Šéf Národní centrály proti organizovanému zločinu Michal Mazánek (12. července...

Šéf Národní centrály proti organizovanému zločinu Michal Mazánek (12. července 2016) | foto: Michal Růžička, MAFRA

Šéf policejního superúřadu: Zásah na Úřadu vlády? V případě potřeby ano

  • 32
Michal Mazánek byl jediný uchazeč o post šéfa vznikající centrály proti organizovanému zločinu. V jejím čele stane 1. srpna. Zkušený policista v rozhovoru MF DNES odmítl, že by se sloučením elitních útvarů zastavilo vyšetřování citlivých případů. Jeho lidé prý budou zasahovat všude tam, kde bude podezření na trestnou činnost.

„Všechno bude pokračovat. To se vytvořila jenom taková mediální bublina, že všechno končí,“ uvedl k vyšetřování kauz. „Policejní práce je práce kolektivní. Ztráta to samozřejmě je, ale takové bylo jejich rozhodnutí,“ dodal k odchodu bývalého šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Roberta Šlachty a některých jeho podřízených (více čtěte zde).

Mazánek odmítl, že by bylo o jeho jmenování do čela centrály rozhodnuto předem. „Předvybrán jsem nebyl. Samozřejmě se mě ptali, jestli bych do toho šel, jestli té myšlence věřím. Mohl jsem tedy být jedním z více kandidátů. Mohli se přihlásit krajští ředitelé či manažeři původních útvarů,“ uvedl. (více o jeho jmenování zde)

Počítá s tím, že ÚOOZ a protikorupční policie budou sídlit pod jednou střechou od roku 2020. A to v pražské Zbraslavi, kde nyní působí protimafiánský útvar.

Se Šlachtou se prý znají dlouhá léta. „Před koncem roku, když jsem byl ještě na postu náměstka ve Středočeském kraji, se na mě obrátil, jestli bych neměl šikovné vyšetřovatele na hospodářskou trestnou činnost, které on potřebuje,“ připomněl nový ředitel, který začínal jako vyšetřovatel vražd.

„Policejního prezidenta Tuhého řešit nebudu“

Šlachta se nevyhýbal vyšetřování svých kolegů policistů, Mazánek v tom hodlá pokračovat jen výjimečně. „Máme jasně vymezenou příslušnost, kdo co dělá. Mohou nastat ojedinělé případy, ale ty by měly být naprosto výjimečné,“ vysvětloval s tím, že od vyšetřování policistů je Generální inspekce bezpečnostních sborů.

Boj o reformu policie

Podobný postoj zaujímá i v případě policejního prezidenta Tomáše Tuhého, kterého Jiří Komárek z ÚOOZ nařkl z úniku informací. (více o nařčení zde) „Já to nyní řešit nebudu, tady začne působit parlamentní vyšetřovací komise. Pokud jde o konkrétní nařčení nebo přesněji podání informací od pana Jiřího Komárka, podal pan policejní prezident trestní oznámení na generální inspekci,“ řekl MF DNES Mazánek.

Naopak u kauz, které policii vyšetřovat náleží, tvrdí, že bude dodržovat zásadu „padni komu padni“. „Nejsem spojený se žádnou stranou nalevo, napravo ani uprostřed. Takže pokud by se tam mohla páchat trestná činnost, je úplně jedno, kde by to bylo,“ odpověděl na dotaz, zda by podřízeným povolil razii na Úřadu vlády.

Mazánek k policii nastoupil v roce 1985. V minulosti působil zejména u středočeské kriminálky. Vyšetřoval například takzvané orlické vraždy, vedl vyšetřovací týmy v případech trojnásobné vraždy v Mukařově (více zde) nebo vražd „lesního vraha“ Viktora Kalivody (více o jeho vypátrání zde). Od začátku letošního roku vedl celorepublikový Úřad služby kriminální policie a vyšetřování.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video