S mediální výchovou pomáhají školám nejvíce knihovny, zjistila inspekce

  10:00aktualizováno  10:00
Čtyři pětiny základních a středních škol spolupracují v mediální výchově nejčastěji s knihovnami. Jaká je role médií a jak vyhodnocovat informace se v nich učí děti z 90 procent škol. Asi třetina škol spolupracuje také třeba s redakcemi, vyplývá ze zprávy České školní inspekce o mediální výchově.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Marie Stránská, MAFRA

Zástupci inspekce minulý týden uvedli, že mediální výchova v českých školách není na dostatečně dobré úrovni. Děti mají sice poměrně dobré znalosti o fungování a roli médií, ale mají potíže s interpretací zprávy či poznáním manipulace ve sdělení. Nejhůře jsou na tom žáci v učebních oborech.

Podle inspekce může kvalitu mediální výchovy na školách významně ovlivňovat spolupráce s různými partnery. Z její zprávy vyplývá, že základní školy a gymnázia této možnosti využívají v 84 procentech případů. Méně častá je spolupráce s mediálními odborníky a dalšími institucemi ve středních odborných školách. Funguje ve třech čtvrtinách z nich.

Zdaleka nejvíce rozšířenou je podle zjištění inspekce spolupráce s knihovnami, a to především v případě základních škol. Zapojuje se do ní 95 procent z nich.

V případě gymnázií a středních odborných škol jsou to přibližně čtyři pětiny.

Inspekce tuto spolupráci zhodnotila pozitivně. Podle ústředního školního inspektora Tomáše Zatloukala je přínosná jak pro školy, tak i pro knihovny.

„Řada knihoven vytváří své cílené vzdělávací programy v různých tématech a zaměřují se právě na mediální výchovu, protože ji vnímají jako oblast, kterou nejen že je třeba rozvíjet, ale i ony k ní mají velmi dobré podmínky,“ uvedl Tomáš Zatloukal. V knihovnách je podle něj k dispozici nejen beletrie, ale i třeba literatura faktu. „Mají také řadu multimediálních programů,“ dodal.

Střední odborné školy a gymnázia spolupracují v mediální výchově častěji než základní školy také s mediálními organizacemi nebo s neziskovými organizacemi, které se věnují dané problematice. Zatímco v případě gymnázií využívá možnosti spolupráce s redakcemi různých médií asi polovina škol, mezi základními školami je to kolem čtvrtiny.

Od spojení s dalšími odborníky odrazuje některé školy to, že nemají k dispozici žádné náměty na formu a obsah spolupráce. Část ředitelů si také myslí, že to je neefektivní, a upřednostňuje proto výuku pouze s učiteli. Tento důvod uvádělo nejčastěji vedení středních škol. Další pak postrádají vhodné instituce pro spolupráci v mediální výchově nebo jim nevyhovuje jejich nabídka.

Česká školní inspekce zjistila, že 35 procent škol se účastní různých besed a diskusí. „Zvou si třeba zástupce médií do škol,“ popsal Zatloukal. Ve 27 procentech škol pak v mediální výchově vytváří například školní časopisy, bulletiny nebo webové stránky.

Z březnového průzkumu agentury Median vyplývá, že většina vyučujících se cítí ve výuce mediální výchovy nejistě a postrádá podporu.

Autoři: ,

S balonem do oblak. Vyvracíme nejčastější mýty o balonovém létání

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po střelbě ve Štrasburku jsou tři mrtví, útočník je stále na útěku

Policie hlídkuje v centru Štrasburku, kde útočník zabil několik lidí...

Tři lidi zastřelil v úterý večer v centru Štrasburku útočník, který je nyní stále na útěku a možná i mimo Francii....

Francouzi znovu vyšli do ulic, ke žlutým vestám se přidaly i Marianne

Ve Francii se opět sešli příznivci hnutí žlutých vest, které protestuje proti...

Na pařížské třídě Champs-Élysées se v sobotu k protivládním protestům sešly asi tři tisíce členů hnutí takzvaných...

Demonstrace žlutých vest v Paříži i Bruselu. Policie zatkla stovky lidí

Demonstranti ve žlutých vestách se navzdory zákazu sešli na hlavní pařížské...

Ve Francii vypukly v sobotu další násilné protesty. Policie v centru Paříže nedaleko bulváru Champs-Élysées proti...

Za nadávky v TV Barrandov podala ČT trestní oznámení. Soukup se směje

Jaromír Soukup ve svém pořadu na TV Barrandov

Česká televize se právně ohradila proti obsahu vysílání TV Barrandov, podává trestní oznámení. Veřejnoprávnímu médiu se...

Dokážeme skokově ochladit Zemi, ale je to nebezpečné, varuje expert

Martin Dočkal se zabývá krajinným inženýrstvím.

Geoinženýring zná nástroje, kterými se skokově dá ovlivnit klima na naší planetě. Jeho nejtvrdší forma však může být...

Další z rubriky

Šéfredaktor Vltavy Petr Fischer končí, rozhlas mu neprodlouží smlouvu

Šéf Českého rozhlasu René Zavoral na návrh ředitele programu neprodloužil smlouvu šéfredaktorovi stanice Vltava Petru...

Trump podle Fox News zrušil tradiční vánoční večírek pro novináře

Americký prezident Donald Trump

Americký prezident Donald Trump zrušil tradiční předvánoční slavnost, kterou Bílý dům po desetiletí každoročně pořádá...

Soukup kritizoval boxerský duel rapperů, Rosenberg ho vyzval k souboji

Nejvlivnější boxer. Jaromír Soukup je mezi 200 nejlepšími na světě a má...

Ředitel a majitel TV Barrandov Jaromír Soukup opět kritizoval, tentokrát plánovaný boxerský zápas raperů Marpa a...

Najdete na iDNES.cz