Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Matky vzkazují politikům: Místo dávek chceme pružné úvazky

  15:23aktualizováno  15:23
Zajistěte, aby se u nás jen nemluvilo o práci na kratší úvazek případně s pružnou pracovní dobou, ale aby to skutečně fungovalo. Takový je hlavní vzkaz čtyř matek s dětmi od šesti měsíců do deseti let, které MF DNES oslovila, aby zhodnotily předvolební rodinné plány relevantních politických stran.

Porota MF DNES Zleva: Kateřina Sirotková, Denisa Mrázková, Radka Pokorná a Hana Potměšilová. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

"Je jednoduché naslibovat matkám víc peněz, ale každému, kdo se nad tím zamyslí, je jasné, že stát na to nemá," říká personalistka na mateřské a matka půlročního syna Kateřina Sirotková. "Já spíš potřebuju, abych po návratu do práce mohla skloubit rodinu a práci dohromady. A to mi nenabízí prakticky žádná strana," říká.

Úvazky
a školky

5 - jen tolik procent lidí u nás pracuje na zkrácený úvazek. V EU průměrně pracuje na krátký úvazek 15 procent lidí.

10 tisíc dětí se podle odhadu ministerstva práce a sociálních věcí loni po zápisech nedostalo do školky, ač jejich rodiče chtěli.

Naráží například na flexibilní pracovní úvazky, kdy žena chodí do práce nikoliv na určitou hodinu, ale tak, jak jí to vyhovuje, a o to později pak z práce odchází. Nebo má kratší úvazek či se o místo dělí s jinou ženou pracující také na kratší úvazek.

"Jenže na to u nás firmy nejsou připraveny, nikdo je k tomu nemotivuje," posteskla si Radka Pokorná, matka šestiletého Matouše. Zřejmě proto taky u nás zatím kratší úvazky nebo sdílená pracovní místa nikdo nenabízí. Na rozdíl od zahraničí, kde jde o běžnou záležitost.

Zaostáváme za zahraničím

Česko se svými pěti procenty zkrácených úvazků těžce pokulhává třeba za Nizozemskem, kde je takto pracujících žen až 70 procent. V Rakousku, Irsku, Belgii a Německu vede zase sdílení práce, kdy jedno pracovní místo zastávají dva lidé. Ve Finsku je hodně využíván model 6 plus 6, což je rozdělení běžného pracovního dne na dvě šestihodinové směny.

Co pomůže rodičům
s dětmi?

Dávky, nebo pružné pracovní úvazky? Piště na vyjadretese@mfdnes.cz.

V Německu zase ženy využívají práce na zavolání, kdy se pracovník zavazuje vykonávat práci podle aktuálních potřeb zaměstnavatele a do té doby může sedět doma. Pro tento model v Česku není zákon.

"Stejně tak u nás téměř nefunguje zaměstnávání jen na dobu trvání určitého projektu, což by taky mnoho matek uvítalo - pracovat dva tři měsíce a pak léto strávit s dětmi na chalupě," myslí si Radka Pokorná.

"A taky nechápu, proč u nás dodnes nefungují firemní školky. Mluví se o tom dlouho, ale firma, která je chce zavést, narazí na takovou spoustu byrokracie, že zjistí, že je to skoro nemožné," dodává.

Pochvalu tak od poroty MF DNES sklidila ODS za už dlouho (byť zatím marně) prosazovaný plán zjednodušit předpisy a umožnit firmám budovat miniškolky.

V tom má velké štěstí personál pražské Thomayerovy nemocnice, která školku zaměstnancům jako jediná nabízí.

"V práci má školka velký ohlas, dokonce se musela rozšiřovat a zavedlo se noční hlídání dětí pro sestry na nočních službách," popisuje další porotkyně Denisa Mrázková, která v nemocnici pracuje. Něco takového je v Česku ovšem naprostý luxus. Nedostatek míst ve školkách je přitom věc, která ženám ztrpčuje život při návratu do práce.

Politici myslí jen na zaměstnance

Na další věc, kterou strany vůbec neřeší, upozorňuje matka sedmiletého Jakuba Hana Potměšilová.

"Politici vůbec nic nenabízejí matkám, které jsou živnostnice nebo podnikatelky," říká. "Pokud je maminka coby osoba samostatně výdělečně činná na mateřské a otěhotní znovu, nedostane s druhým dítětem mateřskou, pokud si nebude sama po celou dobu platit nemocenskou," popisuje.

Na jedné věci se shodly všechny ženy, ať mají jakkoli staré děti: všem stranám chybí dlouhodobá koncepce. "Vize podpory rodin s dětmi, která by přežila čtyřleté volební období," říká za všechny Denisa Mrázková. I proto se matkám a otcům bude u volebních uren letos zřejmě těžko vybírat.

CO STRANY NABÍZEJÍ RODINÁM S DĚTMI

MF DNES porovnala volební programy politických stran, které mají šanci dostat se do Poslanecké sněmovny, a nechala je okomentovat "porotou" složenou z matek s různě starými dětmi a různými zkušenostmi.

ODS


1. Ženy by si mohly vybrat mateřskou v délce jen 18 týdnů, ale s tím, že by jim zůstal plný plat.
2. Podpora firemních školek slevami na daních a vznik miniškolek.
3. Takzvané sousedské hlídání dětí má být oficiální živnost.
4. Nižší daně pro firmy, které dají práci rodičům předškolních dětí.

Komentář poroty

Příjemné je, že program nezadlužuje budoucí generace. Všechny snahy o podporu firemních školek či miniškolek jsou vítány. Jen je už konečně dovést do konce. Ovšem: volba superkrátké mateřské je k ničemu, týká se jen okrajové skupiny žen a i ty, které se chtějí kvůli kariéře nebo platu vrátit do práce okamžitě, mají většinou tolik peněz, že na mateřskou ani nenastoupí a rovnou si zařídí z platu chůvu.


ČSSD


1. Zvýšení přídavků na děti a odpočtů z daní pro rodiny.
2. Rodiče si budou moci vybírat rodičovskou po kouscích až do sedmi let věku dítěte. Tři roky by s dítětem měl být doma jeden rodič, čtvrtý rok druhý.
3. Rodičovský příspěvek chtějí nechat i rodičům, jejichž dítě mladší tří let chodí do jeslí. 4. Samoživitelům slibuje strana v případě, že nedostanou výživné od partnera, alimenty od státu.
5. Znovuzavedení zvýhodněných novomanželských půjček s odpočty dluhu na každé dítě a společného zdanění manželů.
6. Povinný bezplatný jeden rok předškolní výchovy.

Komentář poroty

Program je pro mnoho voličů jistě zajímavý díky například společnému zdanění či bezplatnému roku ve školce, ale zároveň obsahuje komické návrhy: možnost vybírat rodičovskou po kouscích či střídání rodičů po třech letech. A také: je v současné době vůbec možné tyto sliby zaplatit?


Věci veřejné


1. Povinná týdenní placená otcovská dovolená.
2. Rodiny s více než dvěma dětmi budou platit výrazně méně na sociálním pojištění.
3. Deset miliard korun do školství na prevenci šikany, drog a na psychologa do každé školy.
4. Usnadnění a zkrácení procesu získání dítěte do pěstounské péče.
5. Po prvním stupni ZŠ a po 9. třídě srovnávací zkoušky.

Komentář poroty

Jednoznačně pochvala za záměr zabývat se umisťováním opuštěných dětí do rodin. To je problém, který je nutné řešit a politici se jím zatím nezabývali. Na druhou stranu: je sice dobře, že strana mluví jako málokterá o prevenci drog, či šikany, ale návrh na použití 10 miliard pro děti vypadá spíš jako další černá díra. A stresovat děti na základní škole dalšími zkouškami? Děkujeme, nechceme.


TOP 09


1. Rodič pečující o dítě do deseti (či 12) let si může odečíst od základu daně náklady na hlídání a péči o domácnost (školka, jesle, chůva).
2. Možnost zaměstnat rodiče pečujícího o dítě jen na dobu trvání určitého projektu.
3. Zcela zrušit přídavky na děti a o to víc zvýšit slevu na dani.

Komentář poroty

Dobrý nápad je zrušení přídavků a jejich zohlednění v daních a motivace rodičů k zaměstnání a ne jen životu na dávkách. Jenže ne všichni, obzvlášť dnes, práci najdou, i když se snaží: nebude to tedy na úkor sociálně nejslabších?


KDU-ČSL


1. Zavést ministerstvo pro rodinu a děti.
2. Výrazně větší daňové zvýhodnění rodin s dětmi.
3. Návrat novomanželských půjček a společného zdanění manželů.
4. Daňové zvýhodnění firem, které zaměstnají rodiče na kratší úvazek.
5. Posílit pravomoci úřadů, které kontrolují bezpečnost hraček a výrobků pro děti.
6. Odečítat výdaje na zájmové kroužky od základu daně.
7. Zjednodušit a zkrátit adopce.

Komentář poroty

Tak to je opravdu velkorysý prorodinný program, který však silně zavání zadlužováním budoucí generace. A bonusem je snad vtip - zřídit další ministerstvo.


KSČM


1. Zvýšit a průběžně valorizovat porodné, přídavky na děti, rodičovský příspěvek, sociální příplatek či dávky pěstounské péče.
2. Mladým rodinám poskytovat bezúročné půjčky.
3. Pružná pracovní doba.
4. Sociální dávky se nebudou odvíjet od životního minima, ale od průměrného platu rodiny v ČR.
5. Prodloužení rodičovské dovolené na čtyři roky.

Komentář poroty

Pokusíme-li se hodnotit objektivně, jde o program snů, světlých zítřků a nekonečných dluhů.


Strana Zelených


1. Daňové zvýhodnění firem poskytujících "rodičovské úvazky".
2. Podpora firem, které vybudují firemní školku.
3. Měsíční otcovská dovolená.

Komentář poroty

Slabý program, jsou to jen výkřiky, teze, tak trochu kousek od všeho, o čem se už dlouho mluví.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Bouchly ve mně saze, vysvětlil Genderman roku, proč natočil video o MeToo

Pavel Houdek k MeeToo

Gendermanem roku, tedy mužem, který nějakým způsobem podpořil rovnoprávnost mezi muži a ženami, se stal instruktor...

Anestezioložka či autorka kostýmů. Podívejte se, kdo jsou možné první dámy

Prezidentský pár po tanci sklidil potlesk.

Už příští měsíc bude znám nejen nový prezident České republiky, ale i jeho první dáma. Tou se může stát anestezioložka,...

Stezka v korunách stromů je pod sněhem, z výšky je vidět i na lyžaře

Pohled na zimní stezku v korunách stromů v krkonošských Janských Lázních...

Stezku korunami stromů v Janských Lázních zasypal sníh. Zatímco v létě vypadala jako mraveniště, v těchto dnech...Najdete na iDNES.cz