Theresa Mayová na jednodenním summitu OSN v New Yorku (19. září 2016)

Theresa Mayová na jednodenním summitu OSN v New Yorku (19. září 2016) | foto: Reuters

Máme právo na ochranu hranic, míní Mayová. Vyzvala k zastavení migrace

  • 290
Britská premiérka Theresa Mayová v pondělí večer jen několik hodin před zahájením zasedání Valného shromáždění OSN prohlásila, že světoví lídři mají povinnost zastavit nekončící masovou migraci. Jednotlivé státy podle ní mají právo na ochranu svých hranic.

Mayová vystoupila na jednodenním summitu věnovaném výhradně řešení migrační krize. V krátkém projevu zaujala překvapivě tvrdé stanovisko při řešení uprchlické krize.

Prchají jen silní migranti, pomáhejme raději v zemích původu, řekl Zaorálek

„Měli bychom si vyjasnit, že státy mají právo ochraňovat své hranice i občany. A mají také povinnost hranice kontrolovat kvůli zredukování proudu nelegální přistěhovalců a zastavení nekontrolované migrace. Musíme jim v tom pomoct,“ míní britská premiérka.

Ve svém projevu připustila, že uprchlická krize byla klíčovým faktorem při hlasování Britů o vystoupení z EU, připomíná server The Independent. „Z kontrolované, legální a bezpečné migrace může prosperovat naše ekonomika. Současná nekontrolovaná migrace však není v zájmu uprchlíků, kteří jsou na cestě vystavováni nebezpečí. Není ani v zájmu zemí, ze kterých pochází, přes které cestují ani států, kam směřují,“ myslí si Mayová.

Pomoc v prvních bezpečných zemích

Navrhovaný bodový systém pro udělování azylů, který ještě před referendem prosazoval lídr kampaně za brexit a nynější ministr zahraničí Boris Johnson, Mayová už před několika týdny odmítla (více o systému zde). Základem pro zvládnutí krize je podle ní to, aby uprchlíci zažádali o azyl v první bezpečné zemi. Mayová si myslí, že OSN by měla na takovém mechanismu trvat.

Ze současného postupu podle ní profitují kriminální živly. „Ohrožuje to lidi a snižuje to naději na to, že se jednou vrátí do svých vlastí. Musíme udělat všechno proto, abychom podpořili první bezpečné země (...). Jde o přístup, který nyní funguje v Libanonu, Jordánsku a Turecku,“ vysvětlila Mayová. Jmenovala země, kde se v současnosti nachází miliony uprchlíků, kteří zde žijí v provizorních táborech, jakým je například jordánské Zátarí (reportáž z tábora si můžete přečíst zde).

Mayová také vyzvala k lepšímu třídění uprchlíků při vyřizování žádostí o azyl. „Musíme lépe rozlišovat mezi uprchlíky a ekonomickými migranty. Pokud se nám to nepodaří, tak jen podpoříme více lidí, aby své životy dali všanc zločincům,“ popsala britská premiérka.

Newyorská deklarace

Výstupem jednodenního summitu, na kterém vystoupila i Mayová, byl podpis takzvané Newyorské deklarace pro migranty a uprchlíky. V deklaraci se státy mimo jiné zavazují zahájit jednání o uspořádání mezinárodní konference k uzavření globálního paktu o bezpečné, řízené a legální migraci v roce 2018. Rovněž slibují vyjednat směrnici o přístupu k migrantům ve zranitelném postavení. Do roku 2018 hodlají také dosáhnout dohody o spravedlivějším sdílení odpovědnosti vůči uprchlíkům.

„Dnešní summit je průlomem v našem společném úsilí reagovat na výzvy lidské mobility,“ reagoval generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Díky přijetí Newyorské deklarace bude podle něj „více dětí chodit do školy, více pracovníků bude moci legálně hledat práci v zahraničí a nebudou tak vystaveni libovůli pašeráků“. „Více lidí si bude moci vybrat, jestli se po ukončení konfliktů a vytvoření bezpečného prostředí vrátí domů,“ uvedl Pan Ki-mun.

VIDEO: Před londýnským parlamentem vyrostl hřbitov ze záchranných vest

Předseda Valného shromáždění Peter Thomson řekl, že na základě závazků států bude podporovat další proces k vytvoření globálního paktu o bezpečné, řízené a legální migraci a globálního paktu o uprchlících a že bude na členské státy naléhat, aby si udržely ty nejvyšší ambice při řešení současné situace. „Osudy milionů uprchlíků a migrantů závisí na nás,“ upozornil.

V souvislosti s požadavkem deklarace zahájil generální tajemník globální kampaň pod názvem „Společně: respekt, bezpečí a důstojnost pro všechny“, která je reakcí na vzrůstající xenofobii. Lídry států vyzval, aby kampaň podpořili a společně se zasadili za práva a důstojnost všech, které okolnosti donutily opustit domov a hledat štěstí jinde.

Summit se odehrál jen pár hodin před zahájením 71. zasedání Valného shromáždění OSN. Za Českou republiku se ho zúčastní prezident Miloš Zeman a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video