Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Mečiar: Neplivej na HZDS, Ivánku!

  13:09aktualizováno  13:09
Vítejte v prezidentské aréně! Mečiar versus Gašparovič. Někdejší spolupracovníci se v médiích perou o post hlavy slovenského státu. Podle pozorovatelů může rozhodnout právě série rozhlasových a televizních debat. Úvodní mač nabídl vzájemné obviňováni ze lží a úkladů.

Ostré slovní výměny mezi Vladimírem Mečiarem a Ivanem Gašparovičem, kteří se utkají ve druhém kole prezidentských voleb 17. dubna, zazněly ve vysílání Slovesnkého rozhlasu.

"Neplivej na ty, z nichž jsi, Ivánku, vzešel a bez nichž bys nebyl nic," reagoval Vladimír Mečiar na Gašparovičovo zdůvodnění odchodu z HZDS. Někdejší předseda parlamentu totiž podle svých slov stranu opustil zejména kvůli rozporům s Mečiarem v otázkách vedení strany.

Expremiér Mečiar ale tvrdí, že za Gašparovičovým odchodem z HZDS byly především "ješitnost a osobní motivy", protože prý už před odchodem chtěl založit vlastní stranu. "Nejprve lezeš do zadku a pak pomlouváš!" setřel expremiér svého protivníka.

"Lžeš, jak jsi vždy lhal! To jsi celý ty! Lhář od začátku do konce!" kontroval Gašparovič. V HZDS prý sice zůstal až do sněmu, na němž nedostal volitelné místo na kandidátce do předloňských parlamentních voleb. Komunikace mezi ním a Mečiarem však prý vázla už dlouho.

Oba kandidáti jsou pro mnohé Slováky zcela nepřijatelní a k volbám vůbec nechtějí jít. Vládní koalice se nechala slyšet, že nepodpoří žádného z dvojice. Malá volební účast by nahrávala Mečiarovi. Gašparovič si postěžoval, že výzvy vládních politiků, aby jejich sympatizanti nešli hlasovat, nejsou demokratické.

Hurá do televize
Mínění voličů však podle analytiků, které oslovil slovenský deník Pravda, mohou ovlivnit právě mediální souboje obou prezidentských kandidátů. Rozhodující bude zejména televize. První duel nabídne v úterý po Velikonocích Markíza, další den se Mečiar a Gašparovič utkají ve veřejnoprávní STV.

"Oba pořady budou zřejmě velmi sledované a měly by ukázat, kdo dokáže přesvědčit veřejnost o svých přednostech, kdo umí lépe argumentovat a odlišit se. Vliv televizních duelů na rozhodování duelů ale závisí i na celkové dramaturgii a témat," soudí socioložka Ľudmila Benkovičová.

Dramaturgové markízovského Sita speciálu připravují investigativně laděné dotazy. Mečiar a Gašparovič si budou moci skákat do řeči a moderátor je bude podněcovat k větší otevřenosti. V STV budou kandidáti reagovat na dopředu předložené otázky. Oba dostanou půldruhé minuty na odpověď a třicet sekund na reakci na slova protivníka. Vše bude měřit časomíra.

Zpátky na výsluní
Bývalí dlouholetí blízcí spolupracovníci z Hnutí za demokratické Slovensko se rozešli ve zlém před dvěma lety, kdy si po bouřlivém nominačním sněmu HZDS Gašparovič založil Hnutí za demokracii (HZD). Nová strana se ale do parlamentu nedostala.

Pro oba muže znamená postup do druhého kola voleb faktický návrat do nejvyšší politiky. Mečiarova strana je totiž už druhé volební období v opozici a nikdo s ní do vlády nechtěl jít.

Gašparovič se zase z ústraní vymanil až po překvapivém vyřazení ministra zahraničí Eduarda Kukana v sobotním prvním kole voleb a poté, co ho podpořila nejpopulárnější strana Směr.

Na rozdíl od Mečiara se dnes Gašparovič do jisté míry distancoval od chyb HZDS, k nimž došlo za jeho členství, a zdůraznil, že už se za ně omluvil. Předseda hnutí Mečiar naopak nazval období, kdy bylo HZDS u moci, za "nejúspěšnější v historii Slováků". Přiznal pouze, že jisté "kauzy" tu byly.

Oba finalisté slovenských prezidentských voleb Vladimír Mečiar (vlevo) a Ivan Gašparovič debatují v Bratislavě v diskusní relaci Slovenského rozhlasu. (8. dubna 2004)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Katalánský expremiér opustil azyl v Belgii, stále mu hrozí zatčení

Katalánský expremiér Carles Puigdemont (vlevo) přiletěl do Dánska. (22. ledna...

Bývalý katalánský premiér Carles Puigdemont poprvé po téměř třech měsících opustil Belgii, kam uprchl před hrozbou...

Sníh v Zermattu uvěznil tisíce turistů, spojení zajišťují vrtulníky

Vrtulník představuje jediný způsob, jak se dostat do Zermattu (21. ledna 2018)

Husté sněžení a lavinové nebezpečí odřízly několik alpských středisek. Tisíce turistů uvázly ve švýcarském Zermattu....

Až přiletí Kimova raketa. V Tokiu cvičili poplach při útoku z KLDR

Cvičný poplach v případě severokorejského raketového útoku v Tokiu (22. ledna...

V japonském hlavním městě Tokiu se v pondělí uskutečnil nácvik evakuace v případě severokorejského raketového útoku....

Najdete na iDNES.cz