Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Maturanta může zradit i slabá tužka, skener přehlédne správné odpovědi

  11:55aktualizováno  11:55
Letošní maturanti by se na jaře měli soustředit nejen na učení, ale i na výběr správné psací potřeby. Generálka státních maturit totiž ukázala, že skener, který testy před vyhodnocením snímá, křížky u některých odpovědí vůbec "nevidí". Cermat slibuje, že skenery vylepší. A učitelé budou muset kontrolovat, čím studenti píšou.

Studenti během maturitní generálky. Gymnázium Zlín (11.10. 2010) | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Při písemné zkoušce rozdá učitel studentům maturitní testy. K nim dostanou i záznamový arch, ve kterém zakřížkují správné odpovědi. Arch pak učitelé naskenují a pošlou do Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat), kde testy vyhodnotí automat.

Při říjnové generálce státních maturit se otestovalo, jak funguje distribuce testů do škol, skenování i vyhodnocování. Všichni studenti si napsali český jazyk a k němu si vybrali cizí jazyk, nebo matematiku. Do zkoušek nanečisto se zapojila i soukromá brněnská Střední odborná škola E. Holuba.

GENERÁLKA UKÁZALA SLABÁ MÍSTA

Státní maturity odstartují na ostro příští rok na jaře. Při generálce se kvůli nesprávnému zpracování objevily chyby ve 12 tisících testů.

Chyby podle Cermatu způsobili hlavně zadavatelé a hodnotitelé testů na školách. Čekají je proto ještě další školení.

Ministr školství i Cermat si také vzali poučení z některých věcných chyb. Z testů z českého jazyka mají zmizet nejednoznačné otázky či se prodlouží doba na zpracování poslechové části testu, na což si školy stěžovali.

Žáci také dostanou ještě jednu šanci si maturitní testy zkusit. V březnu se další várka testů objeví na www.novamaturita.cz.

"Kolegyně, která měla na starosti skenování, tvrdila, že na skeneru bylo všechno hezky vidět. Pak jsme čekali na výsledky. Když přišly, tak se mi ale nezdály, neodpovídaly totiž tomu, jak se moji studenti učí," řekla iDNES.cz učitelka českého jazyka a angličtiny Lenka Nováková.

Učitelka si proto testy svých studentů vzala a opravila je sama. Že si školy mohou testy samy opravit, potvrzuje i Cermat.

"Pokud škola zná klíče správných řešení a má k dispozici bodová hodnocení otázek a maximální počet dosažitelných bodů, může si sama spočítat úspěšnost," potvrdil iDNES.cz mluvčí Cermatu Petr Habáň. Klíče i bodové ohodnocení Cermat po generálce státních maturit uveřejnil.

"Došla jsem k úplně jiným výsledkům. Když jsme to oznámili Cermatu, že nám to došlo špatně, tak druhý den poslali opravené testy znovu," popisuje učitelka. I ty ale byly podle školy špatně vyhodnocené.

Školy dostaly výsledky necelý měsíc po tom, co generálku absolvovaly. Podle výsledků, které Cermat brněnské škole zaslal, z pětadvaceti maturantů uspělo v testech pouze šest. "Mně ale například v českém jazyce vyšlo, že to udělali všichni," tvrdí Nováková s tím, že studentům kromě výsledků z Cermatu oznámili i vlastní, k nimž došli ve škole.

Například jeden ze studentů uspěl podle Cermatu v jednom z testů na pouhých dvacet procent, podle výpočtů Novákové se mu ale podařilo správně odpovědět na osmdesát procent.

"Cermat nám k tomu ani nic neřekl. Nevíme, co jsme udělali špatně a na co si máme dávat pozor. Teď s hrůzou trneme, že se nám na jaře stane něco podobného," dodala učitelka.

Testy vyplňujte tlustou černou nebo modrou tužkou

"Všechny chyby, které jsme při generálce objevily, jsou už buď vyřešené, nebo je stále řešíme. Cílem je, aby se na jaře nic z toho neopakovalo," zdůraznil Habáň.

Při generálce tak mimo jiné vyšlo najevo, že se musí upravit skenery. Podle Cermatu stejný problém jako na brněnské škole řešilo ještě několik dalších škol. "Bylo to v řádech jednotek, ani ne desítek," upřesnil Habáň.

Kvalitu naskenovaných testů může podle Cermatu ovlivnit tužka, s níž student píše. "Třeba červená je špatná, modrá nebo černá by ale měla být v pořádku," řekl Habáň. Problém může nastat i s příliš tenkou tužkou.

Cermat se proto rozhodl poupravit pravidla při zadávání a vybírání maturitních testů. Učitel by se na jaře měl více zaměřit i na to, jakou psací potřebu student u maturity používá. Zvažovala se i varianta, že by se do škol "ideální" tužky posílaly, stejně jako je to třeba při sčítání lidu nebo u testů Scio. Z návrhu ale sešlo.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

ANO prosazuje miliardu pro velké zemědělce. Piráti a ODS se ptají proč

Zemědělcům komplikuje sklizeň obilí vrtkavé počasí.

S kritikou se setkal návrh hnutí ANO na přesun miliardy v rozpočtu ministerstva zemědělství na podporu velkých...

Privatizací OKD se bude zabývat sněmovní vyšetřovací komise

Na těžní věži Dolu Darkov zavlál černý prapor. Tři horníci po vznícení metanu...

Okolnostmi privatizace těžební společnosti OKD se bude zabývat sněmovní vyšetřovací komise. Poslanci ji z iniciativy...

Vydání Babiše. Nerozhodneme, dokud spis nebude ve Sněmovně, oznámil výbor

Farma Čapí hnízdo Andreje Babiše u Olbramovic na Benešovsku

Vydání lídra hnutí ANO Andreje Babiše a jeho pravé ruky Jaroslava Faltýnka se bude ve Sněmovně projednávat až v příštím...Najdete na iDNES.cz