Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Maturita je v pořádku, tvrdí ministr. A slibuje, že zmírní otravování studentů

  2:27aktualizováno  15:42
Tuhý režim, jaký zažili studenti při generálce státních maturit, by se už neměl opakovat. Alespoň to slibuje ministr školství Josef Dobeš (VV). Podle něj nová podoba zkoušky dospělosti potřebovala získat poněkud lidštější rozměr. Zároveň sdělil, že se při generálce objevily jen menší potíže.

Ministr školství Josef Dobeš (VV) ve střední strojírenské škole v Lutíně na Olomoucku. (11. října 2010) | foto: Luděk Peřina, MAFRA

"Projížděl jsem školami a viděl jsem, že student odkládá batůžek pod tabulí a vytahuje občanku. A to už je přitažené za vlasy," popsal Dobeš pro MF DNES své vlastní zkušenosti z testu na středních školách.

Studentům vadilo, že si nemohli během dlouhé zkoušky dojít ani na toaletu nebo že u sebe nesměli mít pití. Ministr jim slibuje, že se po vyhodnocení generálky celý systém "zlidští".

Navzdory poměrně výrazné vlně kritiky, považuje Dobeš test státních maturit za úspěšný: "Čekal jsem to horší. Jsem překvapen tím, jak hladce to až na drobnosti běží, protože to je velmi složitá a drahá akce."

Školy se nemohly dovolat na krizovou linku

Na čtvrteční tiskové konferenci vyjmenoval ministr konkrétní úspěchy i obtíže. Rozvoz testů do škol i jejich zabezpečí byly podle jeho slov v pořádku (viz Testy státních maturit rozveze do škol za 50 milionů stěhovací firma).

"Ač jsme testy neposlali přes ředitele školy, jak bych si přál, protože to jsou naši přímí podřízení a těmto lidem já věřím, ale poslali jsme to přes rozvozové firmy vázané velkými sankcemi, vše proběhlo bez problémů a testy byly bezpečně převezeny i střeženy," zhodnotil Dobeš.

STÁTNÍ MATURITA

Na jaře roku 2011 budou studenti poprvé povinně skládat státní maturitu z češtiny a pak buď z cizího jazyka, nebo z matematiky. K tomu si mohou zvolit zkoušku z dalších předmětů, jako je biologie nebo fyzika. V roce 2012 už by měla povinná část zahrnovat tři předměty (češtinu, cizí jazyk a k nim buď matematiku, informatiku, nebo základy společenských věd). Zkouška bude mít dvě části - společnou neboli státní a profilovou, kterou si každá škola zorganizuje sama. Navíc bude mít dva stupně obtížnosti.

Potíže naopak nastaly s připojením digitalizačních terminálů u pětadvaceti z 1 225 škol. Přes terminály se posílají do Cermatu, který je pověřen přípravou a řízením státních maturity, vyplněné testy maturantů. V pondělí, kdy generálka začala, už ale fungovaly všechny.

Dobeš také zmínil problémy s krizovými linkami Cermatu, kam mohly školy volat, pokud potřebovaly s něčím pomoct či poradit. "V pondělí mezi desátou a půl jedenáctou nebylo možné se na helpdesk dovolat, protože tam bylo třicet telefonních linek a v jeden okamžik 48 hovorů," uvedl Dobeš s tím, že při maturitě na ostro bude linek k dispozici šedesát.

Ministerstvo také avizovalo, že výsledky se školy dozví 3. listopadu, podle Dobeše to ale bude dříve. Zároveň ministr nastínil i dílčí změny. "Minimálně se musí změnit to, že se popáté stejně školometsky zadává test podle nějaké osnovy," míní Dobeš. Stejně tak by mohly být mírnější kontroly u kalkulaček či slovníků.

"Systém je nastaven jako velká nedůvěra ke stávajícímu stavu a k úrovni pedagogů a žáků. Tam je také nutné najít tu správnou míru. Budou to dílčí změny, aby to nepůsobilo komicky či nepřátelsky," uzavřel Dobeš.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

V hořícím hotelu jsme byli za tři minuty, řekl hasič v Rozstřelu

Mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů Martin Kavka (vlevo) a Jiří Španer z...

Situace v hořícím hotelu Eurostars David byla dramatická, uvedli v Rozstřelu mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů...

Plaga jmenoval nové profesory, jsou mezi nimi i držitelé Českého lva

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga předal jmenovací dekrety...

Nové profesorky a profesoři vysokých škol v pondělí v Karolinu převzali jmenovací dekrety od ministra školství v demisi...

A jsme opět ve hře, tvrdí odpůrci stavby průmyslových hal v Liticích

Vizualizace průmyslových hal, které se mají stavět na okraji plzeňské části...

Boj obyvatel Plzně-Litic proti plánu na stavbu velkých průmyslových hal na okraji jejich čtvrti se dostal do další...

"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka
"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka

Jak na dětskou výchovu, řeší psycholožka v rozhovoru pro eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz