Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Matka žaluje stát: Děti se mnou už ani nemluví

  1:00aktualizováno  1:00
Mirka Prodělalová přišla o své děti v rozvodovém řízení. Případ ke spokojenosti obou rodičů nedokázal rozlousknout soud ani po čtyřech letech. Spor proto zřejmě skončí až u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku.

Mirka Prodělalová | foto: David PortMF DNES

Když Mirka Prodělalová mluví o svých dvou dětech, dvojčatech Věrce a Markovi, nemá daleko k tomu, aby se rozplakala. Dceru a syna vídá málokdy, do péče je totiž dostal bývalý manžel.

"Mé děti dostal do péče na základě posudku jejich otec. Já měla určeno, jak se mám s dcerou a synem stýkat, jejich otec je však ode mě postupně úplně izoloval," tvrdí žena z Havlíčkova Brodu. "A soudci to neřeší," dodala.

Případ se už několikrát projednával u soudu, existuje k němu řada znaleckých posudků. Výsledek tahanic, které nemají konec, je nyní takový, že děti svou matku úplně odmítají.

Měla by být zbavena rodičovství, říká otec
Podle znalců mají syndrom zavrženého rodiče. Otec dvojčat Bedřich Benda se hájí, že matku k dětem nechce pouštět kvůli jejich bezpečí.

"Nechci, aby se děti stýkaly s matkou, a usiluji o to, aby byla zbavena rodičovské odpovědnosti," řekl Benda před měsícem České televizi, která se o případ zajímala.

Prodělalová v úterý o svém případu mluvila na tiskové konferenci sdružení Spravedlnost dětem, které podobné kauzy sleduje. Řekla, že se do konce srpna obrátí na štrasburský soud. O podobném kroku včera hovořili i další dva otcové, kteří se nemohou stýkat se svými dětmi.

"Štrasburský soud v poslední době uzavřel ve prospěch rodičů, kteří léta od rozvodu nevídají své děti, už tři případy. Je to důkaz, že česká justice ve sporech o děti postupuje špatně. Proto čekáme, že tyto rozsudky vyvolají další vlnu žalob na český stát," řekl včera zmocněnec sdružení Luboš Patera.

Ať pomalí soudci platí
Zároveň oznámil, že sdružení začíná sbírat podpisy pod petici. V ní autoři požadují kromě jiného potrestání soudců, kteří měli případy, jež Štrasburk rozhodl, na starosti.

"Soudci by měli zaplatit i milion a půl korun, což je odškodné, které musí za jejich nekvalitní práci Česko zaplatit," dodal.

"Vítězní" otcové zatím čekají, co se nyní v jejich případech změní. "Počkáme, co tuzemští soudci s rozsudky ze Štrasburku udělají. Pokud je nebudou plnit, mohou čekat, že si je začneme vynucovat silou," řekl Jiří Fiala, jeden z otců, kteří u štrasburského soudu uspěli.

"Ústava nám to povoluje," tvrdí. Ministerstvo spravedlnosti se k petici sdružení nevyjádřilo.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Nejstarší obyvatelce Vršovic je 103 let, místo léků si dopřává dorty

Nejstarší obyvatelce Vršovic je 103 let. (17.1.2018)

Své 103. narozeniny oslavila nejstarší obyvatelka pražských Vršovic Vlasta Svobodová. Žena narozená ještě za...

Poslanci odmítli, aby komisi pro kontrolu GIBS vedl komunista Ondráček

Komunista Zdeněk Ondráček na schůzi Sněmovny

Sněmovna odmítla, aby komunista Zdeněk Ondráček, muž, který před listopadem 1989 v Pohotovostním pluku Veřejné...

O azylu ať si rozhoduje každá země, žádá Sněmovna vládu v jednání s EU

Uvnitř Zařízení pro zajištění cizinců nedaleko Bělé pod Bezdězem čekají lidé na...

Nevídaná věc se ve středu večer stala v Poslanecké sněmovně. Všech devět stran se shodlo na mandátu pro vládu pro...

Najdete na iDNES.cz