Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Medáci očekávají příchod policie

  10:14aktualizováno  10:14
Střešovice - V domku jako z pohádky je napjatá atmosféra. Každou chvíli může zaklepat policie. Zatím ale v maličkých místnostech voní františek, kamna hřejí, ve starých skříních jsou naskládané stovky knih. Nikde nic moderního. Snad jen mobil, který zvoní jednomu z pěti Medáků, zdejších obyvatel: "Zdravim, tak jsem slyšel, že se stěhujete," ozývá se hlas z druhé strany. Volá soused, asi třicetiletý doktor.

"Tak my s manželkou přijdem dopít bar," směje se, ale hned dodává: "Ne, kdybyste cokoli potřebovali, tak se hned ozvěte."

"Díky, snad to dopadne dobře." Pětadvacetiletý Martin Skalský ukončuje hovor. Podobných měl v minulém týdnu desítky, a to otráveným Medákům alespoň o pár stupňů zvedá náladu. Moc si to nepřipouštějí, ale přesto se pomalu loučí se vším co ve starostřešovické kolonii vybudovali.

Zdejší starosta Pavel Bém to řekl jasně: "V horizontu několika dnů nám bude soudem legitimně umožněno domoci se svých práv i za cenu exekučního řízení." Jen pro oživení paměti - stejný starosta důrazně nesouhlasil s policejním vyklizením nedalekého squatu Ladronka. I Medáci jsou squatteři. Obsadili tři domky, které jim nepatřili. To je rub. A líc?

Dvě stě kroků od tramvajové stanice Ořechovka chátraly až do poloviny devadesátých let tři starodávné domky. V takovém stavu je obsadili tři mladí lidé: propadlé střechy, zničené podlahy, vytřískaná okna, svinčík po bezdomovcích. "Šli jsme na magistrát s tím, že je odkoupíme, ale oni nás vyhodili, že se už chystá demolice," vzpomíná Skalský.

O zapomenutý kout nad Prahou však nikdo nejevil zájem, takže zatímco na Ladronku docházeli pravidelně policisté, tady byl klid.

Roku 1999 už vypadaly domky útulně a zahrada kultivovaně. "Tehdy jsme se kolonii rozhodli otevřít návštěvníkům," vzpomíná Skalský. Medáci začali s kulturními pořady, ale magistrát se o jakékoli formě pronájmu stále nechtěl bavit.

Zato starosta Bém byl tehdy z Medáků nadšený. Dvakrát se u nich stavil a rozplýval se: nad romantikou místa, nad tím, že tak mladí lidé začali stavby rekonstruovat a plánovat divadla i koncerty. Proto zavládla v kolonii úleva, když před rokem převzala domky od magistrátu Bémova městská část - Praha 6. "Tehdy tvrdil, že nám dva baráčky pronajme za symbolickou hodnotu na kulturu," říká Skalský. Vše dopadlo jinak - na podzim radnice zahrozila: Vystěhujte se! Dva domky se rozhodla prodat a ve třetím - pronajatém - udržet kulturní akce.

Medáci neodešli. "Domky by po našem odchodu pravděpodobně vyhořely," domýšlí si Skalský, podle kterého jde v této hře pouze o cenný pozemek. Magistrátu už se před časem ozvali zájemci, kteří chtěli "ruiny" nahradit velikou vilou.

Patovou situaci minulý týden změnil starosta: "Spolek neumožnil zástupcům správní firmy vstup do budov," zlobil se Bém. "Vymýšlí si, my jsme tu zájemce prováděli asi pětkrát," rozčiluje se Skalský, po- dle něhož jde o záminku. "Poslední prohlídka se měla týkat jediného domku, ale zájemce pak chtěl vidět všechny. A já od jednoho neměl klíče..." vypráví.

Začíná obcházet zastupitele a situaci jim vysvětluje. Sousedi stojí za Medáky, podpůrnou petici jich loni podepsala většina. Pokud však myslel starosta svá slova vážně, do konce února mají být domky prázdné.

Radnice: Exekuce Madáků
Nelegálním obyvatelům tří historických domků ve starých Střešovicích hrozí exekuce. Radnice Prahy 6 je už totiž nehodlá dále tolerovat, a proto se rozhodla domky vyklidit. Radní už dokonce vyzvali správcovskou firmu, aby použila veškeré dostupné kroky k obhajobě vlastnických práv Prahy 6. "Jedna z možností je předběžné opatření, které by znamenalo, že v horizontu dnů bude soudem vydáno, a tím legitimně umožněno městské části domoci se svých práv i za cenu exekučního řízení," řekl ve čtvrtek starosta Prahy 6 Pavel Bém.

Praha 6 zrušila soutěž na pronájem dvou starostřešovických domků ke kulturním účelům. Členové spolku totiž neumožnili zástupcům správní firmy vstup do budov. Podle starosty nerespektovali ani základní pravidla slušnosti. Rada vypíše nové výběrové řízení. Praha 6 počítá s tím, že do konce února budou domky volné a vítěz nové soutěže bude vybrán na přelomu března a dubna.

Radnice zvažuje, že rozšíří již před časem podanou žalobu na dobročinný spolek, uvedl Bém. Řekl, že městská část se dosud k Medákům chovala velmi vstřícně a je zaskočena jejich jednáním. "Jsem šokován hloupostí, netaktičností současného postupu Medáků, kteří měli možnost se také zúčastnit výběrového řízení," řekl.

Spolek Medáků se snaží o to, aby byly původní domky zachovány. Kulturní programy, které mají zanedbanou pražskou oblast oživit, v nich pořádají přes dva roky.

Bém: Medáky tolerovat nemůžu
Nelegálním obyvatelům tří historických domků ve starých Střešovicích, sdruženým v Dobročinném spolku Medáci, dal jasný vzkaz starosta Prahy 6 Pavel Bém: Odejděte, dál vás tolerovat nehodláme. Podle Medáků tak starosta zcela změnil názor na jejich dosavadní činnost. Loni v červnu totiž Bém dopisem podpořil jejich plán zchátralé domy rekonstruovat a pořádat v nich kulturní akce.

Takový projekt tehdy označil za mimořádně zajímavý.

Podle Béma není v jeho vyjádřeních žádný rozpor. "Stále si vážím kulturní činnosti Medáků a chci, aby se zúčastnili výběrového řízení na dlouhodobý pronájem toho nejzajímavějšího domku. Ale další dva objekty prodáme," upozorňuje.

V tuto chvíli jsou však pro něj Medáci černými nájemníky, kteří musí ustoupit novým majitelům a nájemcům.

Pětice nelegálních obyvatel se však zatím stěhovat odmítá. "Uznáváme, že porušujeme zákon, ale pokud se někdo nestará o svůj majetek, tak taky porušuje zákon. A magistrát se o tyto domy deset let nestaral," vysvětluje za Medáky jejich člen Martin Skalský.

Spolek se rozhodl, že odejde až ve chvíli, kdy budou mít domy nové, zcela konkrétní majitele. Samotný Bém na ně nemíní povolávat policii.

Transparenty, scénkami a především hudbou protestovali před radnicí Prahy 6 členové Dobročinného spolku Medáků proti nařízení radnice, aby vyklidili tři domky ve starých Střešovicích. (31. října 2001)

Dvě mladé ženy a tři muži pracovali i včera u starobylých domků ve starých Střešovicích. Všichni kritizují změny v postojích starosty Prahy 6 Pavla Béma. (10. února 2002)

Autoři: , , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Jezevčík je po osmi dnech volný, moderní techniku trumfla selská metoda

Jezevčík uvězněných ve skále je po 8 dnech venku

Po osmi dnech se podařilo vyprostit jezevčíka Mildu, který minulou sobotu uvázl ve skále v bývalém kamenolomu u...

Nemocnice spoléhala na sestřičky z Ukrajiny, zastavilo je ministerstvo

Ilustrační foto.

Do Liberce jich mělo nastoupit třicet. Místo toho zůstávají dál na Ukrajině. Krajské nemocnici v Liberci nevyšel plán...

Obliba konopí roste mezi seniory, počet mladých uživatelů se stabilizoval

(Ilustrační snímek)

Během posledních pěti let v Česku výrazně přibylo rizikových uživatelů konopí. Statistická čísla ale tentokrát neženou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz