Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

„Maturitní komanda“ objíždějí školy, do státní zkoušky zbývají dva měsíce

  7:43aktualizováno  7:43
Státní maturity odstartují za dva měsíce. Cermat, který zkoušku připravuje, se chystá objíždět kraje a těsně před startem ještě "nabrífovat" ředitele. V plánu má také zkontrolovat techniku na školách. Do regionů od ledna vyráží i dvacet ministerských úředníků, kteří už stihli navštívit všech 1 289 středních škol.

Studenti během maturitní generálky. (11.10. 2010) | foto: Michal ŠulaMF DNES

Maturita bude mít letos nově dvě části. Kromě školní (profilové) k ní přibude ještě takzvaná státní. Školní začíná v polovině dubna, 2. května na ní naváže státní. Maximálně 20. června pak studenti dostanou výsledky.

Na přelomu března a dubna vyrazí do terénu zaměstnanci Cermatu. "Chystáme semináře pro ředitele škol, kde si znovu všechno řekneme, objedeme všechny regiony. V návaznosti na to, až skončí semináře, zajedeme do všech škol a zkontrolujeme, jestli jsou v pořádku přístroje (školy musí maturitní testy a archy skenovat a posílat do Cermatu, kde se vyhodnotí; pozn. red.)," řekl iDNES.cz mluvčí Cermatu Petr Habáň.

Státní maturita v paragrafech

Ministerstvo školství se po podzimní generálce rozhodlo upravit vyhlášku, která upravuje průběh státních maturit. Učitelé upozorňovali na složitou administrativu při zadávání i vyhodnocování písemek, studenti zase na to, že během zkoušky nesmějí na záchod. S toaletou se nic měnit nebude, výjimku dostanou jen ti, kteří přinesou potvrzení, že mají zdravotní potíže. Mohou ale u zkoušky jíst a pít, což bylo původně zakázané. Jednodušší má být zadávání testů, učitelé už například nebudou muset po studentech vyžadovat před každou zkoušku občanský průkaz. Původně museli, i když studenta čtyři roky učili. 

Od ledna školy objíždí také dvacet úředníků z ministerstva školství. Do 28. ledna měli za úkol navštívit všechny školy, kde se letos maturuje. Odvezli si odtamtud vyplněné formuláře s odpověďmi na dotazy, jak jsou ředitelé spokojeni s organizací maturit, jak dobře jsou informovaní či jak se jim spolupracuje s Cermatem.

"Všechny formuláře s dotazy předáváme postupně Cermatu a oni na ně konkrétně odpovídají, každý den jich několik zpracují a odešlou na konkrétní adresu školy. Snažíme se odstraňovat i ty nejmenší skutečnosti, které by mohly být pro školu problémem," uvedla Zuzana Hálová z tiskového odboru ministerstva školství s tím, že akce je pro školy dobrovolná, není povinnost se s garantem scházet.

Zda budou garanti fungovat i během maturit, ministerstvo ještě neví.

"Já si myslím, že to je spíše služba pro ně, zjišťovali stav věci přímo v terénu, protože neměli úplný obraz. Pro nás návštěva neměla žádný význam. My jsme všechno, co jsme potřebovali řešit, řešili s Cermatem. Je tedy pravda, že jsme u generálky neměli žádný problém," řekl iDNES.cz ředitel Střední průmyslové školy stavební ve Vysokém Mýtě Pavel Vacek.

Jeho kolega z Českých Budějovic naopak nabídku konzultace s regionálním garantem uvítal. "Měli jsme dvě stránky A4 připomínek, všechno vyplývalo z naší zkušenosti z maturitní generálky. Dozvěděli jsme se, že to vše bude řešit maturitní vyhláška, jejíž novela vyjde v březnu (viz box)," uvedl ředitel Miroslav Chalupský z Gymnázia Česká, kam ministerský úředník zavítal před čtrnácti dny.

Studenti si ještě jednou zkusí maturitní testy nanečisto

Pokračují také finální přípravy na ostrý start, tisknou se testy a vychytávají nedostatky. Při generálce maturit, která se uskutečnila v říjnu, se špatně opravilo 12 tisíc testů. Podle Cermatu se ale typově jednalo o jednu chybu, která se opakovala na 12 tisících záznamových arších, kam učitelé špatně zapsali výsledky písemné práce. Cermat archy změnil tak, aby se učitelé už nespletli.

"Drobnosti byly doladěny a upraveny na základě stovek podnětů ze škol. Logistika a bezpečnostní ochrana prošly generální zkouškou na sto procent, to je rozhodně velký úspěch," míní ředitel Cermatu Pavel Zelený.

Po generálce, v níž neuspěla třetina studentů, se ministr školství Josef Dobeš zároveň rozhodl, že školy dostanou ještě jednu sadu testů, a to 1. března. Studenti si tak budou moci před ostrým startem nanečisto vyzkoušet test z českého jazyka, matematiky či angličtiny. 

"Poskytnu testy učitelům, které je rozdají v hodinách. Rozhodli jsme se, že testy oznámkují a budou součástí klasifikace," uvedl ředitel Obchodní akademie a hotelové školy v Havlíčkově Brodě Jiří Forman.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Architekti chtějí debatu o soše Rudoarmějce, kazí prý pohled na zámek

Socha Rudoarmějce nedaleko zámku v Pardubicích.

Socha Rudoarmějce ruší výhled na rezidenci Pernštejnů. Architekti, jimž svěřil Pardubický kraj přeměnu zámku, by rádi...

Pokuta za předvolební kampaň míří na hnutí ANO i autory Žlutého barona

Andrej Babiš při prezentaci své knihy O čem sním, když náhodou spím (22. června...

Hnutí ANO dostalo od Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí pokutu třicet jedna tisíc...

Exředitel Pražské strojírny bral léta plat na základě neplatné smlouvy

Odvolaný ředitel Pražské strojírny Vladimír Říha u Obvodního soudu pro Prahu 9...

Odvolaný šéf městské společnosti Pražská strojírna Vladimír Říha, který podle auditu firmu výrazně zadlužil a utrácel...Najdete na iDNES.cz