Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Medicínu jsem si zvolila ve válce, říká lékařka popálené Natálky

  6:13
Zdenka Crkvenjaš, primářka ostravského popáleninového centra, která zachránila Natálku z Vítkova, zažila konec války v Sarajevu. Vyhýbala se odstřelovačům a skrývala se v krytu před nálety. Zpět do Ostravy utekla s matkou a sestrami na poslední chvíli. Právě tehdy ji napadlo, že by chtěla být lékařkou. „Když jste ve válce, uvědomíte si, že doktoři jsou potřeba pořád a všude,“ vypráví primářka.

Do popáleninového centra přivážejí pacienty ve vážném stavu. Nejsmutnější je, když jsou to děti. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Sedí v křesle své kanceláře, kde je klid a naprostý pořádek. Návštěvy se zouvají. Jen jeden člověk si tady může dělat, co chce – dvouletá Natálka, o jejíž život bojovali lékaři několik měsíců. Holčička právě obědvá, kus housky přitom rozdrobí na vyluxovaný koberec. Primářka mávne rukou, na dítě se usměje.

Usmívá se vlastně pořád. Zvážní, jen když mluví o následcích, které si popálená Natálka ponese celý život. A pak ještě jednou: když popisuje strach o otce, kterého ve válce postřelili a rodina nevěděla, co s ním je.

Lékařčina matka pochází z Ostravy, otec ze Sarajeva. Od začátku chtěli žít v Bosně. Jenže byli v Československu uprostřed tuhé normalizace a soudruzi jen tak někoho nepustili.

Povolení k vycestování dostali, až když bylo nejstarší dceři, budoucí primářce, půl roku. Na sever Moravy se i pak vraceli za příbuznými.

"Díky odjezdu jsem tady nezažila socialismus a mám i trochu zkreslené představy, jak to tu chodilo. Nezažila jsem totiž, že by byl něčeho nedostatek – když jsme přijeli, všichni se o nás starali," říká mladá primářka.

Primářka Zdena Crkvenjaš s popálenou Natálkou a její maminkou.

S nadsázkou řečeno – na odjezdu vydělala i jako školačka, v Bosně mají delší prázdniny. V létě tři měsíce, v zimě měsíc. Horší období nastalo v březnu 1992.

Bosna a Hercegovina vyhlašuje nezávislost, kterou Jugoslávie neuznává a rozhodne se "pořádek" do země vrátit silou. Začínají nepokoje, v ulicích je čím dál víc ozbrojenců se samopaly. Válka.

Rodina Zdenky Crkvenjaš se snaží dostat ze země. Kdo však nezmizel před vypuknutím konfliktu, musí teď čekat. Trvá dva měsíce, než se matka s třemi dětmi dostane do letadla. Je poslední, které opustí zemi. Pak ozbrojení vojáci definitivně obsadí letiště.

V každém plameni vidím natálku

Matka popálené holčičky ruší vánoční svíčky.

"Seděli jsme třeba v pokoji, kolem nás prolétla kulka. Nepřišlo nám to divné. Člověk se otočil a řekl: Fajn, netrefilo nás to. Reagujete jinak, nemůžete nic dělat, přizpůsobíte se," vypráví Crkvenjaš.

Bydleli u letiště, které z blízkého kopce ostřelovali vojáci. Granáty lítaly přes jejich byt. "Vzpomínám si, že maminka věšela na balkoně prádlo, a když to lítalo, koukali jsme, jak to hezky svítí."

Ona i její mladší sestry byly ještě děti, po čase si však zvykali i dospělí. Nejdříve se zdráhali pouštět děti ven, pak pochopili, že je mezi čtyřmi stěnami nemohou držet do konce války. Zpozorněli, jen když se blížily ozbrojené tlupy.

Ve válce zahynulo mnoho jejích známých a příbuzných, ale největší strach zažila o tatínka. Do letadla s nimi nesměl nastoupit, ale i potom byli v kontaktu. Do Ostravy několikrát telefonoval, pak se odmlčel. "Od souseda jsme se dozvěděli, že je postřelený, nevěděli jsme však konkrétně, co s ním je. Hrozné nervy. Tohle bylo horší období, než které jsem strávila ve válce," přiznává primářka. Otce nakonec objevili v nemocnici v Bělehradě, přes Červený kříž se dostal za rodinou ještě před koncem války.

Primářkou ve třiatřiceti

V Ostravě udělala rozdílové zkoušky a pokračovala na gymnáziu. S češtinou problém nebyl, mluvila doma s maminkou. Ani dnes nepoznáte v její řeči přízvuk. Přiznává však, že bojuje s psaním. Není divu, celé dětství nemusela česky napsat ani slovo. Teď nesmí příliš přemýšlet, jestli "měkké, nebo tvrdé", jinak udělá chybu. "Ale lidé tady na tom s češtinou také nejsou moc dobře," rozesměje se.

Rozhodování, kam po střední, nebylo úplně snadné. Ano, už ve válce přemýšlela o tom, že by mohla být lékařkou. Ale taky ji táhla elektrotechnika nebo práva. Rozhodlo to, že by musela dělat zkoušky z české historie. "A co já vím o českých dějinách?!"
Takže medicína. A po škole obor popálenin – i to byla náhoda.

Nejprve ji totiž lákala plastika, ale nikde nebylo volné místo a atestaci z plastiky mohla uplatnit i u pacientů s popáleninami.
Teď by už tohle oddělení neměnila. Zachraňuje lidi a zároveň může dělat plastické operace.

Primářka Zdena Crkvenjaš s popálenou Natálkou a její maminkou.

Několik posledních měsíců oddělení vede. Třiatřicetiletá primářka – to není v nemocnicích obvyklé. Ona se nad tím nepozastavuje. Říká, že kvalifikaci má, intenzivně studuje. Občas se přece jen setká s údivem pacientů. Je to pochopitelné, vypadá ještě mladší než na Kristova léta. "Ale že by měl ke mně někdo nedůvěru, to ne," zamyslí se.

I když Zdenku Crkvenjaš poprvé medicína napadla při bombardování Sarajeva, do válečné zóny by jako doktorka dobrovolně nešla. Neláká ji to, nemá na to povahu. Jen jednou s kamarádkou uvažovaly, že se přidají k Lékařům bez hranic, organizaci, která vysílá doktory do oblastí zasažených válkou, zemětřesením a jinými katastrofami.

Přítel tehdy nesouhlasil. A ona o to tolik nestála. Kdyby bylo potřeba pomoct, neodmítla by. Ale dobrovolně riskovat, to ne. Pamatuje si, jak se nepříjemné vzpomínky ze Sarajeva vracely. Několik let neměla dobrý pocit, když viděla vrtulník. Protože vrtulník dříve znamenal jediné – nesl bombu, kterou někde shodí...

Bosna, tam lidé drží pospolu

Zůstává v nemocnici, kde má o adrenalin také postaráno. Do popáleninového centra přivážejí sanitky pacienty ve vážném stavu. Nejsmutnější je, když jsou to děti.

Natálčin případ je výjimečný. Jsou tu však děti, které na sebe zvrhnou hrnek s čajem, varnou konvici, ty starší se zase opřou o rozžhavenou plotýnku. Vážná je popálenina od pěti procent, kritická od patnácti. Pro představu: jedno procento je plocha dlaně, pět procent u malého dítěte představuje plocha hrudníku.

Je to trauma na celý život

Natálku čeká dlouhá a bolestivá rekonvalescence.

Není to depresivní práce? "Je to psychicky náročné, léčba většinou trvá dlouho. Ale zase je to radost, když člověka přijmeme ve vážném stavu a on odchází po svých," odpovídá primářka. Uznává, že pracuje pod velkým tlakem. Ventiluje ho sportem. Malou posilovnu si zřídila i ve své kanceláři, ukazuje na hrazdu namontovanou ve dveřích. Jezdí na kole, na tříkolce.

Odreagovává se i mezi přáteli, ale tady naráží na rozdílné povahy Čechů a obyvatel Bosny. "Možná se to nebude zdát, protože tam byla válka, ale lidé v Bosně drží více pospolu. Tady jsou odtažitější."

 Dodnes ji překvapuje, že Češi večer zalezou do svých domovů k televizi a po šesté hodině večer prakticky nevycházejí. V Bosně byla zvyklá chodit mezi lidi, i děti si hrávaly venku dlouho po setmění. "Ale zase tu panuje řád, v Bosně to občas fungovalo jen na dobré slovo. Tady zřejmě zůstává řád z dob Rakouska-Uherska," směje se.

Samozřejmě vidí i jiné věci, které člověk narozený v komunismu přehlíží. Pořád v nás zůstává socialismus, jemuž ona unikla. Nejviditelnější je to právě ve zdravotnictví. Štve ji, že české zdravotnictví nerozlišuje mezi pacienty, kteří se o sebe starají, a kteří na své zdraví nedbají. Chtějí být zdraví, ale neléčí se, kouří, nezdravě jedí. Srovnává s USA, tam tohle neexistuje.

Zůstane, nebo se vrátí do Bosny, případně zmizí zase do jiné země?"Zatím si myslím, že zůstanu. Ale kdoví..."

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Historik: Metro mělo původně vést středem magistrály a jezdit přes mosty

  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

U Strakonic havarovalo několik aut, letí tam vrtulník. Silnice na Písek je zavřená

7. května 2024  17:49,  aktualizováno  18:55

U Strakonic na silnici I/4 havarovalo několik vozidel. Vozovka ve směru na Písek je kvůli havárii...

Liberty tvrdí, že uhradila nedoplatky. Podle Stanjury je její plán neudržitelný

7. května 2024  18:46

Hutní společnost Liberty Ostrava tvrdí, že České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ) uhradila...

Univerzální politik, který míří do vlády, má zkušenosti ze dvou ministerstev

7. května 2024  13:18,  aktualizováno  18:40

Marek Ženíšek, který se má podle předsednictva TOP 09 stát novým ministrem pro vědu a výzkum, v...

Izraelská armáda drží palestinskou stranu Rafáhu, v Káhiře se jedná o příměří

7. května 2024  7:44,  aktualizováno  18:19

Izraelská armáda v úterý zahájila operace ve východních částech Rafáhu na jihu Pásma Gazy. Obsadila...

Prodej rodinného domu 103 m2, pozemek 331 m2
Prodej rodinného domu 103 m2, pozemek 331 m2

Hradišťská, Uherský Ostroh - Kvačice, okres Uherské Hradiště
2 490 000 Kč

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Je to šílený, hodnotily firmy práci řemeslníků, kteří opravili střechu

Po zimě se často ukážou mnohé „vady na kráse“ domu, střechy nevyjímaje. Někdy nezbývá nic jiného než kompletní výměna....

Ukradené auto s AirTagem si našel, ale od policie dostal vynadáno

Vyjít ráno před dům a nenajít tam svůj vůz je noční můrou každého majitele. Do takové nezáviděníhodné situace se dostal...