Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

MDŽ ve světě: květiny i pobyt v policejní cele

  16:54aktualizováno  16:54
Mezinárodní den žen figuruje v českém kalendáři jako významný den. Bez diskusí o smyslu tohoto svátku se ale v Česku žádný rok neobejde. Jinak tomu nebylo ani letos. Jednoznačně kladně tak svátek vítají snad jen obchodníci.

Mezinárodní den žen se slaví ve stovkách zemí na světě - ilustrační foto | foto: Reuters

Politici na svátek nemají jednotný názor, Sněmovnou prošlo už několik neúspěšných pokusů svátek zrušit.

Zatímco pravice MDŽ považuje za pozůstalost komunismu, většina levicových politiků by ho ze seznamu významných dnů nevyškrtávala. "Já se k Mezinárodnímu dni žen hlásím a myslím, že by se k němu měla přihlásit i společnost," míní poslankyně za ČSSD Anna Čurdová.

Podle ní byl svátek komunistickým režimem "zneužit a znásilněn".

Svátek by podle ní a dalších obhájkyň MDŽ měl upozorňovat na přetrvávající nerovné postavení žen a mužů v české společnosti. Ženy často dostávají za stejnou práci nižší plat než muži a trápí je vyšší nezaměstnanost.

MDŽ je dobrý obchod, Valentýn je ale lepší
Obchodníci si svátek pochvalují i přesto, že zisky z prodeje cukrovinek, alkoholu a květin prý rok od roku klesají. Svátek ztrácí na popularitě. Konkurují mu svatý Valentýn a Den matek.

Na oslavy MDŽ se nejvíc připravují květinářství.

"Kolega z Brna se usilovně předzásobuje květinami, protože na MDŽ očekává nápor zákazníků, " řekla tajemnice Svazu květinářů a floristů Jana Ischiová.

I podle ní je ale z pohledu obchodníka mnohem významnější Den matek.

V Turecku se zatýkalo
MDŽ se coby International Women´s day slaví se stovkách zemí po celém světě. Zpravidla se při této příležitosti rozpoutá řada diskuzí o problémech spojených s nerovností či násilím na ženách.

V Turecku zatkla policie téměř stovku žen. Úřady je obvinily z toho, že při demonstraci u příležitosti Mezinárodní dne žen vykřikovaly prokurdské slogany.

OSN se ve zprávě tajemníka Pan Ki-muna vyjádřila k násilí páchaném na ženách. To podle něj nepolevuje, naopak je více skryté.

Historie Mezinárodního dne žen začala v USA v březnu 1857. Zaměstnankyně jedné textilní továrny uspořádaly stávku a požadovaly zlepšení pracovních podmínek. 

O rok později je napodobily švadleny v New yorku, které požadovaly zkrácení pracovní doby, hlasovací právo, vyšší platy a ukončení zaměstnávání dětí.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Babiš: Pokud bych byl zásadní překážka, nemusím být za každou cenu premiér

Premiér Andrej Babiš v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (17. ledna 2017)

Šéf ANO Andrej Babiš řekl, že o tom, kdo by měl sestavovat vládu, rozhodne vedení hnutí. „Podvolím se hnutí. Pokud bych...

Silný vítr způsobil výpadky elektřiny, bez proudu jsou tisíce domácností

Spadlý strom zastavil 18. ledna odpoledne nakrátko dopravu mezi Hazlovem a Aší...

Silný vítr, který ve čtvrtek odpoledne začal foukat v Čechách, způsobil na mnoha místech pády stromů i výpadky dodávek...

Babiš čelil otázce, jak zabrání, aby Mynář a Nejedlý na Hradě dělali byznys

Premiér Andrej Babiš během středečního jednání Poslanecké sněmovny. (17. ledna...

Andrej Babiš zažil poprvé jako premiér interpelace. Jedna z prvních mířila na jeho doporučení prezidentovi Miloši...

Najdete na iDNES.cz