Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Medáci neopustili ilegálně obývaný dům

  11:15aktualizováno  11:15
Střešovice - Dobročinný spolek Medáků odmítl zástupcům Prahy 6 vydat klíč od nelegálně obývaného domu ve Starých Střešovicích. Příčinou byl v tomto místě právě probíhající kulturní festival. Záměr nevydat klíč od objektu ohlásili Medáci již předem. Zástupcům společnosti SNEO, která se stará o nemovitosti Prahy 6, pouze podepsali dokument o odmítnutí vydání budovy.

Jako důvod uvedli, že zde v těchto dnech pořádají kulturní festival Interkultura, zahrnující divadelní představení, performance a diskusní fóra.

Poté následovala tisková konference, kam Medáky přišli podpořit bývalý primátor Jan Kasl a starosta Prahy 11 Petr Jirava. Neplánovaně se dostavil i starosta Prahy 6 Pavel Bém, kterého Medáci nepozvali. Všichni tito politici plánují kandidovat v podzimních komunálních volbách.

Dobročinný spolek Medáků nelegálně obývá domy ve Střešovicích již několik let. Aby se jejich pobyt legalizoval, dohodli se před časem s Pavlem Bémem, že Praha 6 získá objekty od magistrátu hlavního města Prahy do svého vlastnictví a následně vypíše výběrové řízení na pronájem objektů. "Martin Skalský z vedení Medáků se mi zavázal, že výsledek výběrového řízení budou respektovat," řekl Bém.

Výběrová řízení se konala na každou budovu zvlášť, Medáci však uspěli pouze v jednom, druhý domek vyhrál konkurenční projekt na keramickou dílnu. Medáci se však nechtějí spokojit pouze s jedním objektem. "Výrazně by to omezilo naše kulturní aktivity," říká kulturní manažer Jiří Weberschinke. Třetí budova, s hlavním objektem nesousedící, byla prodána již před časem.

Pavel Bém potvrdil, že s Medáky sympatizuje, i když se na něj nedostala židle a celou tiskovou konferenci musel stát. "Provádíte zde bezvadnou alternativní činnost," pochválil je. Zároveň se ostře ohradil vůči nedodržování zákonů z jejich strany.

"Navíc mě mrzí, že jste nedodrželi podanou ruku," dodal. Béma se nepřímo zastal i Jan Kasl, když přiznal, že právo je jednoznačně na straně radnice. "Vy zas máte právo vyjádřit svůj nesouhlas," řekl Medákům.

Zda zůstanou Medáci v budově, kterou získali ve výběrovém řízení, není jisté, neboť stále ještě nepodepsali nájemní smlouvu. "Pokud ji nepodepíší, bude po určené lhůtě objekt nabídnut tomu, kdo skončil ve výběrovém řízení na druhém místě," řekl Bém.

Na závěr debaty Medáci uvedli, že o pomoc požádají ministra kultury. Přiložili též dopis podobného znění od zahraničních umělců spolupracujících s Medáky.

Protesty proti konkurzu
Členové spolku Medáků protestují proti rozhodnutí radních Prahy 6 o pronájmu dvou starostřešovických domků. Spolek získal v soutěži jen jednu budovu. Podle předsedy Martina Skalského tak nebude moci pořádat divadelní představení a koncerty. Medáci při akci před budovou radnice předali místostarostce Jaroslavě Trnkové petici. Žádají v ní zastupitele, aby rozhodnutí rady zrušili.

"Získali jsme jen nejmenší domek bez zahrady, v němž lze pořádat akce pro dvě desítky lidí. Naším cílem jsou celodenní programy pro 80 diváků," řekl Skalský. Místostarostka Trnková uvedla, že petici předloží zastupitelům.

Rada přidělila Medákům domek pro výtvarný ateliér. Druhý domek získal konkurenční projekt na keramickou dílnu, divadlo a výstavy. Spolek nyní bude podle Skalského zvažovat, co dál. Na celý projekt s divadlem a koncerty měl zajištěné peníze, které by však nyní nedostal, vysvětlil.

Skalský doufá, že zastupitelé petici projednají už 18. června. Podle Trnkové ji však budou mít jen pro informaci. Materiál k projednání se totiž nestihne připravit. Medáci dříve tvrdili, že se výsledkům soutěže podřídí. K dnešní akci je podle Skalského vedl postup radnice, která nechce zveřejnit zápisy ze zasedání výběrových komisí a přihlášené projekty. Trnková uvedla, že jejich výtky prověří.

Výsledek výběrového řízení
Výběrové řízení na pronájem dvou objektů ve Starých Střešovicích, které doposud nelegálně obýval spolek Medáků, už má vítěze. Jedním z nich jsou sami Medáci, které rada šesté městské části vybrala na základě předloženého projektu  s výtvarným ateliérem, hracím koutkem a veřejnou knihovnou. "Medáci tedy budou provozovat kulturní akce v domu číslo 79 po dobu patnácti let, a to za cenu 148 tisíc ročně," uvedl tiskový mluvčí Prahy 6 Martin Šalek.

Ve druhém objektu bude keramická dílna s prodejnou, kde se budou konat kulturní akce. Tuto střešovickou nemovitost se zahradou dostala do pronájmu dvojice lidí. Ti zde také plánují veřejné kurzy, divadelní představení, festivaly, výstavy a tvůrčí dílny. Za pronájem domu na 12,5 roku budou ročně platit 228 tisíc korun a slibují rekonstrukci za téměř tři miliony korun.

"Od obou nových nájemců se očekává nabídka kvalitní kultury pro blízké, ale i vzdálenější okolí," tlumočil mluvčí slova starosty Pavla Béma.

Starostřešovickou zástavbu z přelomu 19. a 20. století určili komunisté v 70. letech k demolici. Po listopadové revoluci se o lokalitu začal starat magistrát. Tři domky získala radnice Prahy 6 asi před rokem od magistrátu do své péče. Jeden z domků před několika dny ve výběrovém řízení prodala.

Medáci: Spor vznikl nedorozuměním
Dobročinný spolek Medáků nabídl řešení sporu o nemovitosti. Spolek se s úřadem chce dohodnout na třech ručitelích, kteří by garantovali hladký průběh nového výběrového řízení na prodej a pronájem těchto budov. Medáci radě městské části také nabídli, že umožní přístup do nemovitostí, kdykoli to bude potřeba.

Soutěž na pronájem dvou a prodej jednoho domku ke kulturním účelům, které se spolek zúčastnil, Praha 6 zrušila. Starosta Pavel Bém minulý týden řekl, že členové spolku neumožnili zástupcům správní firmy vstup do budov.

Předseda spolku Martin Skalský ovšem tvrdí, že spor vznikl nedorozuměním.

Rada městské části rozhodla o novém výběrovém řízení, které má skončit do 31. března. Podmínkou je vyklizení objektů "všemi dostupnými prostředky", aby se zabránilo dalším stížnostem na nestandardní průběh řízení.

V aktuální verzi projektu Alternativa pro staré Střešovice nabízejí Medáci dlouhodobé využití všech tří domků z 19. století ro kulturní účely a vzdělávací aktivity. Skalský uvedl, že se podařilo získat nizozemskou nadaci, která by zajistila tři milióny korun na rekonstrukci.

Z jednoho domku by podle projektu vznikl ateliér pro dětskou vorbu se speciálními dílnami. Druhé stavení by sloužilo jako ázemí pro soudobou tvorbu mladých umělců a jejich veřejné vystupování. Ve třetím domku, který chtějí Medáci odkoupit, plánují zřízení dokumentačního centra pro venkovskou architekturu. Rekonstrukce by měla trvat tři roky.

Alternativa pro staré Střešovice si klade za cíl komplexní obnovu a rozvoj čtvrti, zdevastované komunistickou asanací a porevoluční neregulovanou výstavbou. Má podporu většiny místních obyvatel, kulturních organizací a sociálních zařízení. Domky spolek Medáků užívá od roku 1995.

Transparenty, scénkami a především hudbou protestovali před radnicí Prahy 6 členové Dobročinného spolku Medáků proti nařízení radnice, aby vyklidili tři domky ve starých Střešovicích. (31. října 2001)

Dvě mladé ženy a tři muži pracovali i včera u starobylých domků ve starých Střešovicích. Všichni kritizují změny v postojích starosty Prahy 6 Pavla Béma. (10. února 2002)

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Podezřelým ze střelby z auta je exmanžel oběti, u silnice se našlo tělo

Kriminalisté v sobotu ve Štokách na Havlíčkobrodsku prohledávali dům bývalého...

Páteční střelbu z auta na okraji Jihlavy, při níž zemřela starší žena v jiném autě, mohl mít na svědomí bývalý manžel...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

VIDEO: Čínský lezec po mrakodrapech zemřel, spadl z 62patrové budovy

Známý čínský lezec Wu Jung-ning

Číňan Wu Jung-ning, který se proslavil lezením po výškových budovách bez jakéhokoli jištění, zemřel po pádu...Další z rubriky

Pobodali mě v teplické nemocnici. Milan se poprvé svěřil, co se stalo

Agresivní pacient teplické nemocnice pobodal spolubydlící.

Psychicky narušený muž pobodal 11. listopadu v teplické nemocnici dva pacienty, s nimiž sdílel pokoj. Jednoho řízl do...

Skauti přivezli z Vídně betlémské světlo, rozvezou ho do dalších měst

Brněnští skauti přivezli betlémské světlo (16.12.2017)

Skauti v sobotu přivezli do Česka plamínek zažehnutý v Betlémě, kde se podle křesťanské tradice narodil Ježíš Kristus....

Politické spoty v čekárnách: I státní nemocnice platily za volební kampaň

Nové oddělení následné intenzivní péče a dlouhodobé intenzivní ošetřovatelské...

Firma Active Vision zařídila stranám před volbami spoty v čekárnách nemocnic. V letošních říjnových volbách vysílaly...Najdete na iDNES.cz