Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Diabetologové odmítli elektrovýboje, jejich místopředseda je používá

  6:00aktualizováno  6:00
K pozoruhodné situaci došlo v České diabetologické společnosti. Zatímco odborná společnost se distancuje od používání elektroimpulsů u pacientů s cukrovkou, její místopředseda Milan Kvapil metodu používá ve své soukromé ambulanci. Metoda přitom není levná, 13 sezení vyjde na 9 900 korun.

Profesor Milan Kvapil je přednostou Interní kliniky FN Motol a bývalým dlouholetým předsedou České diabetologické společnosti. | foto: Jakub HněvkovskýMAFRA

Na úvod je třeba říci, že Česká diabetologická společnost není lecjaké zájmové sdružení. Patří do odborných společností sdružených v České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně. Ta má u nás letitou tradici, je odborným garantem medicínských postupů či partnerem při legislativní činnosti ministerstva zdravotnictví.

Právě tato společnost, která sdružuje i špičky v oboru, se opakovaně vyslovila proti metodě, které se říká MDM (nebo-li mesodiencefalické modulace).

"Výbor České diabetologické společnosti (...) nadále hodnotí  MDM jako metodu bez objektivně prokázané účinnosti v uvedených indikacích," píše se ve stanovisku zveřejněném na stránkách diabetologické společnosti.

"V objektivně dohledatelných zdrojích (...) nelze nalézt odborné publikace, které by doložily racionálnost použití této metody u bolestivé formy diabetické neuropatie či syndromu diabetické nohy," dodává společnost. Podle ní je o metodě k dispozici jedna česká studie, která "dokládá, že efekt metody na bolest i psychický stav nemocných s diabetickou neuropatií je zcela srovnatelný s efektem placeba".

Přesto, že odborná základna diabetologů metodu označila za neúčinnou, její místopředseda Milan Kvapil ji doporučuje a používá. Kvapil je přední kapacita české diabetologie, bývalý předseda odborné společnosti, její současný místopředseda a přednosta interní kliniky v Motole. MDM metodu pacientům provádí jeho soukromá ambulance.

Každý si informace o metodě může vyložit po svém

"Nevidím v tom žádný rozpor," řekl iDNES.cz Kvapil. "Na základě svých studií a seznámení se s touto metodou jsem nabyl dojmu, že v určitých oblastech indikace může pacientům určitě přenášet úlevu," dodal lékař.

"Jsme na úrovni, že máme nějaký soubor informací a každý, kdo se k nim chce vyjádřit, si je vyhodnotí po svém. Přičemž závěr je, že data nejsou úplně jednoznačná, proto se o nich na výboru společnosti hlasovalo. To, že jde o metodu bez prokázané účinnosti je většinový názor, ale názory na ni mohou být různé a já jsem přesvědčen o tom, že účinky metody nejsou jednoznačně prokázány, ale ani vyvráceny," dodal Kvapil.

"Já to nemůžu komentovat, to je jeho názor, ale výbor společnosti opakovaně odhlasovat prohlášení o neúčinnosti metody," řekla iDNES.cz předsedkyně České diabetologické společnosti Terezie Pelikánová.

Žlutá sluchátka naruby

Metoda má podle jejích zastánců stimulovat nervová zakončení a organismus pomocí elektrických výbojů. Při její aplikaci si pacient na hlavu nasadí žlutá sluchátka s elektrodami. Nemá je ovšem na uších, ale má je otočená na čele a temeni hlavy.

Lékař Emil Záhumenský při léčbě diabetiků metodou MDM.

Lékař Emil Záhumenský při aplikaci metody

V Česku je několik míst, kde ji zdravotníci aplikují pacientům s komplikacemi při cukrovce nebo s poruchami erekce.

Zastánci metody tvrdí, že účinná může být jen při 13 sezeních. Proč právě tolika, to nevysvětlují. V soukromé ambulanci Kvapila i na dalších místech tato sezení stojí 9 900 korun.

"Není to nejlevnější, ale z dlouhodobého hlediska na té metodě spíše proděláváme," uvedl Kvapil na otázku, jakou roli v tom, že metodu poskytuje jeho zařízení, hrají peníze.

Metoda získala cenu Bludný balvan vědců-skeptiků

Metoda není nová. V novém světle ji ale ukázal spolek skeptiků nazvaný Sisyfos. Ten udělil v březnu jednomu z center, kde se metoda provozuje, cenu Zlatý Bludný balvan v kategorii družstev.

"Nepřekvapuje nás, že v síti poboček tuto absurdní metodu aplikují za úplatu 'významní odborníci' z řad homeopatů a jiných průkopníků holistické medicíny. Považujeme však za trapné, že metodě, jejíž deklarovaný princip je téměř na 100 procent mylný, uvěřili na základě svých dvou vlastních studií, o jejichž kvalitě lze pochybovat, i dva čeští univerzitní profesoři Zdeněk Zadák a Milan Kvapil a stali se dokonce jejími hlavními garanty," uvedl spolek.

"Toto nařčení je nepravdivé. Neúčastnil jsem se praktického provádění studie, nebyl jsem nijak zainteresován na výsledcích studie, byl jsem pouze v roli nezávislého monitora.  Nejsem a nikdy jsem nebyl  pracovníkem žádného MDM Centra v Hradci Králové ani jinde v České republice. Nejsem tedy ani propagátorem nebo rozšiřovatelem metody," uvedl Zadák prostřednictvím soukromého zařízení MDM centrum, které získalo cenu Bludný balvan.

MDM centrum se proti výtkám rovněž ohradilo s tím, že si za osvědčeností a účinností metody stojí. "Upozornili jsme klub Sisyfos na nepravdivé a neobjektivní informace," uvedla společnost ve stanovisku zaslaném médiím.

Podle firmy metodu používají nikoliv homeopati, ale jen lékař. "Jsou to buď atestovaní diabetologové nebo obvodní lékaři, kteří dnes běžně léčí diabetes," uvedla mluvčí firmy Denisa Ranochová. Firma metodu hájí také dvěma klinickými zkouškami, které provedla pracoviště ve Fakultní nemocnicích v Hradci Králové a Motole.

"Proč se udělení této anticeny děje po provedení lékařské studie, která dokazuje účinnost metody MDM při hojení chronických ran, které běžně končí amputacemi, lze jen spekulovat," píše firma. "I nadále pro nás jsou nejdůležitější pacienti, kterým terapie MDM dokázala pomoci od bolesti tam, kde takzvaná 'klasická' medicína selhala," dodalo soukromé medicínské centrum.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Další z rubriky

Dobrovolníci z vlčí hlídky objevili v Krušných horách rysí stopy

Stopa rysa z Krušných hor.

V centrální části Krušných hor se opět pohybuje vzácný rys ostrovid. Stopy objevili minulý týden dobrovolníci z...

Skauti přivezli z Vídně betlémské světlo, rozvezou ho do dalších měst

Brněnští skauti přivezli betlémské světlo (16.12.2017)

Skauti v sobotu přivezli do Česka plamínek zažehnutý v Betlémě, kde se podle křesťanské tradice narodil Ježíš Kristus....

Velel zásahu na Národní třídě, přesně po 28 letech dostal medaili. Za králíky

O bývalém policistovi a současném chovateli Michalu Danišovičovi natočil v roce...

Bývalý důstojník SNB Michal Danišovič velel 17. listopadu 1989 zásahu na pražské Národní třídě, kde policisté surově...Najdete na iDNES.cz