Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Mečiar dostal od Schustera šanci

  17:05aktualizováno  17:05
Vítěz slovenských voleb HZDS může do pátku jednat o nové vládě. Prezident Rudolf Schuster vyhověl Vladimíru Mečiarovi a vyčká s rozhodnutím, koho pověří sestavením kabinetu. HZDS chce oslovit všechny strany úspešné ve volbách s výjimkou komunistů. Pravice jednání s Mečiarem odmítá. Pod vedením premiéra Mikuláše Dzurindy se domluvila na vytvoření vládní koalice s většinou 78 ze 150 křesel.

"Pan prezident nepověří nikoho do pátku a počká, jakou zprávu mu pošlu. Do pátku máme prostor k jednáním o sestavení vlády. Pokud mu dáme zprávu, že je 76 poslanců, bude to respektovat," řekl Mečiar po setkání s Rudolfem Schusterem.

HZDS chce jednat téměř s každým. "Kvůli sestavení vlády neoslovíme jen komunisty," podotkl Mečiar. Neupřesnil, kdo jednání o sestavení vlády povede. Sám se jich však přímo nezúčastní. HZDS vyhrálo volby s 19,5 procenty hlasů.

V případě, že by se HZDS nakonec podařilo sestavit kabinet nebo stát se členem nějaké vládní koalice, je hnutí podle Mečiara ochotno nedělat si nároky na posty premiéra a šéfa sněmovny. Spokojí se s ministerskými posty.

Lídr HZDS prozradil, že nechce být příštím premiérem, ale nevyloučil prezidentskou kandidaturu. "Po volbách zůstanu šéfem strany a ponechám si v nadcházejícím volebním období svůj poslanecký mandát," podotkl Mečiar.

Prezident Rudolf Schuster zahájil schůzky s lídry stran úspěšných ve volbách po obědě. Ještě před první schůzkou s Mečiarem se setkal s americkým velvyslancem Ronaldem Weiserem. Po lídrovi HZDS přišel na řadu dosavadní premiér a lídr SDKU Mikuláš Dzurinda.

CO UDĚLÁ PREZIDENT

Slovenská ústava formálně nezná institut designovaného premiéra, hovoří jen o tom, že prezident jmenuje a odvolává premiéra a členy vlády. Nicméně se do jisté míry vžilo, že šéf státu uděluje pověření pokusit o sestavení vlády. Schuster už před volbami mluvil o tom, že pověření nemusí udělit předsedovi nejsilnější strany, a posléze své představy upřesnil tím, že pověření udělí tomu politikovi, který mu předloží písemnou dohodu o získání parlamentní většiny.

Pravice se domluvila na koalici
Slovenské pravicové strany v čele s SDKU premiéra Mikuláše Dzurindy se domluvily na vytvoření vládní koalice s většinou 78 ze 150 křesel. "Předsedové čtyř stran vyjádřili vůli vytvořit pravicovou vládu na Slovensku," oznámil předseda křesťanských demokratů Pavol Hrušovský po noční schůzce předáků, kteří se současně dohodli, že jednání o sestavení vlády povede Dzurinda.

V nové sněmovně tak bude mít většinu blok čtyř menších stran: premiérova Slovenská demokratická a křesťanská unie (SDKU), Křesťanskodemokratické hnutí (KDH) a Strana maďarské koalice (SMK), které spolupracují v stávající Dzurindově vládě, a nedávno vzniklá Aliance nového občana (ANO).

"Odevzdám panu prezidentovi dokument, který jsme podepsali a který svědčí o tom, že máme parlamentní většinu, konkrétně 78 poslanců," řekl před schůzkou s Rudolfem Schusterem dosavadní premiér.

Pravice by chtěla koalici a vládu sestavit do svolání první schůze nového parlamentu, která se musí konat do 30 dnů od oficiálního vyhlášení výsledků voleb. Koaliční jednání začnou ihned po setkání s prezidentem. Z počátku se budou týkat programových tezí. Je zřejmé, že nová vláda bude "štíhlejší" než dosavadní.

První politické námluvy a oťukávání začaly jen pár hodin po uzavření volebních místností. "Vládu je možné sestavit ze stran, které mají k sobě blízko," prohlásil už v neděli Dzurinda, který sem zařadil svoji stranu, maďarskou koalici, křesťanské demokraty a Alianci nového občana.

DÁLE ČTĚTE

Slovenská koruna
se opřela o pravici

Slovensko udělalo
krok k Alianci

ÚVK potvrdila výsledky voleb
Výsledky slovenských parlamentních voleb jsou oficiální. "Ústřední volební komise potvrdila právoplatnost volebních výsledků," oznámil předseda komise Pavol Baxa. Zástupci všech stran podepsali zápis, který byl předán předsedovi parlamentu.

HZDS Vladimíra Mečiara získalo 19,5 procenta hlasů, Slovenská demokratická a křesťanská unie (SDKU) premiéra Mikuláše Dzurindy 15,09 procenta, Směr Roberta Fica 13,46 procenta, Strana maďarské koalice (SMK) 11,16 a křesťanští demokraté (KDH) 8,25. Aliance nového občana (ANO) získala 8,01 procenta a Komunistická strana Slovenska (KSS) 6,32 procenta hlasů.

Ze 150 křesel v jednokomorovém parlamentu - Národní radě -  HZDS obsadí 36 mandátů, SDKU 28, Směr 25 a SMK 20. KDH a ANO budou mít shodně po 15 zákonodárcích a 11 mandátů připadlo KSS. Rýsující se pravicová koalice tak disponuje 78 ze 150 křesel ve sněmovně, tedy většinou tří křesel.

Hlasovalo 70 procent voličů
Z více než 4,1 milionu oprávněných voličů se hlasování zúčastnilo 70,06 procenta. V devíti obcích hlasovalo všech 100 procent voličů, nejnižší účast byla naopak na košickém sídlišti Luník IX., obývaném téměř výhradně Romy, kde hlasovalo jen 15,9 procenta oprávněných voličů.

Pouze v jediném případě se zásluhou preferenčních hlasů dostal do sněmovny kandidát z "nezvolitelného" místa kandidátky. Jde o poslance SMKŠ. Árpád Duka-Zólyomi se z 23. místa kandidátky "vyhoupl" až na místo čtvrté.

Favorit Směr nebyl tak úspěšný
Volby vyhrálo se ziskem 19,5 procenta Hnutí za demokratické Slovensko, v jehož čele stojí Vladimír Mečiar. Překvapením voleb bylo druhé místo Slovenské demokratické a křesťanské unie premiéra Mikuláše Dzurindy. Tato strana získala o necelá čtyři procenta méně než HZDS.

Obavy Západu z Mečiara se tak nenaplnily a Slovensko může na listopadovém summitu v Praze očekávat pozvánku do Severoatlantické aliance.

Třetí příčku obsadila strana Směr právníka Roberta Fica, které předvolební průzkumy ještě nedávno věštily, že by mohla na nejvyšší příčce žebříčku nahradit Hnutí za demokratické Slovensko. Nestalo se tak a představitelé Směru netajili své zklamání.

"Po třech letech, po osmdesáti dnech kampaně, jsme opravdu očekávali, že volby vyhrajeme," prohlásila místopředsedkyně strany Monika Beňová.

Podle sociologa Michala Vašečky je na vině především útočná rétorika Směru. "Přepálili kampaň, byla příliš agresivní," hodnotí neočekávaný propad strany. To nahrálo Dzurindovi, který se svým rozvážným postojem v diskusích na závěr kampaně už jen inkasoval další body.

Překvapil úspěch komunistů
V parlamentních lavicích také zasednou zástupci Strany maďarské koalice, Křesťansko-demokratického hnutí a Aliance nového občana (ANO) mediálního magnáta Pavla Ruska.

Největším překvapením voleb byl však úspěch Komunistické strany Slovenska, která poprvé od roku 1989 zamíří do parlamentu. "Jedná se především o protestní hlasování proti současné politické scéně," říká Vašečka, který komunistům nedává velkou šanci přežít další volby.

Strana, kterou vede švagr Vasila Biľaka Jozef Ševc, ani po dvanácti letech izolace nezměnila svůj styl a jedním z jejích témat je například znárodňování.

Proč uspěl Dzurinda? Zvládl konec kampaně
S vavřínovým věncem opouští volby Slovenská demokratická a křesťanská unie dosavadního premiéra Mikuláše Dzurindy. Skončila sice druhá, ale i to je úspěch, který málokdo očekával. Dzurindově straně se vydařil konec volební kampaně, zdůrazňují odborníci. Unii se podařilo prodat, že je týmem odborníků, který táhne za jeden provaz, a ne subjektem jednoho muže, jako je tomu v případě HZDS či Směru.

"Dzurinda navíc v posledních televizních diskusích nasadil klidnou, neútočnou rétoriku, a to zapůsobilo," říká slovenský sociolog Michal Vašečka.

K Dzurindově liberálně orientované straně se přiklonila část nerozhodnutých mladých voličů, kteří šli letos volit poprvé. Body sbírala také u sociálně demokratických voličů. Ti se obávali, že by jejich hlas levici, která v letošních volbách neuspěla, propadl. "Hlasovali na jistotu," dodává Vašečka.

Někdejší antimečiarismus předchůdce SDKU - Slovenské demokratické koalice složené z pěti stran - je pryč. Nyní straně pomohla vyhrát volby rétorika o dokončení reforem a integraci do NATO a EU.

Proč ztratil Mečiar? Jeho útoky už omrzely
Slovenské volby končí jednoznačnou porážkou trojnásobného premiéra Vladimíra Mečiara, o jehož triumfálním vítězství nebylo ještě před třemi měsíci pochyb. Nyní sice volby vyhrál, ale na účast ve vládě může zapomenout.

Mečiar, jehož postava dlouhodobě rozděluje slovenskou veřejnost, si sám pod sebou podřezal větev. To, když se přestěhoval do honosné vily Elektry a vypudil ze své strany Ivana Gašparoviče, který si vytvořil stranu novou - Hnutí za demokracii. Právě viník tohoto subjektu byl poslední kapkou.

Podle slovenského sociologa Michala Vašečky je Mečiarova klesající podpora dobrou zprávou o stavu Slovenska. "To, co fungovalo před lety, nevybíravé chování, jemný vulgarismus, útoky na politiky, ale i novináře, to už dnes nefunguje. Volič se změnil a vyžaduje politickou kulturu," hodnotil Vašečka propad Mečiarových preferencí.

Političtí komentátoři naznačují, že by současná situace mohla vést až k rozpadu Hnutí za demokratické Slovensko. A na to, zda by Mečiar přežil v osamocení, odpovědí až příští volby.

Obyvatel Bratislavy za plentou během slovenských parlamentních voleb. (20. září 2002)

Robert Fico, šéf politického uskupení Smer, odevzdává v Bratislavě svůj hlas během slovenských parlamentních voleb. (20. září 2002)

Vnučka Petra volí za prezidenta Rudolfa Schustera a jeho ženu Irenu během slovenských parlamentních voleb. (20. září 2002)

Vladimír Mečiar, lídr HZDS, které vyhrálo slovenské volby, hovoří s novináři po setkání s prezidentem Rudolfem Schusterem. (23. září 2002)

Vladimír Mečiar, lídr HZDS, které vyhrálo slovenské volby, hovoří s prezidentem Rudolfem Schusterem. (23. září 2002)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Podezřelým ze střelby z auta je exmanžel oběti, u silnice se našlo tělo

Kriminalisté v sobotu ve Štokách na Havlíčkobrodsku prohledávali dům bývalého...

Páteční střelbu z auta na okraji Jihlavy, při níž zemřela starší žena v jiném autě, mohl mít na svědomí bývalý manžel...

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Čínský lezec po mrakodrapech zemřel, spadl z 62patrové budovy

Známý čínský lezec Wu Jung-ning

Číňan Wu Jung-ning, který se proslavil lezením po výškových budovách bez jakéhokoli jištění, zemřel po pádu...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...Další z rubriky

Letiště v Atlantě postihl blackout, na místě uvázly tisíce lidí

Na letišti v Atlantě vypadl proud (17. prosince 2017)

Letiště v Atlantě ve Spojených státech v neděli zcela ochromil rozsáhlý výpadek proudu. Zrušena byla více než tisícovka...

Teroristé chystali atentát v Petrohradu, Rusové ho zmařili díky CIA

Ruské bezpečnostní složky zatkly teroristickou skupinu, která chystala atentáty...

Teroristé plánovali útok na Kazaňskou katedrálu a další místa v Petrohradu. S odvoláním na Kreml o tom v neděli...

TÝDEN OBRAZEM: Zapálené rohožky, Putin v letadle a husy sněžné

Týden obrazem

Putin se koukl do Sýrie, ve Španělsku vzplály na oslavu pochodně. A v Bogotě zastavil speciální vlak osvětlený...

Sobotkova vláda schválila demisiu. Babiš sa stane premiérom na Mikuláša

Sobotkova vláda schválila demisiu. Babiš sa stane premiérom na Mikuláša

HNonline.sk Nová vláda bude vymenovaná o dva týždne.

Volvo XC60 D3 DRIVe NAVIGACE
Volvo XC60 D3 DRIVe NAVIGACE

r.v. 2012, naj. 118 216 km, diesel
389 000 Kč (s DPH)Najdete na iDNES.cz