Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Matka palestinských teroristů usedla v parlamentu

  9:03aktualizováno  9:03
Palestinci ji znají jako Umm Nidál neboli Matku boje. Vědí, že se letos stala palestinskou poslankyní v barvách radikálního hnutí Hamas. A že před lety vypravila své tři syny na smrt.

Mariam Farhatová řečená Umm Nidál | foto: Profimedia.cz

Hvězdou těch nejradikálnějších palestinských kruhů se šestapadesátiletá vdova z Gazy stala po zveřejnění videozáznamu z března 2002, v němž před kamerou radí svému sedmnáctiletému synovi Muhammadovi, jak zabít co nejvíce Izraelců.

Na závěr mu kladla na srdce, aby se "nevracel jinak než jako mučedník". Muhammad bezezbytku poslechl. S automatickou zbraní a granáty se vydal do židovské osady Acmona, kde zastřelil pět svých izraelských vrstevníků. Třiadvacet jich zranil. Podle hrdé matky vydržel útočit celých dvaadvacet minut, než byl sám zabit. Jako mučedník.

"Smrt mého syna je požehnáním, ne tragédií," řekla Umm Nidál loni egyptské stanici Dream2-TV, jejíž moderátor jen těžko skrýval rozpaky nad takovým pojetím islámu.

"Co je vlastně smyslem oběti? Člověk obětuje to, co je mu navýsost drahé. Moji synové byli to nejdražší, co jsem v životě měla. Obětovala jsem je pro vyšší cíl, pro Boha," dodala politička, občanským jménem Mariam Farahatová. Jinak matka šesti synů, z nichž tři zemřeli v boji s Izraelem. S matčiným souhlasem.

Čím si získala lid?
Energická vdova s nezbytným šátkem na hlavě, občas překrytým zelenou baseballovou čapkou s volebním sloganem hnutí Hamas, zažívala během svých mítinků ovace náležející obvykle popovým hvězdám. Nebo právě pohřbívaným arabským ozbrojencům, kteří padli ve střetech s vojáky židovského státu.

Především pro prosté Palestince z konzervativního pásma Gazy se totiž Umm Nidál stala symbolem vědomé oběti v náboženském boji, která byla dříve obvyklá spíše v šíitských oblastech muslimského světa.

Kromě Muhammada, jehož vyslala do boje přímo před kamerou islamistického propagandisty, ideově vypravila na smrt ještě další dva syny. Nidál, nejstarší ze šesti bratrů, padl patrně při přípravě na teroristický útok.

Třetí z jejích synů, Ravád, zahynul po izraelském útoku v autě plně naloženém podomácku vyrobenými raketami, které měly ničit židovské usedlosti.

Umm Nidál porodila deset dětí, z toho šest synů. Přežili tři. "Povzbuzovala jsem své syny k tomu, aby se obětovali, bylo to vítězství," trvá na svém palestinská poslankyně.

Co chce matka sebevrahů?
"Ona obětovala své syny, my jí na oplátku dáme své hlasy," svěřila se zahraničním reportérům Kufa Aqelová, čtyřicetiletá matka čtyř dětí a pravidelná návštěvnice mítinků hnutí Hamas.

Stalo se. Umm Nidál vstoupila do parlamentu palestinské autonomie z 22. místa hamasistické kandidátky. Jaký je její program?

Studentky na univerzitách by podle ní měly nosit závoj. "Budou vypadat důstojněji," vysvětlila agentuře AP. Do osnov patrně všech palestinských škol hodlá zavést výuku islámského práva šaría. "Absolventi si ze škol musí odnášet dobrou znalost islámu," konstatuje. Více o právu šaría čtěte zde.

Důležitý je pro ni i zápas se všudypřítomnou korupcí: toto téma bylo leitmotivem hamasistické kampaně před nedávnými volbami.

A jak ladí ozbrojený boj, respektive terorismus s politickou činností v parlamentu? "Taková je naše strategie: působíme ve dvou směrech, politicky i vojensky," vysvětluje Umm Nidál.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Čína se připravuje na kolaps KLDR, chystá tábory pro korejské běžence

Hraniční přechod mezi KLDR a Čínou ve městě Rason

Čínská vláda se chystá na humanitární krizi v souvislosti s případným konfliktem na Korejském poloostrově. U hranic...

ANALÝZA: Dny hněvu? Zatím ani náhodou, Palestinci jsou apatičtí

Palestinci se bouří proti rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa uznat...

Měla to být třetí intifáda, ale kdyby takhle vypadaly ty dvě předchozí, všichni by dávno zapomněli, že vůbec byly....

Útočník z Manhattanu se radikalizoval na internetu, živil se jako řidič

Akajíd Ulláh

Bangladéšan Akajíd Ulláh, který se v pondělí pokusil v autobusovém terminálu na Manhattanu spáchat teroristický útok,...Najdete na iDNES.cz