Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Medicínu jsem si zvolila ve válce, říká lékařka popálené Natálky

  6:13
Zdenka Crkvenjaš, primářka ostravského popáleninového centra, která zachránila Natálku z Vítkova, zažila konec války v Sarajevu. Vyhýbala se odstřelovačům a skrývala se v krytu před nálety. Zpět do Ostravy utekla s matkou a sestrami na poslední chvíli. Právě tehdy ji napadlo, že by chtěla být lékařkou. „Když jste ve válce, uvědomíte si, že doktoři jsou potřeba pořád a všude,“ vypráví primářka.

Do popáleninového centra přivážejí pacienty ve vážném stavu. Nejsmutnější je, když jsou to děti. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Sedí v křesle své kanceláře, kde je klid a naprostý pořádek. Návštěvy se zouvají. Jen jeden člověk si tady může dělat, co chce – dvouletá Natálka, o jejíž život bojovali lékaři několik měsíců. Holčička právě obědvá, kus housky přitom rozdrobí na vyluxovaný koberec. Primářka mávne rukou, na dítě se usměje.

Usmívá se vlastně pořád. Zvážní, jen když mluví o následcích, které si popálená Natálka ponese celý život. A pak ještě jednou: když popisuje strach o otce, kterého ve válce postřelili a rodina nevěděla, co s ním je.

Lékařčina matka pochází z Ostravy, otec ze Sarajeva. Od začátku chtěli žít v Bosně. Jenže byli v Československu uprostřed tuhé normalizace a soudruzi jen tak někoho nepustili.

Povolení k vycestování dostali, až když bylo nejstarší dceři, budoucí primářce, půl roku. Na sever Moravy se i pak vraceli za příbuznými.

"Díky odjezdu jsem tady nezažila socialismus a mám i trochu zkreslené představy, jak to tu chodilo. Nezažila jsem totiž, že by byl něčeho nedostatek – když jsme přijeli, všichni se o nás starali," říká mladá primářka.

Primářka Zdena Crkvenjaš s popálenou Natálkou a její maminkou.

S nadsázkou řečeno – na odjezdu vydělala i jako školačka, v Bosně mají delší prázdniny. V létě tři měsíce, v zimě měsíc. Horší období nastalo v březnu 1992.

Bosna a Hercegovina vyhlašuje nezávislost, kterou Jugoslávie neuznává a rozhodne se "pořádek" do země vrátit silou. Začínají nepokoje, v ulicích je čím dál víc ozbrojenců se samopaly. Válka.

Rodina Zdenky Crkvenjaš se snaží dostat ze země. Kdo však nezmizel před vypuknutím konfliktu, musí teď čekat. Trvá dva měsíce, než se matka s třemi dětmi dostane do letadla. Je poslední, které opustí zemi. Pak ozbrojení vojáci definitivně obsadí letiště.

V každém plameni vidím natálku

Matka popálené holčičky ruší vánoční svíčky.

"Seděli jsme třeba v pokoji, kolem nás prolétla kulka. Nepřišlo nám to divné. Člověk se otočil a řekl: Fajn, netrefilo nás to. Reagujete jinak, nemůžete nic dělat, přizpůsobíte se," vypráví Crkvenjaš.

Bydleli u letiště, které z blízkého kopce ostřelovali vojáci. Granáty lítaly přes jejich byt. "Vzpomínám si, že maminka věšela na balkoně prádlo, a když to lítalo, koukali jsme, jak to hezky svítí."

Ona i její mladší sestry byly ještě děti, po čase si však zvykali i dospělí. Nejdříve se zdráhali pouštět děti ven, pak pochopili, že je mezi čtyřmi stěnami nemohou držet do konce války. Zpozorněli, jen když se blížily ozbrojené tlupy.

Ve válce zahynulo mnoho jejích známých a příbuzných, ale největší strach zažila o tatínka. Do letadla s nimi nesměl nastoupit, ale i potom byli v kontaktu. Do Ostravy několikrát telefonoval, pak se odmlčel. "Od souseda jsme se dozvěděli, že je postřelený, nevěděli jsme však konkrétně, co s ním je. Hrozné nervy. Tohle bylo horší období, než které jsem strávila ve válce," přiznává primářka. Otce nakonec objevili v nemocnici v Bělehradě, přes Červený kříž se dostal za rodinou ještě před koncem války.

Primářkou ve třiatřiceti

V Ostravě udělala rozdílové zkoušky a pokračovala na gymnáziu. S češtinou problém nebyl, mluvila doma s maminkou. Ani dnes nepoznáte v její řeči přízvuk. Přiznává však, že bojuje s psaním. Není divu, celé dětství nemusela česky napsat ani slovo. Teď nesmí příliš přemýšlet, jestli "měkké, nebo tvrdé", jinak udělá chybu. "Ale lidé tady na tom s češtinou také nejsou moc dobře," rozesměje se.

Rozhodování, kam po střední, nebylo úplně snadné. Ano, už ve válce přemýšlela o tom, že by mohla být lékařkou. Ale taky ji táhla elektrotechnika nebo práva. Rozhodlo to, že by musela dělat zkoušky z české historie. "A co já vím o českých dějinách?!"
Takže medicína. A po škole obor popálenin – i to byla náhoda.

Nejprve ji totiž lákala plastika, ale nikde nebylo volné místo a atestaci z plastiky mohla uplatnit i u pacientů s popáleninami.
Teď by už tohle oddělení neměnila. Zachraňuje lidi a zároveň může dělat plastické operace.

Primářka Zdena Crkvenjaš s popálenou Natálkou a její maminkou.

Několik posledních měsíců oddělení vede. Třiatřicetiletá primářka – to není v nemocnicích obvyklé. Ona se nad tím nepozastavuje. Říká, že kvalifikaci má, intenzivně studuje. Občas se přece jen setká s údivem pacientů. Je to pochopitelné, vypadá ještě mladší než na Kristova léta. "Ale že by měl ke mně někdo nedůvěru, to ne," zamyslí se.

I když Zdenku Crkvenjaš poprvé medicína napadla při bombardování Sarajeva, do válečné zóny by jako doktorka dobrovolně nešla. Neláká ji to, nemá na to povahu. Jen jednou s kamarádkou uvažovaly, že se přidají k Lékařům bez hranic, organizaci, která vysílá doktory do oblastí zasažených válkou, zemětřesením a jinými katastrofami.

Přítel tehdy nesouhlasil. A ona o to tolik nestála. Kdyby bylo potřeba pomoct, neodmítla by. Ale dobrovolně riskovat, to ne. Pamatuje si, jak se nepříjemné vzpomínky ze Sarajeva vracely. Několik let neměla dobrý pocit, když viděla vrtulník. Protože vrtulník dříve znamenal jediné – nesl bombu, kterou někde shodí...

Bosna, tam lidé drží pospolu

Zůstává v nemocnici, kde má o adrenalin také postaráno. Do popáleninového centra přivážejí sanitky pacienty ve vážném stavu. Nejsmutnější je, když jsou to děti.

Natálčin případ je výjimečný. Jsou tu však děti, které na sebe zvrhnou hrnek s čajem, varnou konvici, ty starší se zase opřou o rozžhavenou plotýnku. Vážná je popálenina od pěti procent, kritická od patnácti. Pro představu: jedno procento je plocha dlaně, pět procent u malého dítěte představuje plocha hrudníku.

Je to trauma na celý život

Natálku čeká dlouhá a bolestivá rekonvalescence.

Není to depresivní práce? "Je to psychicky náročné, léčba většinou trvá dlouho. Ale zase je to radost, když člověka přijmeme ve vážném stavu a on odchází po svých," odpovídá primářka. Uznává, že pracuje pod velkým tlakem. Ventiluje ho sportem. Malou posilovnu si zřídila i ve své kanceláři, ukazuje na hrazdu namontovanou ve dveřích. Jezdí na kole, na tříkolce.

Odreagovává se i mezi přáteli, ale tady naráží na rozdílné povahy Čechů a obyvatel Bosny. "Možná se to nebude zdát, protože tam byla válka, ale lidé v Bosně drží více pospolu. Tady jsou odtažitější."

 Dodnes ji překvapuje, že Češi večer zalezou do svých domovů k televizi a po šesté hodině večer prakticky nevycházejí. V Bosně byla zvyklá chodit mezi lidi, i děti si hrávaly venku dlouho po setmění. "Ale zase tu panuje řád, v Bosně to občas fungovalo jen na dobré slovo. Tady zřejmě zůstává řád z dob Rakouska-Uherska," směje se.

Samozřejmě vidí i jiné věci, které člověk narozený v komunismu přehlíží. Pořád v nás zůstává socialismus, jemuž ona unikla. Nejviditelnější je to právě ve zdravotnictví. Štve ji, že české zdravotnictví nerozlišuje mezi pacienty, kteří se o sebe starají, a kteří na své zdraví nedbají. Chtějí být zdraví, ale neléčí se, kouří, nezdravě jedí. Srovnává s USA, tam tohle neexistuje.

Zůstane, nebo se vrátí do Bosny, případně zmizí zase do jiné země?"Zatím si myslím, že zůstanu. Ale kdoví..."

Krejčíře po návratu do ČR hned propustí, míní Hynek

Nejčtenější

Dvojník Putina se vymkl kontrole. Odstranili toho pravého, spekulují jestřábi

Tiskové oddělení Kremlu musí odpovídat na nezvyklé otázky. V ruské nacionalistické elitě se množí spekulace o incidentu kolem jednoho z dvojníků prezidenta Vladimira Putina. Podle několika zdrojů z...

Připravte si zásoby jídla na 72 hodin, vyzývá Evropská unie v nové strategii

Občané Evropské unie by si měli připravit zásoby jídla, které jim v případě nouze vydrží nejméně 72 hodin. Říká to nová strategie, kterou ve středu zveřejnila Evropská komise. Strategie připravenosti...

Porodila, pak šla brutálně vraždit. Kvůli fetu. Ženu tehdy dostalo 1. oddělení

Premium

Další díl seriálu Případy 1. oddělení připomněl kauzu Martiny Moláčkové, která pro pár tisíc zabila zlatnici. Zabíjela pár dní po porodu a dodnes má své příznivce, kteří věří v její nevinu.

Host v restauraci našel v jídle krysu, druhý švába. Řetězec narychlo uzavírá provozy

Jeden z největších japonských řetězců restaurací Sukiya uzavřel téměř všech svých bezmála 2000 podniků, kde proběhne důkladný několikadenní úklid. Přiměly ho k tomu dva případy, kdy hosté našli v...

Táhněte do pr****! řve gynekoložka ve videu na pacientku. Teď jí hrozí trest

Gynekoložka ze středočeských Líbeznic čelí kritice poté, co vulgárně napadla jednu ze svých pacientek. Ta konfrontaci natočila na video a na lékařku podala stížnost. Podle šéfa České lékařské komory...

Nepřináší to žádný nový byt, kritizují ANO i SPD vládní návrh o podpoře bydlení

Přímý přenos

Poslankyně ANO Eva Fialová pozvala ministra pro místní rozvoj za STAN Petra Kulhánka „na wellness pobyt“ ve vyloučené lokalitě v Ústí nad Labem v Mojžíři s tím, že mu tam poskytnou byt a všechny...

2. dubna 2025  5:16,  aktualizováno  13:28

Násilné lesní rituály. Policie chce obžalovat šest lidí za úmrtí v kutnohorské sektě

Policie navrhla obžalovat šest lidí z blízkosti samozvaného léčitele z Kutné Hory. Čtyři ženy a dva muži se podle vyšetřování podíleli na lesních rituálech u hradu Český Šternberk, v důsledku kterých...

2. dubna 2025  13:28

Na železničním přejezdu v Olomouci vykolejil vlak, dvě cestující jsou zraněné

Na železničním přejezdu v Olomouci vykolejil motorový osobní vlak, zřejmě kvůli technické závadě. Zranily se při tom dvě cestující. Provoz vlaků na regionální trati byl v úseku mezi hlavním nádražím...

2. dubna 2025  12:44,  aktualizováno  13:12

Pražský maraton 2025

Pražský maraton je naplánován na nedělí 4. května 2025. Trať dlouhá 42,195 kilometrů vede centrem Prahy, podél Vltavy i několika pražskými čtvrtěmi.

2. dubna 2025  13:08

Řidič usnul při jízdě po D5, poblíž benzinky u Rokycan převrátil kamion na bok

Dopravu na dálnici D5 u Rokycan ve směru na Prahu zkomplikovala dnes ráno nehoda kamionu. Šofér tam vyjel ze silnice a v odvodňovací strouze převrátil soupravu na bok. Policistům řekl, že ho během...

2. dubna 2025  13:04

K hranicím kvůli slintavce a kulhavce vyjedou vojáci. Vláda představí plány

Vláda představí plány na vyslání vojáků na hranice, aby předešla šíření slintavky a kulhavky. Opatření v Česku proti zavlečení nákazy, která se šíří v Maďarsku a Slovensku, začala platit minulý...

2. dubna 2025

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Slováci vyhlásili mimořádnou situaci. Kvůli útokům na lidi odstřelí 350 medvědů

Slovenská vláda ve středu schválila návrh na odstřel 350 medvědů a na vyhlášení mimořádné situace ve většině okresů, a to právě kvůli výskytu této šelmy. Kabinet premiéra Roberta Fica ke kroku...

2. dubna 2025  12:50,  aktualizováno  12:54

Za ubodání otčíma dostal mladík podmínku. Zabíjel ze strachu, řekl soud

Za ubodání otčíma uložil dnes ústecký krajský soud jednadvacetiletému mladíkovi tříletý trest podmíněně odložený na pět let. Obžalovaný muže v Jiříkově na Děčínsku zabil v silném rozrušení ze...

2. dubna 2025  11:49,  aktualizováno  12:31

O akcie FC Hradec mají zájem pouze Ulich, Nedvěd a Tomek. Druhá firma ustoupila

Předběžnou nabídku na koupi městského prvoligového fotbalového klubu FC Hradec Králové podala městu jen společnost Fotbal HK 1905. Stojí za ní například bývalý reprezentant Ivo Ulich, držitel Zlatého...

2. dubna 2025  12:16

Řidič kamionu propil celý víkend, pak sedl za volant se 2,5 promile a mířil na dálnici

Jízdu šoféra kamionu, který kvůli silné opilosti neměl na silnici co dělat, ale přesto vyjel a dokonce mířil na dálnici, ukončili zavčas policisté z Olomouce. Muž se sám prozradil, měl totiž kvůli...

2. dubna 2025  12:13

Herecké mistrovství. Připomeňte si Aloise Švehlíka v seriálu Vesničan

Nejen jako na majitele fascinujícího hlasu, ale i jako na skvělého herce vzpomínající kolegové a diváci na zesnulého Aloise Švehlíka. Malou ukázku jeho umu nabízí i komediální seriál Vesničan z...

2. dubna 2025  12:12

Udušená dívka, granát v kuchyni i poprava kvůli měřáku. Senioři vzpomínali na válku

Ničivé bombardování, bleskové náhody rozhodující o životě a smrti. Pohnuté okamžiky z doby osvobozování Brna a okolí známe díky vzpomínkám obyvatel domova důchodců. Dokumentarista Jakub Fišer...

2. dubna 2025  12:12