Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Matka tří dětí: Rodina neznamená jen dávky

  10:21aktualizováno  10:21
Vláda před volbami zvedá jednu rodičovskou dávku za druhou. Jenže rodiče si stěžují: jen peníze naše potíže nevyřeší. O problémech, se kterými se potýkají mladé rodiny, dnes vypráví třiatřicetiletá matka tří dětí Hana Beránková. Co jí slibují strany, které mají šanci ve volbách uspět.

Matka tří dětí Hana Beránková míní, že stát by ženám po rodičovské měl pomoci s návratem do práce. | foto: Radek MičaMF DNES

Přejít na volební speciál

VOLEBNÍ SERIÁL: Co strany slibují?

Je jí třiatřicet let, má tři děti a na mateřské je už osm a půl roku. Před dvěma lety s manželem splatili dům na samotě u lesa, kam se rodina kvůli čistému životnímu prostředí odstěhovala. Teď začínají splácet půjčku, kterou si vzali na rekonstrukci podkroví. Hana Beránková žije rodinou.

"Vím, že stát nemá bezedné kapsy, ale o kvalitě rodinné politiky nevypovídá jen zvýšený rodičovský příspěvek. Vláda by měla řešit situaci mladých rodin koncepčně," tvrdí žena, kterou po letech čeká návrat do práce. A s tím souvisí i její první návrh, jak by příští vláda měla mladým rodinám pomoci.

"Je potřeba ženám, které končí mateřskou dovolenou, usnadnit hledání práce. Stát by měl motivovat zaměstnavatele, aby vytvářeli pracovní místa s polovičními úvazky a třeba i dětským koutkem. Tak by si totiž ženy mohly snadněji naplánovat svůj čas, aby zvládaly práci i rodinu," myslí si Beránková.

Sama zůstala doma více než osm let. Přesto by uvítala i možnost zkrácení mateřské dovolené. "Máme jednu z nejdelších mateřských na světě. Raději bych ji omezila na tři roky a zvýšila státní příspěvek. Stát však zároveň musí podporovat školky, aby péče o dítě byla kvalitní a všem dostupná," tvrdí Beránková.

A ví, proč to říká. Jako oční optička se už ke svému povolání nevrátí. "V některých oborech jde vývoj tak rychle dopředu, že po deseti letech v domácnosti vám zkrátka ujede vlak," uvažuje matka tří dětí.

Přesto si nemyslí, že zůstane doma "na ocet". Jejím snem je zařídit si v nedalekém Tišnově kavárnu - samozřejmě s koutkem pro děti. Ráda by se přihlásila do některého ze vzdělávacích programů financovaných Evropskou unií. "Za těch osm let doma jsem prožila vše, čím žena na mateřské může projít. Po období, kdy jsem se starala jen o děti, jsem si uvědomila, že nesmím zapomínat i na sebe a chci se dál vzdělávat," vypráví.

Hana Beránková tvrdí, že se její rodině daří dobře, i když žije skromně. Ale jedním dechem přiznává, že se splátkami za bydlení nic neušetří. Manžel působí jako ekologický poradce, ona pobírá sociální dávky.

"S jedním příjmem nemáte prakticky šanci dostat a splácet hypotéku. Kde mají mladé rodiny vzít prostředky na to, aby si pořídily vlastní bydlení?" ptá se a vyjmenovává průměrné měsíční výdaje své rodiny: "Sedm tisíc korun splácíme za bydlení, na deset tisíc nás vyjde jídlo a další tři tisíce máme náklady na dopravu."

"Pomohly by adresné projekty zaměřené na mladé rodiny. Například Jihomoravský kraj právě začíná zavádět rodinné pasy, na které lze získat slevy při nákupech i levnější vstupné na kulturní a sportovní akce. Ty jinak pětičlennou rodinu přijdou na velké peníze," míní Beránková.

Dejte hlas straně, která vás přesvědčila

logo ČSSDČSSD

"Chceme, aby se rodiče mohli rozhodnout, jestli rodičovskou vyčerpají v jednom roce až osmi letech při zachování objemu finančních prostředků," říká Zdeněk Škromach, ministr práce a sociálních věcí za ČSSD. "Budeme podporovat předškolní zařízení dotací od státu, a to ať už je zřídí zaměstnavatel, či obec. Z prostředků Evropského sociálního fondu budou hrazeny vzdělávací programy, aby se rodiče mohli vrátit do svého zaměstnání. Dětské přídavky už nebudou vypláceny podle výše výdělku (limit bude až na pětinásobku životního minima) a budou se podle věku dítěte pohybovat mezi 1200 a 1500 korunami."
>> pro ČSSD hlasujte zde

logo ODSODS

"Párům, z nichž jeden partner je na mateřské, nabízíme možnost společného sociálního pojištění manželů, aby netratil nikdo z nich na výpočtu důchodu," slibuje Alena Páralová, stín. ministryně práce a soc. věcí za ODS. "Dáme rodičům vybrat, zda si rodičovskou dovolenou zkrátí či využijí dosavadní možnost čerpat ji čtyři roky. Prosadíme možnost rozdělit rodičovskou dovolenou po částech od tří do osmi let věku dítěte. Pokud zaměstnavatel uzavře pracovní smlouvu na dobu neurčitou s maminkou v prvních dvou letech po skončení rodičovské dovolené, bude snížena platba za sociální pojištění."
>> pro ODS hlasujte zde

logo KDU-ČSLKDU-ČSL
 
"Chceme umožnit, aby si lidé vedle rodičovské kariéry zachovali i tu profesní. A to například tím, že veškeré služby v domácnosti - od paní na hlídání až po školku - by byly odečitatelnou položkou z daní," říká Josef Janeček, poslanec KDU-ČSL. "Prosazujeme i adresné projekty, jako jsou Rodinné pasy, aby rodina mohla být více pohromadě a dosáhla na to i finančně. Budeme podporovat podniky přátelské rodině - tedy ty, které budou vytvářet zkrácené úvazky pro ženy na mateřské, aby neztrácely kontakt s profesní kariérou. Podpoříme i možnost mít vlastní bydlení zpřístupněním hypotečních úvěrů."
>> pro KDU-ČSL hlasujte zde

logo KSČMKSČM

"Chceme zvýšit a průběžně valorizovat porodné, přídavky na děti i rodičovský příspěvek až do padesáti procent průměrné mzdy. Mladým rodinám chceme poskytovat bezúročné půjčky," slibuje Miroslav Opálka, poslanec KSČM. "Pro zaměstnance pečující o dítě prosadíme dodržování pružné pracovní doby či zkrácení pracovního úvazku. Chceme také ekonomicky motivovat zaměstnavatele ke zřizování zařízení pro péči o děti na pracovištích. Navýšit státní podporu obcím, aby zajistily dostatečné kapacity kvalitních a dostupných jeslí a mateřských škol. Zlepšíme veřejné služby pro péči o členy rodiny."
>> pro KSČM hlasujte zde

logo Strany zelenýchStrana zelených

"Rodičovství představuje především pro ženy ztrátu kontaktu s profesí a mnohdy sociální propad. S tím se nelze smířit," říká Kateřina Jacques, expertka Strany zelených. "Podpoříme pružnější rozdělení rodičovské dovolené mezi oba rodiče a výhodné státní půjčky pro rodiny s dětmi. Zaměstnávání na částečný úvazek a pružná pracovní doba se musí zaměstnavatelům vyplatit, proto tyto formy podpoříme. Zvýšíme dostupnost placeného hlídání dětí a jeho náklady budou mezi položkami odečitatelnými od základu daně. Zkrácení mateřské, při současném zvýšení dávky považujeme za rozumné."
>> pro SZ hlasujte zde

VÝSLEDKY ANKETY NAJDETE ZDE
Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Minecraft i roboti ve výuce. Školy zavádějí nové trendy, ale jde to pomalu

Děti se mohou učit programovat pomocí robotů. I o tom byla řeč na konferenci...

S nástupem digitálních technologií a očekávanou robotizací je změna školních osnov nevyhnutelná. Shodli se na tom...

V hořícím hotelu jsme byli za tři minuty, řekl hasič v Rozstřelu

Mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů Martin Kavka (vlevo) a Jiří Španer z...

Situace v hořícím hotelu Eurostars David byla dramatická, uvedli v Rozstřelu mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů...

Manželé dali milion na výstavu o republice. Děti to jednou pochopí, říkají

Pavel Müller byl pilotem záchranné služby Jihomoravského kraje.

Neobvykle vysokou částkou přispěla rodina Müllerova z Mikulovska na chystanou výstavu ke stému výročí republiky pod...

Kompletní dětská výbavička za hubičku
Kompletní dětská výbavička za hubičku

Vše pro miminko pořídíte za výhodnou cenu v Bazaru eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz