Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Maxipes Fík bude mít v Kadani nábřeží

  20:16aktualizováno  20:16
V Kadani pojmenují rekonstruované nábřeží podle slavné postavy z večerníčku, Maxipsa Fíka. Jeho stvořitel Rudolf Čechura totiž působil jako učitel v nedalekém Ahníkově. Nábřeží by podle radních mělo skýtat především dostatek zábavy pro děti.
Maxipes Fík

Maxipes Fík | foto: iDNES - Veronika Hankusová

"Jmenuje se Rek," řekl tatínek. "Fek," opakovala Ája. Protože ještě neuměla říct "r". "Rek!" rozzlobil se tatínek, "a ne Fek! To už můžeš rovnou říkat Fík." A tak začala Ája říkat pejskovi Fík.

Právě tak dostal v televizním večerníčku jméno nejslavnější český pohádkový pes - Maxipes Fík. Prostřednictvím holčičky Áji ho tak pojmenoval spisovatel Rudolf Čechura.

Fíkovi bude příští rok třicet let a k narozeninám dostane netradiční dárek - v Kadani po něm pojmenují nábřeží u řeky Ohře. O kadaňském nápadu jako první informovaly deníky Bohemia.

"Rudolf Čechura žil v padesátých letech ve vesničce Ahníkov nedaleko Kadaně. Učil v sousední Zásadě a dalších místech na Kadaňsku. Ta už neexistují, skončila v hnědouhelné jámě. Příběhy Áji a Fík se právě v Ahníkově odehrávají. Odtud byl už jen kousek k jejich spojení s Kadaní," vysvětlil Petr Hlaváček, historik a kadaňský patriot, který s nápadem pojmenovat po Maxipsu Fíkovi nábřeží přišel.

Nábřeží Ohře v Kadani čeká rekonstrukce. Promění se v Promenádu Maxipsa Fíka. člověk se na něm potká se psím obrem Fíkem, malou Ájou a její rodinou, uvidí i Maxipsovu boudu. Děti si s nimi budou hrát, dospělí se budou bavit.

V nejsmělejších plánech kadaňští uvažují i o parníčku do nedalekého Klášterce, který by připomínal Fíkovy námořnické příhody.

"Vše se vyvíjí. Je to otevřená věc. Přemýšlíme o výtvarné podobě nábřeží - například o tom, do jaké míry budeme citovat Jiřího Šalamouna, autora výtvarné podoby Maxipsa Fíka," líčí architekt Vít Branda.

"Krom pohádkových postav v životní velikosti by nábřeží mělo být plné atrakcí pro děti. Chceme využít i možnosti her, které nabízí protékající řeka," prozradil Petr Hybner z kadaňské radnice.

První kadaňskou fíkovskou akcí budou v květnu Maxipsovy narozeniny. Právě při nich se nábřeží pojmenuje po pohádkovém hrdinovi. V Kadani se budou promítat jeho večerníčky, k vidění bude i divadelní podoba Fíkových příběhů.

"Potěšilo mě to. Fíka jsem psal s velkou chutí, je to má oblíbená figura. Pojmenovat po něm nábřeží je pro mě i pro něj pocta. Doufám, že mi zdraví dovolí být u toho," řekl třiasedmesátiletý Fíkův stvořitel Rudolf Čechura.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Babička unesených dětí promluvila, jejich rodičům neodpustí

Rodiče děti unesli ze strakonického dětského centra při povolených návštěvách.

Ten večer zazvonil dvaasedmdesátileté Eulálii Slobodové v bytě v Banské Bystrici mobil a ona ve vteřině věděla, kdo...

Prezidentští kandidáti v debatě „plavali“ v jednoduchém kvízu o obraně

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Kolik má česká armáda profesionálních vojáků, jaký je roční rozpočet na obranu nebo která země vstoupila do NATO jako...

Uchazeči o Hrad mají obavy z terorismu, někteří by znovu zavedli vojnu

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Především o obraně, bezpečnosti a zahraniční politice debatovalo v úterý večer osm kandidátů na českého prezidenta v...Najdete na iDNES.cz