Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Matthias Platzeck opouští kvůli zdraví čelo SPD

  13:33aktualizováno  13:33
Matthias Platzeck odchází z pozice předsedy německé vládní sociální demokracie. Ani ne po pěti měsících svého úřadování překvapivě oznámil, že odstupuje ze zdravotních důvodů. Koncem května by si strana měla zvolit na mimořádném sjezdu nového předsedu.

Matthias Platzeck (vlevo) a Kurt Beck pověřený vedením SPD | foto: Reuters

Novým šéfem SPD se zřejmě stane porýnsko-falcký zemský premiér Kurt Beck, který prozatím stranu povede. Beck ujišťoval, že nečekaná Platzeckova rezignace neovlivní činnost SPD ve vládě velké koalice s konzervativní CDU/CSU.

"V minulých dnech jsem musel učinit bezpochyby nejtěžší rozhodnutí svého života - na naléhavou radu lékařů složit předsednictví," vysvětlil novinářům 52letý braniborský premiér Platzeck. Vedení SPD už na něj prý bylo moc. V čele strany stál přitom pouhých 146 dní. Zvolen byl rekordními 99,4 procenty na stranickém sjezdu v listopadu.

V posledních týdnech se Platzeck potýkal s těžkou chřipkou, pak byl hospitalizován s poruchou sluchu - problémem, který prý stíhá špičkové politiky nebo manažery jako důsledek dlouhodobého stresu. Tuto poruchu zažil už podruhé, navíc jej v únoru postihly problémy oběhového i nervového systému.

"Matthias Platzeck už telefonicky hovořil s kancléřkou Angelou Merkelovou a jasně jí oznámil, že SPD bude dál pokračovat ve vládní práci v rámci velké koalice," řekl na tiskové konferenci Beck. Odstoupivší lídr SPD se nyní hodlá plně věnovat premiérské funkci v Braniborsku, nejchudší z německých spolkových zemí.

Často se poukazovalo na to, že Platzeck je stejně starý jako kancléřka a šéfka CDU Merkelová, tak jako ona má přírodovědecké vzdělání a východoněmecký původ. V sociální demokracii ale brzy propukla vnitřní kritika a zpochybňování, zda je sympatický a klidný politik schopen být skutečným průrazným ideovým lídrem SPD a zda je schopen vyvést stranu z vnitřní, ale hlavně ideové krize po odchodu předchozího předsedy Franze Münteferinga.

SPD totiž těžko hledá rovnováhu mezi obhajobou sociálního státu a vlastní odpovědností občanů za svůj osud. Tento úkol nyní zřejmě připadne 57letému Beckovi, který před dvěma týdny triumfoval v zemských volbách v Porýní-Falci. Žoviální Beck je symbolem pro realistickou politiku blízkou lidem. SPD by mohlo podle expertů prospět i to, že Beck má ve straně silnou pozici.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Voda dojde 22. dubna. Kapské město je na suchu, šetřit musí i turisté

Kapské město trápí v posledních letech velmi vysoké teploty a sucha.

Klimatické změny přinášejí do některých světových regionů dosud nevídaná horka. S nimi přicházejí regiony o zdroje...

Izraelští rabíni se inspirují Anne Frankovou, velí k ukrývání migrantů

Většina žadatelů o azyl žije v detenčním zařízení Holot v Negevské poušti.

Skupina izraelských rabínů v čele se sestrou slavné americké komičky Sarah Silvermanové vytáhla do boje proti vyhoštění...

Zemřel „papež francouzské kuchyně“ šéfkuchař Paul Bocuse. Bylo mu 91 let

Ve věku 91 let zemřel světoznámý francouzský kuchař Paul Bocuse (na snímku...

Ve věku 91 let zemřel jeden z nejznámějších kuchařů světa Paul Bocuse. Držitel michelinských hvězd měl pověst...

Najdete na iDNES.cz