Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Matka u soudu odmítla, že týrala půlroční dceru. Spadla mi na zem, tvrdí

  18:14aktualizováno  18:14
Městský soud v Praze rozplétá případ týrání dítěte. Žena, která byla v minulosti odsouzena za týrání dcery, čelí nyní obvinění, že své mladší dceři způsobila trvalé poškození mozku. Půlroční batole přežilo jen díky specializované péči lékařů v pražském Motole. Matka jakékoliv obvinění z násilí odmítá.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: AP

Žaloba tvrdí, že žena způsobila půlroční dceři vážné zranění, navíc dítě od narození týrala. „Obžalovaná v době mezi 7. a 9. dubnem způsobila opakovanými údery do hlavy svojí půlroční dceři krvácení do mozku, po kterém dítěti odumřela část mozkové tkáně. Dále je obžalována z týrání svěřené osoby od narození dítěte v roce 2013,“ přednesla státní zástupkyně.

Matka byla už dříve odsouzena k podmínečnému trestu za týrání své dnes dvanáctileté dcery, které tehdy jako batoleti zlomila pánev.

Už od narození starší dcery měla žena konflikty s manželem, které vyvrcholily rozvodem. Obžalovaná ale vypověděla, že je na manželovi citově závislá a vzali se znova. Po narození mladší dcery v loňském roce ale opět odešla a vychovávala ji sama. Za manželem a starší dcerou jezdila občas na návštěvy.

Dceři jsem neublížila, tvrdí matka

V dubnu tohoto roku nechala tehdy půlroční dítě v péči manžela na čtrnáct dní. Žena tvrdí, že poté, co si dceru vyzvedla a odvezla k sobě domů, ji dítě druhý den upadlo na zem, když jej ukládala do postýlky.

„Nikdy jsem jí fyzicky neublížila. Silně vřískala a mě napadlo jen odnést ji do postýlky a zavřít se na záchodě, abych to neslyšela. Vysmekla se mi, když jsem ji držela, a spadla mi na podlahu. Asi hlavou. Měla jen modřinku pod okem, byla klidná," vypověděla obžalovaná.

Zároveň ovšem hystericky volala svému manželovi, že dcera pořád křičí a že situaci nezvládá. Muž zavolal na místo policejní hlídku, která večer v bytě našla obviněnou s novým přítelem a dítě s modřinou pod okem. Poté, co policistům matka řekla, že se dcera udeřila o příčku postýlky, hlídka dítě vyfotila a doporučila přivolání záchranky. To se však nestalo.

Ráno se fotografie dostala k sociální pracovnici, která vyzvala otce, aby si pro dceru okamžitě přijel. Matka dítěte mu mezitím opět volala s tím, ať si dceru vezme, že už se o ni starat nechce. Když mu ráno předala dítě v sedačce, nehýbalo se a mělo otevřené jen jedno oko. Poté, co dítě odvezla záchranka do nemocnice, se okamžitě podrobilo sérii operací. Ošetřující lékaři vypověděli, že miminku zbývala asi hodina života.

Proti obžalované vypovídá vedle dalších svědků i její dvanáctiletá dcera. Ve výpovědi popsala, jak matka malou sestru nechávala zavřenou v koupelně vybrečet a opakovaně ji fackovala.

„Neprokázali jsme u obžalované psychickou poruchu, ale má velmi nízkou frustrační toleranci a jedná v afektu. Když nedokáže situaci řešit, zareaguje zlostí,“ vypověděl znalec z oboru soudní psychiatrie.

Doživotní následky a odškodné 4 miliony

Žena popírá, že by dceři jakkoli záměrně ubližovala. Soudní znalec ale označil její verzi za silně nepravděpodobnou. „Pád, který obžalovaná popisuje, nemohl způsobit dvě na sobě nezávislá poranění - zezadu hlavy a zepředu na obličeji. Je nutné předpokládat tupé údery na větší ploše hlavy,“ řekl soudu znalec z oboru lékařství.

Holčička si následky zranění ponese celý život. Vyžaduje nepřetržitou péči a ještě ji čeká několik dalších operací. Nevratné poškození mozku způsobilo poruchu pohyblivosti a celkového vývoje. Zmocněnec dítěte žádá od matky 4 miliony korun.

„Navrhli jsme další svědky a chceme, aby soud zkoumal skutečnost, jestli zranění nemohl způsobit někdo jiný,“ prohlásil ženin obhájce Karel Smetana.

V případě prokázání viny hrozí ženě až 12 let vězení.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Muž na chodbě paneláku postřelil souseda, muži měli dlouhodobé spory

Flobertkový revolver, kterým muž ze Šumperska postřelil souseda, se kterým měl...

Vyhrožováním smrtí a střelbou vygradovaly v paneláku na Šumpersku dlouhodobé spory dvou jeho obyvatel. Agresor na...

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Senior v Telči srazil na přechodu pro chodce ženu a čtyřleté dítě

Taxík ženu nabral na přední část kapoty a na sklo.

Osmdesátiletý řidič osobního vozu ve čtvrtek v Telči na Jihlavsku srazil ženu a čtyřletého chlapce. Oba chodce převezli...

Najdete na iDNES.cz