Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

'Maturitní' podvodníci jsou volní

  0:01aktualizováno  0:01
Podvodníci, kteří prodávali falešná maturitní vysvědčení, zřejmě nebudou potrestáni. Policie je přitom zatkla přímo při činu. Mladíci nebyli obviněni z trestného činu padělání veřejné listiny. Policie míní, že zřejmě nic nezákonného neudělali, protože prodávali jen nevyplněné formuláře.

Navzdory tomu, že listiny byly opatřeny kulatým razítkem se státním znakem. Podvody s vysvědčením, které padělatelé nabízeli přes inzerát, odhalila MF DNES.

Devatenáctiletý student z Pardubic a jeho jedenadvacetiletý nezaměstnaný komplic jsou dosud na svobodě. "Něco jiného by bylo, kdyby bylo vysvědčení již vyplněno a někdo ho získal, použil jako pravé, a tím získal výhody," uvedl zástupce vedoucího policejního oddělení Pardubice 3, které má případ na starosti, Josef Sentivan.

Budoucí ministr spravedlnosti Karel Čermák řekl, že se policistům nediví, že váhají. "Musí si nepochybně věc vyjasnit a na toho podezřelého nechtějí uvalit vazbu, dokud neidentifikují, zda jde o pozměňování veřejné listiny. Tam může být řada věcí, které musí prověřit. Možná by to na vazbu nebylo, i kdyby o ten čin šlo," uvedl Čermák.

Jsou padělky maturit trestné? Policie neví
Za osm tisíc korun bylo možné v Pardubicích koupit falešné maturitní vysvědčení.
Na případ upozornila MF DNES už v pátek.

Mladíci, které policie v Pardubicích chytila při prodeji falešných maturitních vysvědčení, jsou stále na svobodě. Policisté si totiž nejsou jisti, jestli se dopustili trestného činu. Vysvědčení byla opatřena razítkem neexistující školy a mladíci je prodávali nevyplněná.

"Vazební důvody nejsou. Není totiž jisté, zda je prázdný formulář maturitního vysvědčení veřejná listina. Z trestního zákoníku to totiž jasně nevyplývá. Něco jiného by bylo, kdyby bylo vysvědčení již vyplněno a někdo ho získal, použil jako pravé, a tím získal výhody," vysvětlil vyšetřovatel Josef Sentiván, proč devatenáctiletý student a jeho jedenadvacetiletý nezaměstnaný komplic nejsou zatím obviněni z padělání a pozměňování veřejné listiny a jsou stále na svobodě.

Pardubičtí policisté čekají na expertizu právního oddělení. Mladíci přiznali, že prodali celkem dvanáct vysvědčení, každé za osm tisíc korun. Podle policistů však nejsou organizátory podvodu. "Výrobcem padělků a zřejmě i mozkem falzifikátorů je třiadvacetiletý muž z Pardubic, po kterém jsme již vyhlásili pátrání," říká Sentiván.

Policie zatím ani neví, zda mladíci falšovali i formuláře vysvědčení či zda použili formuláře ze státní tiskárny. "Byly to kvalitní, věrohodně vypadající formuláře. Poslali jsme je na grafologickou expertizu. Je však jedno, zda padělali razítko či celý list," poznamenal policista.

Formuláře pro maturitní vysvědčení zajišťuje pro střední školy z celé republiky státní vydavatelství tiskopisů SEVT. "Zasíláme je na písemnou objednávku s razítkem školy a doručujeme je na její adresu," říká ředitel SEVT Jaroslav Čížek.

"Vždy kontrolujeme, zda je škola na seznamu ministerstva školství," vysvětluje. "Všechna vysvědčení jsou číslovaná, podle série lze vystopovat, ze které školy se listiny ztratily," uvádí Čížek.

"Ve školách už platí přísná evidence každého dodaného formuláře na vysvědčení. Pokud ho učitel při vyplňování zkazí, odepisujeme každý formulář zvlášť," tvrdí předseda Unie školských asociací Josef Filouš.

Podle grafika Petra Dolejšího však není nutné formulář krást, věrohodně vypadající vysvědčení se dá totiž poměrně jednoduše vyrobit. "Je to otázka jednoho dne," říká.
Na důkaz předkládá formulář, který by prakticky nikdo od originálu nerozeznal.
"Ani kulaté razítko není problém - dá se oskenovat a upravit nebo vám je prostě vyrobí, máte-li známosti," usmívá se Dolejší.

Většina firem si pravost vysvědčení u svých zaměstnanců neověřuje. "Požadujeme doklad o nejvyšším dosaženém vzdělání," říká personalistka Romana Nová. "Fakt je, že pravost vodotisku nepoznáme, nestudujeme listiny pod ultrafialovým světlem," říká a dodává, že zaměstnavatelé se často spokojí s oxeroxovanou kopií. "Asi bychom si to měli namátkově ověřovat na školách," uzavírá.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Další z rubriky

Bez elektřiny je posledních sto padesát domácností, vlaky znovu jezdí

Hasiči v Ústeckém kraji vyjeli od čtvrtečního odpoledne do pátečního rána k 152...

Kvůli vichřici, která ve čtvrtek večer zasáhla Česko, zůstávalo v pátek po 19. hodině bez elektřiny ještě 150...

Ztracená 13letá Alice, chycený komplic české pašeračky a obří koulovačka

Pohřešovaná Alice Jelínková

Sledujte Zprávy iDNES.tv, dozvíte se mimo jiné, že policie hledá 13letou Alici Jelínkovou, která místo do školy v...

Duely na vlně emocí. Jak budou vypadat diskuse Zemana s Drahošem?

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Finalisté druhého kola prezidentské volby – Miloš Zeman a Jiří Drahoš – se chystají na televizní duely. Současná hlava...

Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.cz