Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Maturitu si může doplnit 28 tisíc lidí

  15:45aktualizováno  15:45
Vyplatí se to aspoň zkusit. Výuční list letos obdrží na třicet tisíc absolventů učilišť. A skoro pro každého je připravené místo v navazujícím nástavbovém studiu. Šanci doplnit si vzdělání maturitou, a získat tak snáz práci, dostane dvacet osm tisíc lidí.

Už jen tři dny zbývají zájemcům o nástavbové studium na vyplnění a odeslání přihlášek na zvolenou střední školu.

Termín vyprší v pátek 20. března. Na 450 středních škol otevírá přes tisíc oborů, v nichž si lze vzdělání doplnit maturitní zkouškou. A k dispozici je letos rekordních 28 tisíc míst - o třetinu víc než loni.

O tom, že pokračovat ve studiu se vyplatí, svědčí údaje o počtech nezaměstnaných. Vyučení totiž vedle lidí, kteří mají ukončené jen základní vzdělání, nejčastěji končí ve frontách na úřadech práce.

Lepší místo, vyšší plat
Nezaměstnaných v této skupině je téměř třetina. Jakmile se kromě výučního listu mohou pochlubit i maturitním vysvědčením, mají mnohem větší šanci získat práci. Navíc si v zaměstnání automaticky zajistí i kariérní postup, a tedy lepší plat.

NEZAPOMEŇTE

* Přihlášky k nástavbovému studiu se odevzdávají do 20. března řediteli zvolené školy.
* Uchazeč se může přihlásit k nástavbovému studiu jen v rámci skupiny příbuzných oborů, v nichž se vyučil.
* Nástavbové studium letos nabízí celkem 450 středních škol, na výběr je 1060 oborů.
* Pro zájemce je připraveno 28 tisíc volných míst.
* U 611 oborů se skládá písemná přijímací zkouška. Většinou z českého jazyka a matematiky, výjimečně však i z jiných předmětů.
* Veřejné školy jsou pro studenty zdarma, soukromé vybírají školné. To se pohybuje v rozmezí 5 až 24 tisíc korun.
* Největší počet zájemců se každoročně uchází o studium v oborech z oblasti podnikáni, elektrotechniky, gastronomie, strojírenství, ekonomiky a obchodu.
* Informace o nabídkách škol najdete na internetových adresách www.idnes.cz a www.nuov.cz.
* Poradit o výběru vhodné nástavby se zájemci mohou Jednak v informačním a poradenském středisku spádového úřadu práce, ale i v Centru kariérového poradenství Národního ústavu odborného vzdělávání, telefon 274 862 251.

"Absolventi naší nástavby se mohou ucházet o místa mistrů nebo třeba projektantů. Jsou zkrátka připraveni vykonávat odborně mnohem náročnější práci než jen vyučení," vysvětluje ředitel Integrované střední školy v Hluboké nad Vltavou Jan Staněk.

Dobře placené místo seženou podle Staňka skoro všichni, kdo nástavbu dokážou úspěšně dokončit. "Škola je ovšem náročná, takže hlavně studium při zaměstnání, na které se hlásí zájemci od devatenácti do čtyřiceti let, hodně lidí vzdá většinou hned po prvním ročníku," podotýká Staněk.

Na druhou stranu si vybavuje případ chlapce, kterému nikdo nevěřil, že maturitu dokáže složit. Z učiliště totiž na nástavbu přišel se čtyřkami na vysvědčení. "Bral to velmi zodpovědně. V prvním ročníku si platil i doučování a u nás známky vytáhl na dvojky a trojky," řekl Staněk.

Zatímco tříleté nástavbové studium při zaměstnání v celorepublikovém průměru vzdají každoročně dvě třetiny zájemců o maturitu, dvouleté denní nástavbové studium vzdá kolem čtvrtiny studentů.

Školy si z uchazečů vybírají
Náročné je například i studium oboru trenér dostihových koní, který v "nástavbové verzi" otevírá jediná škola v zemi: Střední odborné učiliště zemědělské v pražské Chuchli.

"Studentům u nás přednášejí vysokoškolští učitelé, třeba z brněnské veterinární fakulty. Studenti tedy získávají jedinečné poznatky, ale je to na studium obtížné. Školu většinou dokončí tak dvě třetiny studentů," vysvětluje ředitel učiliště Václav Kolečko.

O obor je zájem, škola si proto z uchazečů vybírá. "Zájemci musí úspěšně složit přijímací zkoušky test z českého jazyka a z orientace v oboru," podotýká Kolečko.

Pomocí přijímaček si ze zájemců o studium vybírá víc než polovina škol. Z celkového počtu 1060 letos otevíraných oborů čekají uchazeče o studium přijímací zkoušky v šesti stech jedenácti případech.

Většina škol si své budoucí studenty vybírá pomocí testů z českého jazyka, matematiky, cizího jazyka či přímo z vědomostí o daném oboru. Zkouška se na většině škol skládá v týdnu od 19. dubna.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Lidem chodily na mobil jízdenky, které neobjednali. Peníze dostanou zpět

SMS jízdenka (ilustrační foto)

Systém, který v Ústí nad Labem posílá na mobily SMS jízdenky na MHD, v sobotu posílal a zaúčtoval i doklady, které si...

Akce Fake: celníci při víkendových raziích zabavili padělky za 10 milionů

Celní správa podnikla předvánoční celorepublikový zátah na padělky. Na snímku...

Stovka pracovníků celní správy zajistila během víkendové kontroly tržnic a stánků na dvacet tisíc padělků. Zpravidla...

Zeman přijal ministerské kandidáty. S Plagou řešil inkluzi, s Milkem kanál

Kandidát na ministra školství Robert Plaga (ANO) po schůzce s prezidentem...

Prezident Miloš Zeman na zámku v Lánech přijal další tři kandidáty na ministry. Přijel za ním adept na ministra...Najdete na iDNES.cz