčila, že viděla "krásnou, štíhlou paní v šedých šatech a s dítětem v náručí".

Ani jedné to však nedalo a v podvečer se na místo vrátily. To už se k nim připojili další čtyři kamarádi a sourozenci. Nikdo z nich ještě neoslavil osmnácté narozeniny a nejmladšímu Jakovovi bylo sotva deset let.

I tentokrát se jim Panna Marie zjevila a mlčky na ně kývala, ať přistoupí blíž. Ivana, Mirjana, Vicka, Ivan, Jakov i Marie se ale báli a raději utekli. Celou noc sbírali odvahu a druhého dne se na Crnici vypravili znovu. Věřili, že pokud to skutečně byla Bohorodička, opět se objeví. To se prý také stalo a šestice už neutekla.

"Mír, mír, mír - a jenom mír! Mír musí zavládnout mezi člověkem a Bohem a též mezi lidmi," byla prý první slova, která k nim Gospa pronesla.

Zjevení se pak ještě mnohokrát opakovala a z vesničky "mezi horami", jak zní překlad Medjugorje (mezihoří), se stalo proslulé poutní místo. A to i v dobách komunismu. Rok co rok obec navštíví stovky tisíc lidí, za třicet let jich bylo na třicet milionů.

Církev je skeptická

Katolická církev však dodnes v mariánské zjevení na Balkáně příliš nevěří. Vatikán vytvořil zvláštní komisi, která zjevení bohorodičky na úpatí Podbrda a její poselství zkoumá. Koncem minulého století církev přímo nabádala, aby věřící nepořádali poutě k Medjugorje a nekupovali obrázky a spisy údajných Gospiných výroků na Crnici.

Poutníci se chodí modlit na kopec nad vesničkou Medjugorje, kde se před 30 lety zjevila Panna Marie.

Poutníci se chodí modlit na kopec nad vesničkou Medjugorje, kde se před 30 lety zjevila Panna Marie.

Zjevení Panny Marie dětem v jihobosenské vesnici Medjugorje. (24. června 1981)

Zjevení Panny Marie dětem v jihobosenské vesnici Medjugorje. (24. června 1981)

Mnozí se domnívají, že je píší sami medjugorijští ve snaze zvýšit zájem o svou vesnici, která leží v jinak poměrně chudém a zaostalém regionu.

Krátce před oslavami třicátého výročí údajného zjevení navštívila nyní pětačtyřicetiletá Ivana Ivankevičová už poněkolikáté papežské sídelní město a znovu před komisí hájila svá tvrzení. V nejbližších dnech se do Vatikánu vydá i Mirjana. Obě ženy dosud žijí v Medjugorje a věří, že církev jednou přijme jejich příběh za pravdivý. Tak jako se to stalo třeba v portugalské Fátimě nebo francouzských Lurdech.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Otevřete dveře míru a uznejte Palestinu, vyzval Abbás Evropskou unii

Šéfka evropské diplomacie Federica Mogherini a palestinský prezident Mahmúd...

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pondělí vyzval země Evropské unie, aby co nejdříve uznaly existenci palestinského...

Italské Hnutí pěti hvězd otočilo, z programu škrtlo referendum o euru

Zakladatel Hnutí pěti hvězd Beppe Grillo a jeho nový šéf Luigi Di Maio v Římě...

Hnutí pěti hvězd v Itálii upustilo od klíčového bodu své dřívější agendy - referenda o euru. Nově je také ochotno jít...

Vláda USA kvůli sporům nemá peníze na provoz, nejde linka do Bílého domu

Cedule u Sochy svobody s oznámením, že kvůli neschválenému rozpočtu americké...

Američané se v pondělí probudili do třetího dne rozpočtového provizoria. Takzvaný shutdown ovlivňuje statisíce státních...

Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.cz