Mediální zákon platí i přes Havlovo veto

  16:29aktualizováno  16:29
Poslanci velkou většinou přehlasovali veto prezidenta Havla a definitivně tak schválili mediální zákon v jeho původní podobě. Václav Havel normu sněmovně vrátil na začátku června s tím, že brání vstupu nových zájemců na mediální trh. Stejný názor jako Havel má i velká část poslanců Čtyřkoalice.

K přehlasování prezidenta byl zapotřebí 101 hlas. Pro hlasovalo 135, proti se vyslovilo jen 36 poslanců.

"Přehlasování není žádným překvapením, dalo se očekávat," řekl po hlasování předseda mediální komise Ivan Langer (ODS). "Přál bych si, aby všichni ústavní činitelé byli schopni a ochotni akceptovat demokratické většinové rozhodnutí zákonodárného sboru," dodal.

Ještě před zahájením hlasování apeloval na sněmovnu poslanec Vladimír Mlynář (US): "Zákon je špatný, měli bychom využít veta prezidenta a změnit ho.

Poté, co sněmovna zákon přehlasovala, však ani on překvapen nebyl. "Takhle špatných zákonů se i v jiných oborech přijímá dost. Pro Ústavní soud to ale rozhodně není," tvrdí Mlynář.

Nový mediální zákon zcela nečekaně v květnu schválili i senátoři. Hlasovali pro, i když měli řadu výhrad. Vzali totiž v úvahu, že by jejich námitky sněmovna hlasy poslanců za ODS a ČSSD stejně přehlasovala.

Havel vetoval mediální zákon na začátku června
Prezident Václav Havel vetoval zákon o rozhlasovém a televizním vysílání krátce po jeho schválení Senátem.  Nelíbí se mu hlavně prodlužování licencí za poplatek 200 milionů korun.

Zákon podle prezidenta znemožňuje vstup nových zájemců o provozování celoplošného rozhlasového a televizního vysílání na trh. 

"K vrácení zákona mě vedou zásadní věcné výhrady. Zákon zavádí nový institut prodloužení licence, v případě celoplošného televizního vysílání, až o dalších 12 let. Podle mého názoru toto opatření výrazně omezuje možnost vstupu nových zájemců o provozování celoplošného rozhlasového a televizního vysílání. Tím brání prosazování principu svobodné soutěže v této oblasti a bezdůvodně omezuje ústavně zaručené právo na podnikání," uvedl Havel.

Havlovi vadí i přidělování licencí
Prezident má podle svého mluvčího Ladislava Špačka rovněž výhrady ke způsobu přidělování licencí.

"Počet sad frekvencí k celoplošnému vysílání, od kterých se de facto odvozuje počet vydaných licencí, je fyzikálně limitován, a představuje proto veřejný statek velké hodnoty. Ani nový zákon však nezohledňuje tuto skutečnost a nadále umožňuje přidělit licenci bezúplatně a přitom dovoluje s tímto veřejným statkem komerčně nakládat," soudí prezident.

Prodlužování licencí za poplatek 200 milionů korun považuje Havel za nesystémové. "Smyslem a cílem správního poplatku je zpoplatnit úkony správního orgánu a reflektovat tak náročnost a náklady jeho rozhodování. Pokud vycházíme z tohoto principu, pak nevidím jako odůvodněnou tak velkou disproporci mezi výší správního poplatku za žádost o udělení licence (50 000 Kč) a za rozhodnutí o jejím prodloužení (200 mil. Kč), neboť náročnost těchto správních úkonů bude v podstatě totožná," dodal Havel.

Poslanci velkou většinou přehlasovali veto prezidenta Havla a definitivně tak schválili mediální zákon v jeho původní podobě. Václav Havel normu sněmovně vrátil na začátku června s tím, že brání vstupu nových zájemců na mediální trh (26. června 2001).

Poslanci velkou většinou přehlasovali veto prezidenta Havla a definitivně tak schválili mediální zákon v jeho původní podobě. Václav Havel normu sněmovně vrátil na začátku června s tím, že brání vstupu nových zájemců na mediální trh (26. června 2001).

Poslanci velkou většinou přehlasovali veto prezidenta Havla a definitivně tak schválili mediální zákon v jeho původní podobě. Václav Havel normu sněmovně vrátil na začátku června s tím, že brání vstupu nových zájemců na mediální trh (26. června 2001).

Autoři: ,Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Praha, 05.10.18 Mamba zelená, odchyt, Hlubočepy,

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

ODS, lidovci, ČSSD a Piráti v Brně vyšachovali ANO. Megapodraz, říká Babiš

Novou koalici v Brně budou tvořit čtyři strany, které vyšachovaly vítězné hnutí...

Povolební vyjednávání v Brně přineslo nečekaný zvrat. Zástupci ODS, lidovců, ČSSD a Pirátů společně oznámili, že...Soud zprostil viny policistu, který zatarasil cestu ujíždějícímu motorkáři

Policisté podpořili kolegu Šimona Vaice /na snímku/, kterému hrozí trest za...

Obvodní soud pro Prahu 8 zprostil viny policistu Šimona Vaice, obviněného z těžkého zranění ujíždějícího motorkáře tím,...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...

Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...Další z rubriky

V Praze je draze, vysvětlují lídři, proč chtějí pro učitele miliardu navíc

Lídr Pirátů Zdeněk Hřib, lídr Spojených sil pro Prahu Jiří Pospíšil a lídr...

V Praze se žije draze, vysvětlují lídři nově vznikající pražské koalice, proč chtějí učitelům navýšit mzdové prostředky...

Tašku se štěňaty odložil do lesa sám „nálezce“, neměl na péči o ně

Přepravní box, v němž zachráněná štěňata putovala do útulku.

Nečekané rozuzlení má zářijový případ z Krupky na Teplicku, kde muž ohlásil nález tašky plné štěňat. Strážníci při...

Chce brousit hrany a stát se předsedou Senátu. Hostem Rozstřelu bude Kubera

Senátor a primátor Teplic Jaroslav Kubera v diskusním pořadu Rozstřel (1....

Proč odchází po čtyřiadvaceti letech z postu primátora Teplic? Jak si vysvětluje úspěch ODS ve komunálních i senátních...

Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce
Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce

Ministerstvo práce vyslalo do připomínkového řízení návrh, aby státní rozpočet financoval dětské skupiny a nově také mikrojesle. Do nich chodí hlavně děti, které nezískaly místo ve státní školce, ale jejich rodiče nastupují do práce dřív než po třech letech mateřské dovolené.Najdete na iDNES.cz