Macron uzavřel záhadu mrtvého komunisty, přiznal mučení v Alžírsku

  12:44aktualizováno  12:44
Paříž se po více než šedesáti letech postavila čelem k jednomu z nejznámějších zločinů své koloniální minulosti. Prezident Emmanuel Macron přiznal, že francouzští vojáci v roce 1957 unesli a zavraždili Maurice Audina, který se stal symbolem francouzských zločinů v Alžírsku.

Maurice Audina zatkli francouzští vojáci 11. června 1957. Pak už ho jeho žena nikdy neviděla. | foto: Profimedia.cz

Pětadvacetiletého matematika a člena alžírské komunistické strany, který otevřeně vystupoval proti koloniální nadvládě, zatkli francouzští vojáci 11. června 1957 a odvezli ho k výslechu na předměstí Alžíru. Když ho odváděli, stačil ještě křiknout na ženu, aby se postarala o jejich tři děti.

„Je to těžké, Henry,“ řekl o den později zmlácený komunista svému kamarádovi, kterého výsadkáři rovněž zatkli a Audina nutili, aby mu vylíčil, jaké to je být mučen. To bylo naposledy, co ho viděli živého.

Audinova žena nikdy žádné oficiální vysvětlení nedostala, tělo se nikdy nenašlo. Francouzská armáda tvrdila, že utekl během převozu. Pravda ovšem začala pomalu vyplouvat na povrch. Audina nejspíš uškrtil plukovník André Charbonnier, kterému se kvůli jeho oblibě skalpelů při mučení říkalo doktor. Jeho tělo pak spálil.

Fotogalerie

Historikům se poslední hodiny Maurice Audina podařilo rekonstruovat z výpovědí spoluvězňů a kradmých poznámek stařičkých veteránů. Před dvěma lety televize odvysílala zpověď generála Paula Aussaressese, jenž během bitvy o Alžír velel zpravodajským operacím. Jednooký generál těsně před smrtí přiznal, že nařídil Audinovu vraždu.

Úřady ovšem dál mlčely. Žádosti Audinovy vdovy Josette potopily v 60. letech francouzské soudy a amnestie na veškeré „aktivity bezpečnostních složek při potlačování alžírského povstání“. Padesát let po zmizení svého manžela napsala prezidentu Nicolasi Sarkozymu, aby zmizení jejího muže objasnil. Odpověď nikdy nedostala.

Ve stopách Chiraka

Jednašedesátileté mlčení prolomil až nyní Emmanuel Macron. „Jménem Francouzské republiky uznávám, že Maurice Audina mučili a pak popravili, nebo umučili k smrti vojáci, kteří ho zatkli u něj doma,“ prohlásil prezident. Tento čtvrtek pak navštívil 87letou vdovu a požádal ji o odpuštění.

Podle historiků je to přelomové gesto, protože Macron jako první prezident přiznal, že Francie během války v Alžírsku (kterou ostatně ještě před dvaceti lety oficiálně odmítala nazývat válkou a mluvila o ní jako o „operacích bezpečnostních složek“) používala mučení. 

„Jde o mnohem víc, než je jen případ Maurice Audina,“ řekl listu The New York Times historik Benjamin Stora. „Macron promluvil o systému, který dovoloval mučení, násilí, zločiny – přímé zodpovědnosti státu. Případ Audin je symbolický, ale toto se týká celé historie kolonizace.“

Osm let trvající válka v Alžírsku je pro Francouze dodnes bolavé téma, s kterým se nedokázali úplně vyrovnat. Řada veteránů je stále naživu, stejně jako mnoho bývalých osadníků a jejich dětí. Macron ostatně během své prezidentské kampaně vyvolal silnou vlnu kritiky prohlášením, že francouzský kolonialismus byl „zločinem proti lidskosti“.  

Někteří historikové proto jeho nynější slova srovnávají s rokem 1995, kdy Jacques Chirac dva měsíce po svém nástupu do Elysejského paláce přiznal francouzskou spoluvinu na deportaci tisíců Židů do nacistických táborů smrti.

Bitvu o Alžír zachytil stejnojmenný film Gila Pontecorva z roku 1966. Podívejte se na trailer:

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Rodina ze Zlína spáchala společnou sebevraždu, snila o lepších světech

Ilustrační snímek

Matka a její dospělí potomci se zajímali o náboženská témata, esoteriku a toužili po ráji. Rozhodli se pro společnou...

Tisíce lidí demonstrovaly v Praze, žádaly Babišovu demisi

Demonstrace při oslavách výročí 17. listopadu za odstoupení premiéra Babiše

Výročí 17. listopadu provázely demonstrace po celém Česku. Tisíce lidí se sešly v Praze na Staroměstském a Václavském...

Další z rubriky

VIDEO: Na španělském ostrově Tenerife vlny zničily balkony hotelu

Vlny na Tenerife zničily balkóny hotelu (20.11.2018)

Obrovské vlny na španělském ostrově Tenerife poničily o víkendu přímořské hotely, ze kterých musela policie evakuovat...

O vraždách jsem nevěděl, tvrdí dozorce z nacistického vyhlazovacího tábora

Bývalý dozorce v nacistickým koncentračním táboře Stutthof Johann R. je...

Bývalý dozorce z nacistického koncentračního tábora Stutthof Johann Rehbogen u soudu prohlásil, že nevěděl o tom, že...

Libyjci násilím donutili migranty, aby opustili loď a vrátili se na pevninu

Migranti na lodi Nivin, kteří nechtěli opustit plavidlo u pobřeží Lybie. K...

Loď Nivin minulý týden na moři zachránila přes devadesát migrantů z Afriky a odvezla je ke břehům Libye. Ti však poté...

Najdete na iDNES.cz