Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Mečl podezírá žalobce z průtahů v kauze MUS, spisy předal policii

  16:11aktualizováno  16:11
Šéf Vrchního státního zastupitelství v Praze Stanislav Mečl se obrátil na policii kvůli postupu žalobců v kauze Mostecké uhelné společnosti. Policistům předal výsledky vnitřní kontroly, aby vyhodnotili, zda nejde o podezření ze spáchání trestného činu.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Mečl již dříve k závěrům vnitřního dohledu uvedl, že ve spolupráci žalobců se švýcarskou stranou odhalil průtahy. Za zodpovědné označil několik státních zástupců, mimo jiné svého předchůdce Vlastimila Rampulu. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nyní také rozhoduje o případném podání kárných žalob.

"Výsledky vnitřní kontroly v kauze MUS byly předloženy policejnímu orgánu k vyhodnocení, zda se nejedná o podezření z trestného činu," uvedla mluvčí Vrchního státního zastupitelství Iva Vojtková.

Policie má již od prosince na stole několik trestních oznámení, která padla kvůli prodlevám a možným pochybením českých úřadů v souvislosti s dotazy Švýcarska, zda se ČR připojí k tamnímu trestnímu řízení.

Žalobci otáleli více než rok

Vnitřní kontrola podle dřívějších slov Mečla odhalila především bezdůvodné mnohaměsíční průtahy při vyřizování žádostí Švýcarska o právní pomoc, více než roční prodlevu při vyřizování podnětu k připojení České republiky s nárokem na náhradu škody v trestním řízení ve Švýcarsku, roční zpoždění při vyřizování podnětu k provedení prohlídek jiných prostor a zpochybňování závěrů švýcarských úřadů.

Podle Mečla je za průtahy při vyřizování žádostí švýcarské justice o právní pomoc odpovědný státní zástupce Ladislav Letko. Odpovědnost nesou i Marcela Kratochvílová, která již byla v souvislosti s kauzou sesazena z vedení odboru závažné hospodářské kriminality, náměstek vrchního státního zástupce Libor Grygárek a bývalý vrchní státní zástupce Vlastimil Rampula.

"Zjištěné skutečnosti je nutné považovat za závažné, neboť průtahy v řízení ohrozily účel trestního řízení vedeného v České republice z důvodu možného promlčení některých částí prověřovaného jednání. Dále pak došlo ke zkomplikování uplatnění práv České republiky na náhradu škody a též k ohrožení důvěryhodnosti České republiky v oblasti mezinárodní justiční spolupráce," uvedl dříve k závěrům vnitřní kontroly Mečl.

O kárných žalobách rozhodne Zeman

Materiál v prosinci předal ministru spravedlnosti Jiřímu Pospíšilovi, který po jeho prostudování uvedl, že závěry nasvědčují možnému pochybení konkrétních státních zástupců, vůči kterým by tak měla být vyvozena kárná odpovědnost. "Pro konečné rozhodnutí, proti komu a v jaké podobě budou kárné žaloby podány, bude důležité stanovisko nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana," sdělila dříve mluvčí ministerstva Tereza Palečková. Zeman by měl rozhodnout v nejbližších dnech.

Česká policie se kauzou MUS zabývá dlouhá léta, žádné obvinění však dosud nepadlo. Švýcaři otevřeli vyšetřování souvislostí obchodů s akciemi MUS v roce 2005 kvůli podezření, že z MUS byly přes vedení firmy nelegálně vyvedeny peníze. Švýcarská prokuratura případ předala soudu loni v říjnu.

Významná část majetku MUS byla podle obžaloby převedena do Švýcarska a zde "vyprána". Švýcarští vyšetřovatelé proto zablokovali v přepočtu přes 12 miliard korun. České republiky se již od první poloviny roku 2010 dotazovali, zda se hodlá připojit jako poškozená strana s nárokem na náhradu škody. Švýcaři totiž tvrdí, že Česko v souvislosti s obchody s akciemi MUS přišlo o miliardy. Na dotazy však za Česko až do nedávné doby nikdo nereagoval.

Stát nyní hledá cestu, jak se domoci zablokovaných peněz. Švýcarský soud zamítl žádost České republiky o připojení k trestnímu řízení. Soud prý při této příležitosti kritizoval způsob komunikace českých úřadů a hovořil o "dlouhém otálení". Stát se chce proti rozhodnutí odvolat a pokud neuspěje, chce zkusit další způsob.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Uchazeči o Hrad mají obavy z terorismu, někteří by znovu zavedli vojnu

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Především o obraně, bezpečnosti a zahraniční politice debatovalo v úterý večer osm kandidátů na českého prezidenta v...

Piráti chtějí kvůli bezpečnostním opatřením snížit Hradu rozpočet

Pražský zastupitel Mikuláš Ferjenčík

Pirátská strana navrhne, aby se omezil rozpočtová kapitola Správy pražského hradu. Chtějí tak vytvořit tlak a hrad, aby...

Silný vítr vyvrátil vánoční strom v Jablonci, nový vztyčí až po trzích

Nahnutý strom v Jablonci nad Nisou.

Silné poryvy větru naklonily během úterý vánoční jedli na Mírovém náměstí v Jablonci nad Nisou. Hrozilo tak její...Najdete na iDNES.cz