Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Matrjošky v Rusku slaví jubileum, původ ale mají jinde

  13:50
Matrjošky, do sebe zapadající dřevěné panenky, jako by k Rusku patřily od nepaměti. Ale to je omyl. Do země se dostaly z Japonska a první se zrodila před 120 lety.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Ruský prezident Dmitrij Medveděv a vedle jeho americký protějšek Barack Obama. Výškový rozdíl je zřejmý na první pohled: Američan sahá Rusovi sotva po ramena.

Ve skutečnosti je to naopak. Jenže tady nejsme ve skutečnosti. Beru ruského prezidenta do ruky, jemným tahem ho rozdělím vedví, a hle, uvnitř Vladimir Putin. A v Putinovi Jelcin. V Jelcinovi Gorbačov. Potom se dějinná posloupnost přeruší a z Gorbačova vykoukne Chruščov. Stalin. Lenin.Matrjošky před prezidentskou volbou v Rusku

Zkusím totéž s Obamou. V něm Bush mladší. Clinton, Bush starší, Reagan. A nakonec Abraham Lincoln.

Ano, tohle jsou matrjošky. Ruské dřevěné figurky zapadající jedna do druhé. V regálu obchodu se suvenýry na moskevském Arbatu jich stojí stovky. Politici tvoří jen jednu (byť početnou) skupinu z mnoha. Najdete tu hokejisty - včetně Jaromíra Jágra - hráče amerického fotbalu, literární a filmové postavy, modelky, zpěvačky...

A samozřejmě i tradiční, pestře malované panenky znázorňující "děvušky" v sarafánech. To ony byly první, ne Medveděv, Jágr či Shakira.

Matrjošky jsou jedním ze symbolů Ruska. A potažmo i Sovětského svazu, pročež je stále mnoho lidí (hlavně obyvatel bývalého východního bloku) dvakrát nemiluje. Ale ony za to nemohou. Když se zrodila první, Stalin byl ještě dítě.

Matrjošky do Ruska dorazily z Japonska

Je to vlastně docela překvapivé. Matrjošky, někdy také babušky, jako by k Rusku patřily od nepaměti. Jenže ony nejsou ani prastaré, ani původně ruské. Nápad se do země dostal z Japonska.

Na přelomu 80. a 90. let 19. století ho přivezl Savva Mamotov, bohatý obchodník a ředitel moskevsko-jaroslavské železnice. Ten na ostrově Honšú narazil na figurku plešatého buddhistického mudrce Futurumy. V ní další. A další. A další...

Mamotovovi se nápad zalíbil, přivezl hračku domů a předal ji řemeslníkům ve své moskevské dílně Výchova dětí. Jako oficiální letopočet zrodu první ruské matrjošky se uvádí rok 1890 - takže letos mají panenky 120. narozeniny.

Kde přesně byla ta úplně první vyrobena, o tom se vedou spory. Přímo v dílně v Moskvě, nebo v Abramcevu, Mamotovem financované kolonii pro umělce nedaleko Moskvy? Jisté však je, kdo první matrjošku (sestávající z osmi figurek) stvořil: umělecký řezbář Vasilij Zvězdočkin a (v Abramcevu pobývající) malíř Sergej Maljutin.

Rozkládací ruská panenka, tzv. matrjoškaA proč vlastně matrjoška? "Lepší název ani dostat nemohla. Je odvozen od slov Matrjona či Matrjoša, tehdy jednoho z nejoblíbenějších ženských jmen, jež má původ ve slově matka," vysvětluje mladík, který pracuje v moskevském obchodu se suvenýry.

Ale nikoliv v tom na Arbatu, nýbrž u Rudého náměstí. Tohle království suvenýrů je jaksi "vážnější". Certifikované. Lze tu koupit i jiné typicky ruské řemeslné výrobky, ale matrjošky zabírají suverénně nejvíc prostoru. A v každé polici je cedulka s garancí, že jsou opravdu vyrobené v Rusku. "Ne někde v Číně, chápete," vysvětluje mladík

Od umělce do továrny a zpět

Takže matrjoška. Symbol mateřství, plodnosti (má hodně "dětí"), matičky Rusi. Přelom století, kdy se ruské panenky zrodily, byl zlatým věkem pro rozvoj umění a také ruské národní identity. Figurky začaly rychle získávat popularitu. Ovšem doopravdy hvězdnou kariéru pro ně odstartovala Světová výstava v Paříži v roce 1900.

Tam babuška dostala zlatou medaili a do Moskvy se začaly hrnout objednávky. Když pak zavřeli Mamotovovu dílnu, výroba se přestěhovala do tradičního centra hraček ve městě Sergijev Posad.

Zlaté časy matrjošek trvaly zhruba do 30. let. "Přibývalo míst, kde se vyráběly, vznikaly různé školy, každá s vlastním stylem a charakteristickými znaky. Výroba matrjošek byla vysoce autorská umělecká činnost," vypráví dál mladík z obchodu. Jenže soukromá řemeslná výroba neměla v dobách stalinismu valnou šanci na přežití.

Matrjošky se začaly vyrábět v obřích fabrikách, které jich denně chrlily desetitisíce ve snaze opatřit jimi celou planetu. A tak to šlo v podstatě až do Gorbačovovy perestrojky. Až pak se z jejich výroby zase začala stávat prestižní umělecká záležitost. A samozřejmě též byznys.

Ten může vypadat i následovně: přijede autobus a z něj vyskáče skupina turistů. Usednou k dlouhému stolu, na němž už čekají štětečky, anilinové barvy, tužky a - zatím netknuté - matrjošky. Načež vejde instruktorka v sarafánu, která (záměrně) sama vypadá jako matrjoška.

Povykládá turistům o historii figurek a o technikách zdobení a pak je vyzve, aby se chopili štětečků a vymalovali si každý tu svou. Po pár hodinách "workshopu" si každý odnáší vlastnoručně zdobenou babušku. S pocitem stokrát lepším, než kdyby ji koupil u stánku. Tohle je atrakce. Ale jinak matrjošky vyrábějí dál jak v Sergijev Posadu, tak v Semjonovu, Nižném Novgorodu a na dalších místech. A jsou nejoblíbenějším ruským suvenýrem.

"V turistické sezoně jich prodáme třeba sto denně," říká onen mladík z obchodu u Rudého náměstí. "Víc se kupují ty menší. Ale máme tu i kusy za sto tisíc rublů (asi 65 tisíc korun), u nichž máte zaručené, že jsou to originály, bez jediné kopie," vysvětluje. "Jen je trochu paradoxní, že lidé si nejvíc berou takové ty typizované, sovětské," dodává posmutněle.

Tradice v ohrožení

Loni proběhla ruskými médii série tak trochu poplašných zpráv o tom, že ekonomická krize tvrdě doléhá právě i na matrjoškové dílny.

Zanikne tradiční ruské řemeslo? To sotva. Přišla subvence od vlády, aby se dílny nemusely zavírat. A teď, jak se zdá, jsou výrobci z nejhoršího venku. Za tu půlhodinu, kdy v obchodě debatuji s prodavačem, si matrjošku koupilo snad deset lidí. A na Arbatu jsou na tom podobně. Turisté berou do ruky Medveděva, jemným tahem ho rozdělují vedví...

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Někteří důstojníci nezasalutovali Putinovi během vojenské přehlídky

  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ukrajině nastává „nejtemnější hodina“. Začíná mluvit o jednání s Rusy

3. května 2024

Premium Ukrajinské armádě se stále nedaří stabilizovat situaci na frontě a nálada v Kyjevě je čím dál...

Lidé po celém Česku si mohli užít polární záři, nejsilnější za dvě desetiletí

9. května 2024  12:33,  aktualizováno  11.5

Kvůli mimořádně silné eruptivní aktivitě Slunce je v posledních dnech v Česku vidět polární záři –...

Téma klimatických změn už tolik netáhne, voliči v Evropě se víc bojí migrace

11. května 2024

Premium Za čtyři týdny budou evropští voliči vybírat 720 poslanců nového europarlamentu a už nyní je...

Důchod daleko, ale práci nedostanou. Nezaměstnaných šedesátníků přibývá

11. května 2024

Premium Lidé kolem šedesátky při hledání zaměstnání narážejí na zeď. Zaměstnavatelé o ně nestojí, preferují...

V Petrohradě autobus s dvacítkou lidí divoce kličkoval a pak se zřítil do řeky

10. května 2024  14:27,  aktualizováno  22:30

V centru Petrohradu v pátek přišlo o život nejméně sedm lidí, když z mostu do řeky Mojky spadl...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...