Mečiar: Teď jde o osud Slovenska

Cesta Slovenska na Západ se v sobotu může po dvou letech zcela zastavit. Koná se tu referendum o předčasných volbách, od něhož Vladimír Mečiar a jeho Hnutí za demokratické Slovensko čeká, že ho opět katapultuje k moci.
Podle průzkumů sice na hlasování nepřijde nadpoloviční počet voličů, což je nutné, aby jeho výsledky platily, přesto na Slovensku panuje velká nervozita. "Úspěchem HZDS je už to, že se referendum vůbec koná," tvrdí Mečiar a dodává: "Slovensko po něm už nikdy nebude takové jako před ním."

I kdyby se nakonec lidé v referendu vyslovili pro předčasné volby, nemusí se konat. Dzurindova vláda má podle ústavy právo vybrat si, jak se zachová. Mečiar říká, že pokud by referendum ignorovala, on a jeho příznivci vyjdou do ulic: "Občané mají, také podle ústavy, právo na odpor."

Na žádné referendum na Slovensku ještě nikdy nepřišel dostatečný počet voličů. Proč si myslíte, že přijdou na to vaše?

Protože vnitropolitická krize na Slovensku je velmi hluboká. Část ústavy, kde se praví, že referendum je platné jen tehdy, když se jej účastní polovina voličů, není zcela demokratická. Toto referendum svým významem znovu překračuje normální volby - je to rozhodování o dalším kursu Slovenska.

V referendu se bude rozhodovat o všem. Je to rozhodování o kursu celé země, o vývoji v politice, ekonomice, v sociální oblasti.

Otázka dostatečné účasti, a ne výsledek referenda se stala předmětem politického boje. Vládní představitelé neříkají přijďte a podpořte vládu, ale říkají nechoďte. A na tom, aby účast nebyla dostatečná, pracují provládní média a celá soustava vládních institucí.

My svými silami, kterými disponujeme, říkáme přijďte, hlasujte, jak chcete, ale hlasujete - nebuďte lhostejní.

Co budete vy a Hnutí za demokratické Slovensko dělat, když referendum bude úspěšné, a vláda přesto neodstoupí?

Myslím, že taková situace nenastane. Jestliže referendum bude platné, pak parlament předčasné volby schválí a ty volby se uskuteční. Ústava říká jednoznačně - neochota vyhlásit předčasné volby by znamenala odstranění demokratického systému. V tomto případě má podle ústavy každý občan právo na odpor. Ať už aktivní, nebo pasivní formy.

Zatím se však touto možností nezabýváme, protože si myslíme, že vyhlášení podobného typu mají znechutit voliče a ukázat jim, že nic neznamenají.

Oznámil jste nedávno, že se už nechcete stát novým premiérem. Hodláte odejít i z čela Hnutí za demokratické Slovensko a může to nějakým způsobem urychlit neúspěch referenda?

Řekl jsem, že jsem připraven nebýt předsedou vlády. O straně jsme ještě nemluvili. Z tohoto hlediska výsledek referenda na mé rozhodnutí nebude mít žádný vliv. Důvodem tohoto rozhodnutí je, abychom nedali zahraničí záminku na pochybnosti o kursu naší možné příští vlády.

Vy Dzurindovu vládu tvrdě kritizujete. Je alespoň něco, co byste jí připsal k dobru?

Jediné, co jim závidím, je to, že ještě nebyli, ještě nic nedokázali a už byli všeobecně akceptováni, že jsou demokraté a že jsou úspěšní.

Jak sám říkáte, Západ uznává Dzurindovu vládu jako demokratickou a úspěšnou. Vy máte pověst nedemokratického a nepřijatelného politika a tuto pověst má i celé Hnutí za demokratické Slovensko. Co s tím chcete dělat, jak chcete změnit tento názor Západu na vás i na HZDS?

Chceme dělat to, co jsme předtím nedělali. Když jsme byli ve vládě a když tyto názory vznikaly, my jsme neoponovali a nediskutovali. V opozici máme čas oponovat i diskutovat. Náš program, v němž máme vstup do EU a NATO, nás mezinárodněpoliticky zařazuje jednoznačně.

Mluvíme s těmi, kteří měli pochybnosti a nedůvěru vůči nám, a zjišťujeme, že mnohé věci neměly reálný základ. Proto si myslím, že tento stav není neměnný.

Jste dnes nejsilnější strana na Slovensku, ale na sestavení vlády vám to stačit nebude. S kým chcete vládnout?

Bída HZDS je v tom, že nemá partnera.

Naše voličská podpora je stabilně větší než třicet procent, další stabilní strana má čtrnáct procent a ostatní jen tři až čtyři. Vytvořit žádoucí dohodu typu Klaus - Zeman není na Slovensku možné.

Pokud budeme vycházet z dnešních preferencí, je reálná koalice se stranou Smer.

Jste v případě koalice HZDS-Smer ochoten přenechat premiérský post vůdci Smeru Robertu Ficovi?

Kdo chce být předsedou vlády, musí vyhrát volby.

Když bude Smer vítězem voleb, je přirozené, že postaví předsedu vlády.

Když bude HZDS vítězem voleb, bude přirozené, že předsedu vlády postaví HZDS.

Jaké jsou vaše vztahy s prezidentem Rudolfem Schusterem. Považujete ho za svého politického oponenta, nebo partnera?

Pan Schuster má ve svých snahách o snížení vnitropolitického napětí, o vnitropolitický dialog a aktivitách do zahraničí, které mají vyvrátit pochybnosti o orientaci slovenských politických stran, nejen mé sympatie, ale moji plnou podporu.

Čili pan prezident Schuster není váš protivník, ale váš politický partner?

Ano, je to můj politický partner.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video