Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Mečiarův pokus o pád vlády na Slovensku ztroskotal

  16:58aktualizováno  16:58
Sobotní referendum o předčasných parlamentních volbách na Slovensku podle oficiálních výsledků ztroskotalo. Ústřední referendová komise oznámila, že hlasovalo jen 20,03 procenta voličů. Podmínkou platnosti referenda na Slovensku je přitom účast nadpoloviční většiny ze všech oprávněných voličů. "Referendum je neplatné, státní pokladna je chudší o 160 miliónů korun a my jsme bohatší o jednu zkušenost," okomentoval referendum předseda parlamentu Jozef Migaš.

Jak oznámila předsedkyně komise Miloslava Čutková, ze 4,085 172 občanů ve voličských seznamech si hlasovací lístky převzalo jen 818 480, čili hlasovalo 20,03 procenta voličů.

Ze 798 487 platných hlasů se 759 124 vyslovilo pro přijetí ústavního zákona o předčasných volbách, tj. 92,74 procent. Proti pádu vlády hlasovalo 4,8 procenta účastníků.

Ani v jediném ze 79 slovenských okresů k referendu nepřišla nadpoloviční většina, a to ani v "baštách" opozice na středním a severním Slovensku. Pouze ve 12 okresech přišlo podpořit pád vlády více než než třetina Slováků.

Mečiar byl výsledkem referenda zklamán
Pro opozici byl výsledek zjevně nemilým překvapením - jak předseda Hnutí za demokratické Slovensko (HZDS) Vladimír Mečiar, tak i šéfka Slovenské národní strany Anna Malíková totiž ještě v sobotu očekávali, že se k urnám dostaví kolem poloviny voličů.

"Vypadá to, že by to mělo být těsné, podobně jako v Americe - pár hlasů na jedné nebo na druhé straně," tvrdil ještě v sobotu Vladimír Mečiar.

Analytici: neúspěch referenda není úspěchem vlády
Přes neplatnost referenda se pozorovatelé shodují, že by bylo chybou interpretovat výsledky jako jednoznačný úspěch Dzurindovy vlády a vládní koalice, která v zájmu zachování šance v integraci se Západem vyzývala občany k neúčasti.

Například podle publicisty Mariána Leška referendum signalizuje, že pro politiky bude obecně obtížnější získávat důvěru občanů pro své projekty.

Neplatnost referenda představuje i první porážku momentálně nejpopulárnějšího politika, "disidenta" z vládního tábora Roberta Fica, který se svou podporou lidového hlasování o předčasných volbách připojil k opozici.

Nejvíce lidí hlasovalo v okresech bývalých "ĺúdáků"
Opozice podle údajů, zveřejněných Statistickým úřadem SR na internetu, opět dosáhla nejlepších výsledků v okresech, v nichž před druhou světovou válkou dominovala podpora "ĺudáků", tedy Hlinkovy slovenské lidové strany (HSLS). Tento jev sociologové konstatují od voleb v roce 1994.

Vůbec nejvyšší účast byla zaznamenána v severoslovenském okrese Kysucké Nové Mesto (46,23 procenta). Naopak okres Dunajská Streda - obývaný převážně maďarskou menšinou - referendum téměř úplně ignoroval: k urnám přišlo jen 1,17 procenta voličů.

Mečiara i Dzurindu podpořily jejich rodné obce
Expremiéra Mečiara nezklamalo jeho rodiště - Ladomerská Vieska nedaleko Žiaru nad Hronem: ze 607 místních voliči přišly tři pětiny (61 procent).

Obdobně zase "podrželi" svého rodáka Mikuláše Dzurindu voliči ze Spišského Štvrtku na východě země. Jen necelá desetina (143 z téměř 1500) hlasovala pro předčasné volby. Nynější vládu si chce zachovat také rodiště slovenského prezidenta Medzev blízko Košic, kde se dostavilo jen 3,42 procenta místních voličů.

Sobotní všelidové hlasování bylo již čtvrtým referendem v dějinách slovenské samostatnosti, ale podobně jako předchozí i tento pokus opozice, vedené Vladimírem Mečiarem, o pád vlády dva roky před řádnými volbami ztroskotal.

Prognózy referenda nasvědčovaly, že ztroskotá
Volební místnosti se na Slovensku otevřely v sobotu sedm hodin ráno. Až do desáté hodiny večer měli čtyři milióny oprávněných voličů možnost rozhodnout v referendu o předčasných parlamentních volbách.

Podle zveřejněných průzkumů se ale neočekávalo, že by se k tomuto lidovému hlasování dostavila potřebná nadpoloviční většina všech oprávněných voličů, a proto se už předem předpokládalo, že bude neplatné. Z posledních anket vyplynulo, že právo hlasovat chce uplatnit 35 až 43 procent Slováků, většinou z řad přívrženců opozice.

Referendum se konalo z iniciativy opozičního Hnutí za demokratické Slovensko (HZDS) a Slovenské národní strany (SNS). Petici požadující referendum podepsalo více než 600 000 občanů.

I při platnosti hlasování by nakonec rozhodovala sněmovna
I kdyby ovšem hlasování bylo platné a většina by se vyslovila pro zkrácení volebního období, rozhodnout musí ještě sněmovna ústavním zákonem. A v parlamentu má pohodlnou většinu vládní koalice ( 90 ze 150 poslanců), která hodlá zemi spravovat až do řádných voleb na podzim roku 2002.

Volební místnosti bedlivě střežila policie
Na 5000 volebních místností střežilo zhruba 5615 policistů. Jediný hlášený incident byl z obce Veĺký Kýr, jejíž starosta odmítl stanovit místopředsedy tamní komise s odůvodněním, že jich není třeba.

Bývalý premiér a předseda HZDS Vladimír Mečiar hlasoval 11. listopadu dopoledne v Bratislavě v referendu o předčasných volbách. (ČTK 11.listopadu 2000)

Členové referendové komise v Hluboké ulici v Bratislavě vysypávají lístky z poloprázdné přenosné hlasovací urny. Referenda o předčasných volbách na Slovensku se zúčastnilo 11. listopadu pouhých 20 procent voličů. (ČTK/Jana Mišauerová, 12.listopadu 2000)

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Na Zemana útočila Ukrajinka, která narušila jednání Lukašenka i fotbal

Angelina Diashová během protestu proti Alexandu Lukašenkovi

Aktivistkou hnutí Femen, která v pátek ve volební místnosti zaútočila na českého prezidenta Miloše Zemana, je 27letá...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Další z rubriky

Cestující autobusu v Kazachstánu uhořeli kvůli lampě, kterou se zahřívali

Při požáru autobusu na západě Kazachstánu zahynulo 52 lidí (18. ledna 2018)

Požár autobusu na západě Kazachstánu nezpůsobil elektrický zkrat, ale benzinová pájecí lampa. Tu cestující použili k...

Putin před volbami ukázal vypracované tělo, ponořil se do díry v ledu

Vladimir Putin se zúčastnil tradiční tříkrálové koupele v ledové vodě jezera...

Vladimir Putin se dva měsíce před prezidentskými volbami opět snažil ukázat, že je v 65 letech v perfektní fyzické...

Palestinci mají svou Johanku z Arku, dívce hrozí za napadení vojáka žalář

Tamímíová skončila po poslední akci ve vazbě. Hrozí jí až deset let vězení.

Palestinci mají novou hvězdu. Stala se jí teprve šestnáctiletá Ahid Tamímíová. V polovině prosince zfackovala...

Kompletní dětská výbavička za hubičku
Kompletní dětská výbavička za hubičku

Vše pro miminko pořídíte za výhodnou cenu v Bazaru eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz