Mečiarovo HZDS se rozpadá

  • 5
Vladimíru Mečiarovi se rozpadá strana. Jeho odpůrci v čele s Vojtěchem Tkáčem vytvořili svůj klub. Mečiar tak ztratil ve slovenském parlamentu pozici šéfa nejsilnější strany. Proti klubu, kam přešlo 11 z původně 36 poslanců Hnutí za demokratické Slovensko, byli Měčiarovi věrní a komunisté.

Nový klub podle Tkáče míní sehrávat roli konstruktivní opozice i prosazovat euroatlantickou orientaci země.

Tkáč nevyloučil příchod i dalších nespokojenců z Hnutí za demokratické Slovensko (HZDS), rozčarovaných Mečiarovými metodami řízení strany, která navzdory dvěma vítězstvím v parlamentních volbách nebyla s to nalézt partnera pro vytvoření vlády a zůstává v opozici.

Odchodem Tkáčových přívrženců z klubu HZDS se nejsilnějším klubem ve 150členné sněmovně stala frakce Slovenské křesťanské a demokratické unie (SDKU) premiéra Mikuláše Dzurindy s 28 zákonodárci.

HZDS s 25 poslanci se vyrovnalo Směru Roberta Fica.

Hlasování předcházela bouřlivá rozprava, kdy Tkáč deklaroval odchod z tábora HZDS. Z Mečiarova tábora pak zaznělo podezření z "elitářských ambicí", kolaborace s vládní koalicí či "kálení do vlastního hnízda".

Poslanec HZDS Stanislav Husár se poslancům omluvil za "nechutné rozvodové řízení". "Nevědí, co chtějí, ale nepřestanou s tím, dokud to nedostanou," řekl Sergej Kozlík.

"Nechceme měnit politickou mapu v parlamentu, budeme však otevřenější k diskusi," prohlašuje Tkáč.

Definitivní postoj parlamentní většiny zajistilo až závěrečné Tkáčovo prohlášení, že 11 poslanců se nemíní odvolat proti svému vyloučení z HZDS ke stranické rozhodčí komisi, což rozptýlilo obavy, že by ve sněmovně mohly současně působit dva kluby jedné politické strany.

Vladimíra Mečiara v Tkáčově skupině opustili mnozí donedávna blízcí spolupracovníci.

Mečiar vadí poslancům, HZDS se štěpí

Sám Tkáč v třetí Mečiarově vládě působil jako ministr práce, další z rebelů Gustáv Krajči byl dokonce ministrem vnitra a Mečiarova amnestie ho zachránila před stíháním za zmaření referenda v květnu 1997, Rudolf Žiak byl zase šéfem rozvědky v tajné službě.

Další část odcházejících se zase rekrutuje z řad dosavadních Mečiarových bankéřů a podnikatelů.

Podle odborníků lze očekávat, že se nový klub ve sněmovně přikloní v zahraničněpolitických otázkách k vládní koalici, v sociálně-ekonomické oblasti si však zachová levicověji orientované postoje.

To se už projevilo, když parlament rozhodoval o vyslání slovenských vojáků do Iráku. Tkáčova platforma na rozdíl od Mečiarova hnutí podpořila vládní koalici a hlasovala pro vyslání jednotek

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video