Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Matka odložila jedno z dvojčat do boxu

  1:00aktualizováno  1:00
Ta žena malou Soňu nejspíš milovala. Přesto ji v den, kdy si Soňu a její dvojče vyzvedla z porodnice, odložila do babyboxu. Jak dlouho se rozhodovala, které z dvojčat si nechá a které vypraví "na cestu do světa", nikdo neví. Volba však padla na Soňu.
Soňa je prvním dítětem v Česku, které se v babyboxu ocitlo. Ilustrační foto.

Soňa je prvním dítětem v Česku, které se v babyboxu ocitlo. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

V pátek večer měsíční holčičku, která se se svým sourozencem narodila nedonošená, a proto musela být dlouho v porodnici, poprvé v životě sama doma umyla a nakrmila.

Drobnému dvoukilovému kojenci pak oblékla košilku, svetr, dupačky a modrý kulich.
Nakonec Soňu zabalila do zavinovačky, vložila do ní její rodný list a dopis a donesla ji do vyhřívané schránky pro odložené děti v GynCentru v pražském Hloubětíně.

Soňa je prvním dítětem v Česku, které se v babyboxu ocitlo. Alarm, oznamující, že někdo otevřel dvířka schránky pro odložené děti, se rozezněl deset minut po osmé večer.

"Zrovna jsem se díval na olympiádu v televizi. Vyběhl jsem ke schránce a tam byla krásná, zdravá holčička," říká lékař Pavel Müller. Sonina matka čekala opodál, aby se přesvědčila, že si lékaři dítě vyzvednou. Teprve potom zmizela.

Dopis v zavinovačce je adresovaný zakladateli babyboxů Ludvíku Hessovi z Nadačního fondu Statim.

"Drahý doktore, je mi u srdce těžko, ale vidím, že bych to neutáhla. Mít dvojčata a být zároveň matka samoživitelka není lehké... Byla bych vám moc vděčná, kdybyste ji dali k adopci těm párům, které na miminko čekají víc jak deset let," píše v dopise žena.

Rodný list ztíží osud holčičky
Dopisem a rodným listem však své dceři cestu do náhradní rodiny částečně zkomplikovala. Soňa totiž kvůli tomu není "anonymní". Kdyby byl její původ neznámý, mohl by ji soud do nové rodiny umístit prakticky hned.

"Teď bude patrně soud čekat, zda si to matka s adopcí nerozmyslí. Pro to dítě by asi bylo lepší, kdyby se rodný list nenašel a ona hned mohla do nové rodiny," míní přednosta pražské porodnice u Apolináře Jaroslav Živný.

Právě na jeho klinice se Soňa, jak prozradil rodný list, před měsícem i se svým sourozencem narodila. "Dvojčata byla nedonošená, proto jsme je u nás měli celý měsíc po porodu. V pátek si je matka vyzvedla a hned večer Soňu odložila do babyboxu," vysvětluje Živný.

Další informace o dvojčatech a jejich matce prozradit nechce. To proto, že babybox má chránit anonymitu žen, které do nich své děti v kritické životní situaci odloží.
Neví se ani, kdo je otcem dvojčat. Žena, která je samoživitelka, to neuvedla.

O budoucnosti dítěte rozhodne soud
Soňa je zatím v nemocnici. Podle lékařů je naprosto v pořádku, a proto o jejím dalším osudu může už nyní začít rozhodovat soud.

"Doufám, že Soňu nepošlou do kojeneckého ústavu a svěří ji dočasně do rodinného zařízení Fondu ohrožených dětí. Samozřejmě jen do chvíle, kdy pro ni úřady najdou nové rodiče, jak si přála Sonina matka," říká šéf Nadačního fondu Statim Ludvík Hess, který se zasloužil o to, že v Česku jsou dva první babyboxy.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Fake news zneužívá Ovčáček i Babiš, tvrdí nová publikace o tomto fenoménu

Publikace Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! vznikla...

Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! Tímto záměrně přepjatým titulem se honosí publikace, která...

Do zastupitelstva Brna míří Faltýnek mladší, jehož dřív kritizoval Babiš

Jiří Faltýnek je synem poslance a prvního místopředsedy hnutí ANO Jaroslava...

Brněnské městské zastupitelstvo čeká změna, která se dotýká hnutí ANO. Místo Roberta Plagy, jenž se stal ministrem...

Vláda schválila demisi. Přesto bude dál úřadovat

Vláda Andreje Babiše schválila demisi, přesto bude dál úřadovat (17.1.2018).

Menšinová vláda Andreje Babiše (ANO) schválila svou demisi, v úterý nezískala důvěru Sněmovny. Mandát bude vykonávat do...

Najdete na iDNES.cz