Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Matka na pohřeb Terezky nepřišla

  13:11aktualizováno  13:11
Na kladenském hřbitově proběhlo dopoledne poslední rozloučení s pětiletou Terezou Čermákovou. Obřadu přihlíželo pouze několik lidí. Matka Terezky, která má její smrt na svědomí, na pohřeb nepřišla. Nepřišli ani ostatní členové rodiny.
Středočeský vyšetřovatel Milan Řečínský

Středočeský vyšetřovatel Milan Řečínský informuje na tiskové konferenci v Kladně o výsledcích vyšetřování případu úmrtí pětileté Terezy Čermákové. (11. července 2001) | foto: René VolfíkČTK

Podle Českého rozhlasu přihlíželi obřadu pouze dva novináři. Rodina totiž datum posledního rozloučení s Terezou dopředu nezveřejnila. Navíc už dříve oznámila, že dítěti hrob neudělá a jeho popel nechá rozprášit.

Obyvatelé Kladna se proto rozloučili po svém. V místě, kde policisté po téměř třítýdenním pátrání našli Terezčino tělo, u základů hájenky v nedalekém lese, postavili dřevěný kříž. K němu nosí květiny.

Dívku koncem června v opilosti její matka zalehla a dítě se udusilo. Když ráno Helena Čermáková zjistila, že Terezka nedýchá, odnesla její tělo do lesoparku Bažantnice a důkladně ukryla.

Pak ohlásila policii, že se dítě ztratilo.  Matka, která měla problémy s alkoholem, se během pátrání pokusila ukončit svůj život sebevražedným skokem z okna. Při pádu z třetího patra se vážně zranila.

Policisté našli tělo až po 20 dnech pátrání. Kam Terezku ukryla, jim naznačila matka, když byl k jejímu výslechu přizván psycholog.

K podílu na smrti své dcerky se Helena Čermáková přiznala 11. července. Vyšetřovatel ji vzápětí obvinil z ublížení na zdraví s následkem smrti. Za to jí hrozí až pět let vězení.

"Prudký emotivní šok může způsobit, že u člověka nastane lehká porucha vědomí, nepamatuje si nic, nebo jen něco a postupně si vzpomíná. Podobně se to může stát chronickému alkoholikovi, a nemusí to být bezprostředně po požití alkoholu, častěji to bývá ve chvíli, kdy je už téměř střízlivý," řekl psychiatr Jan Cimický.
"Člověk může pod vlivem alkoholu konat a pak si to nepamatovat, je to věc poměrně běžná, ale spíše tam, kde se jedná o vleklejší problém s alkoholem. Okno není typické pro člověka, který požil větší množství alkoholu náhodně," řekl primář oddělení závislostí bohnické psychiatrické léčebny Karel Nešpor s tím, že je obtížné se vyjadřovat ke konkrétnímu případu.
Ján Praško z Psychiatrického centra Praha potvrdil, že alkoholika může výpadek paměti postihnout. "Čin mohla provést pod vlivem alkoholu, ale i pod vlivem hrůzného zážitku, když dítě našla mrtvé," řekl.
Přednosta Psychiatrické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice profesor Jiří Raboch řekl, že zhodnotit čin Heleny Čermákové je věcí podrobného psychiatrického vyšetření. To posoudí, nakolik její čin souvisel s požíváním alkoholu, a zda tudíž jednala v takzvaném alkoholickém okénku na úrovni nevědomé.
Problémy s výchovou Terezky byly známy
Okresní úřad v Kladně věděl o problémech, které měla Helena Čermáková s výchovou své dcery. Potvrdil to vedoucí referátu sociálních věcí úřadu Radim Gabriel.
"Úřad vede spisy na rodiny v rozvodovém řízení, vyžádá-li si to soud, a dále tam, kde se vyskytují problémy v péči o dítě, na které upozorní okolí," vysvětlil. Potvrdil, že právě druhá varianta přichází v úvahu i u Heleny Čermákové, která přiznala odpovědnost za smrt pětileté dcery.

Podle Gabriela sice existuje ve věci povinnost mlčenlivosti, tu však už dříve porušila policie. Ta si spis Heleny Čermákové od referátu sociálních věcí převzala a některé informace z něj zveřejnila.

K poměrům, které panovaly v rodině Heleny Čermákové, se Gabriel vyjádřil jen obecně. "Naši pracovníci se setkávají i s lidmi, kteří jsou na sociálně či intelektově nižší úrovni. Oni žijí okamžikem, touto minutou, touto hodinou. Stane se, že dítě třeba svěří příbuzným či známým a poté se pro něj včas nevrátí," naznačil možný okruh problémů Gabriel.

Dodal, že tato dílčí selhání rodičů však nemohou být důvodem k odebrání dítěte. "To bychom museli okamžitě odebrat tři čtvrtiny sledovaných dětí," zdůraznil.

Matka Terezku zalehla, oznámil vyšetřovatel
Vyšetřovatel oznámil, že sedmadvacetiletá Helena Čermáková přiznala odpovědnost za smrt své pětileté dcery Terezy. V opilosti ji v úterý 19. června prý zalehla a udusila. Ráno zjistila, že dítě nedýchá. Odnesla ho do lesoparku Bažantnice a zahrabala. Tam tělo po dvaceti dnech pátrání policie našla. Na místo je poslala sama matka.

Vyšetřovatel vylíčil celou událost takto: Terezka se v úterý 19. června večer probudila, když matka přišla domů. Zeptala se jí, zda si ji vezme k sobě do postele a matka souhlasila. Byla ale podnapilá a ve spánku dcerku zalehla a udusila.

Ráno Helena Čermáková zjistila, že má dítě modré rty a nedýchá. V bytě s ním byla sama. V šoku ho pak odnesla do nedalekého lesoparku Bažantnice. Tělo zahrabala na místě, kde ho po dvaceti dnech policie našla. Za její ztrátou paměti a zmatenými výpověďmi by mohl být podle psychlogů prožitý šok.

Tři dny před nálezem dívčina těla policii na místo odvedla svědkyně. Policisté místo prohledali, nic ale nenašli.

Vyšetřovatel Helenu Čermákovou obvinil z ublížení na zdraví z nedbalosti s následkem smrti. Za ten může strávit až pět let ve vězení. Pitva potvrdila, že dívenka zemřela na selhání srdce a plic.

JAK SE ZTRATILA A JAK JI NAŠLI

20. června - Okolo poledne pětiletá Terezka Čermáková podle své matky zmizela ze hřiště kladenského sídliště Kročehlavy. Kolem 19. hodiny se policisté stáhli na sídliště. Trvalo jim celou noc, než prohledali všechny domy od sklepu až na půdu. Unavené policisty ve středu v noci vystřídaly čerstvé síly, takže i za tmy se na pátrání podílely desítky mužů v uniformě i v civilu. Policisté prověřili i veškeré příbuzenské kontakty a možnost, že by dívka trávila čas u známých.

21. června - Po poledni se do pátrání zapojili potápěči. Prohledávali tři přilehlé rybníky a další vodní nádrže ve městě. Čtyřem stovkám policistů v pátrání pomáhal i vrtulník s termovizí, který létal až do noci nad Kladnem. Policie začala prohledávat i rozlehlý areál Poldi. Vyslechla desítky svědků a prověřila několik telefonátů, oznamujících pohyb dívky po Kladně.

22. června - Pátrání se přesunulo do škol a pod zem. Policisté obcházeli s fotkou zmizelé dívenky kladenské základní a střední školy. Odpoledne se zhruba stovka policistů vrhla pod zem a prohledávala kanály a parovody pod kročehlavským sídlištěm.

25. června - Po Terezce pátrala asi stovka policistů. Prohledávala kladenskou průmyslovou zónu Jih. V lese nedaleko hřiště, ze kterého se Terezka ztratila, našli části oblečení. Terezce však nepatřilo.

26. června - Kolem půl osmé večer skončila největší pátrací akce po zmizelé pětileté dívence. Do akce bylo zapojeno 600 policistů. Okolí Kladna pročesával i vrtulník s termovizí. Policisté chodili na kročehlavském sídlišti dům od domu a zvonili u každého bytu. Akce nepřinesla úspěch. Stopu nenašli ani speciálně vycvičení psi.

9. července - Policisté našli tělo pětileté Terezky v devět hodin večer v lese Bažantnice v Kladně - Kročehlavech, asi pět minut chůze od hlavní silnice. Vyšetřovatel potvrdil, že místo, kde mají hledat, policistům udala matka dítěte

Policisté byli na místě nálezu třikrát
Místo nálezu označila samotná matka hledaného dítěte. "Ovšem nebyla to informace, která byla jednoznačná a konkrétní. Matka se pouze vyjádřila v tom smyslu, že v uvedeném prostoru se s dcerou pohybovala a že tento prostor by mohl být jedno z míst, kde se dítě mohlo ztratit," uvedl vyšetřovatel.

Policisté tělo našli v pondělí 9. července pozdě večer nedaleko jejího bydliště, asi pět minut chůze od hlavní silnice v lese Bažantnice v Kladně-Kročehlavech. Tělo bylo ukryto ve sklepních prostorách bývalé hájenky a bylo na něm navršeno množství různého dřeva, plechu a kamení.

Tělo bylo ukryto v porostu, do kterého nebyl volný přístup. Leželo v betonových základech, které v lese zůstaly po dřevěné chatě. V základech byl vylomen otvor, na němž ležela hromada různého dřeva, plechu a kamení.

Policie na místě, kde tělo nakonec našla, hledala už třikrát. Místo však bylo pokryto odpadky a ohořelými kusy dřeva. Proto nenašli stopu ani speciálně vycvičení psi.

Podle Romana Hošta z kladenského úřadu vyšetřování našli policisté tělo až poté, co se do okolí začal šířit hnilobný zápach. Na odkrytí těla pracovali hasiči zhruba dvě hodiny, okolo 23:00 odvezl pohřební vůz ostatky do Prahy k pitvě.

Kriminalisté by měli do dvou týdnů dostat vyjádření znalců, kteří potvrdí či vyvrátí výpověď matky. Je na nich, aby s konečnou platností řekli, zda Terezka zemřela udušením nebo na srdeční vadu, kterou podle vyšetřovatele Řečínského trpěla. Byla to takzvaná nedomykavost chlopně.

Pitva skončila v úterý po poledni
Pár minut po poledni v úterý 10. července skončila soudní pitva těla pětileté Terezky Čermákové. Středočeský vyšetřovatel Milan Řečínský po oznámení jejího výsledku, tedy že příčinou smrti Terezky byla srdeční a dechová nedostatečnost,  řekl, že policie zatím v souvislosti s tímto případem ještě nikoho neobvinila. Zároveň označil za nepravděpodobné, že by dívku někdo zavraždil, protože na jejím těle nebyly žádné stopy po násilí. Nazančil, že zemřela nejspíš nešťastnou náhodou.

Někteří novináři matku odsoudili bez důkazů
Řečínský obvinění Tereziny matky zvažoval, nechtěl ji ale obvinit z vraždy. Váhání zdůvodnil nejistotou ohledně jejího zdravotního stavu. "Z tohoto důvodu jsem přibral k případu psychologa a psychiatra. Zvažuji příčetnost či nepříčetnost matky," vysvětlil.

Matka poté, co ji některá média označila za vražedkyni, odmítla s policisty spolupracovat.

Vyšetřovatel ještě v úterý 10. července kategoricky opakovaně popřel tvrzení některých novinářů, že by se Helena Čermáková přiznala k vraždě své dcery. "Musím podotknout, že žádná konkrétní doznání z toho, co řekla, zatím nevyplývají," dodal tehdy.

Vyšetřovatelé přizvali k pátrání psychiatra
K pátrání po pětileté Terezce vyšetřovatelé přizvali před pár dny psychiatra a psychologa. Ti měli prozkoumat psychický stav matky. Kriminalisté si slibovali, že žena začne o ztrátě své dcery mluvit a objasní tak okolnosti jejího zmizení. Vedlo je k tomu opakované tvrzení matky, že má 'okno'. Policie tomu nevěřila, ale bez pomoci odborníků to nemohla vyloučit.

"Znalecké posudky mají odpovědět na otázku, zda matka lže, když tvrdí, že si na zmizení dcery nepamatuje. A pokud lže, co ji k tomu vede," vysvětlil Řečínský.

Během pátrání totiž nenašli jedinou stopu ani cvičení psi, ani vrtulník a policisté dívenku nenašli ani pod zemí. Kladno strážci zákona převrátili naruby, ale bez výsledku.

Terezčina matka měnila výpovědi
Helena Čermáková neuměla během vyšetřování vysvětlit, kdy a jak se dívenka ztratila. Její první verzí bylo, že odešla na chvíli nakupovat a po návratu už dcerku na hřišti na kročehlavském sídlišti nenašla.

Později tvrdila, že seděla na lavičce u hřiště a na chvíli usnula, po probuzení dceru už neviděla. Poslední verze zněla: "Na lavičce jsem se opalovala."

Vyšetřovatel potvrdil, že matka byla v den zmizení své dcerky opilá. Poslední tři svědci viděli matku s dítětem naposledy ve středu ve 12:15, když vycházela z domu s dítětem v náručí.

Ani 3. července nepřinesl dvouhodinový výslech matky pětileté Terezky nové informace. "Matka ví více, než nám je ochotna říci," domníval se tehdy vyšetřovatel případu Milan Řečínský. Podle něj žena, která zatím nebyla obviněna a v případu figuruje jen jako svědek, s policisty příliš nespolupracuje. "Vypovídá jen tolik, aby se neřeklo."

Policie vyšetřovala i blízké Čermákových
Jako možný pachatel byl po několika dnech zcela vyloučen biologický otec Terezky. Policisté také vyloučili, že by se holčička jen zatoulala a nemůže najít cestu domů.

Kriminalisté rovněž na dvacet hodin zadrželi druha Terezčiny matky, protože u něho při prohlídce našli dětské oblečení a kapesníky s červenými skvrnami. Navíc měli dospělí před zmizením dítěte vážnou roztržku.

Anylýza ale prokázala, že na kapesnících je sice krev, ale jen mužova. Skvrny na dětském prádle byly od melounu.

Matka Terezky vyskočila z okna - videoreportáž.

Po pokusu o sebevraždu skončila matka v nemocnici
Helena Čermáková se 26. června odpoledne pokusila skokem ze třetího patra o sebevraždu. S těžkými zraněními skončila na úrazovém oddělení kladenské nemocnice.

"Má zlomené dva krční obratle, naštípnutý kyčel a pohmožděný hrudník," uvedl ve středu nejmenovaný zdroj z kladenského zdravotnického zařízení. Zdravotní stav Čermákové je podle vyšetřovatele dobrý. Její hybnost je však vzhledem ke zranění značně omezená.

Dopisy, které žena zanechala před skokem z okna, posuzovali psychiatr a grafolog. Jak poznamenal vyšetřovatel: "Je to slátanina několika sdělení pro hejno lidí."

Policie: Čermákovi nebyli ideální rodina
Policisté přiznávají, že dívenčino rodinné zázemí není ideální. Blíže se však k tomu nechtějí vyjadřovat. Zdroj blízký pátracímu týmu řekl reportérovi zpravodajské agnetury TVD, že Helena Čermáková má už dlouho problémy s alkoholem. Dcerku občas podle něho vodila i do místních hospod.

"Terezku vychovává máma sama, protože její pravý táta snad o ni nemá zájem," objasnil rodinné zázemí jeden ze sousedů.

Pomoc nabídl i známý hledač pokladů
Pomoc při hledání dítěte nabídli nejen obyvatelé Kladna a lidé z celé republiky, ale i ze zahraničí. Mezi domácími byl i známý hledač pokladů Josef Mužík.

"Shodli jsme se s ním v jednom bodě," upřesnil vyšetřovatel. "Týká se to pohybu matky kolem domu. Pan Mužík pouze potvrdil, že se matka pohybovala tak, jak jsme to zjistili my." Policisté prověřovali i podněty ostatních. K pomoci se odhodlalo 82 volajících.

Přehled pátrání po zmizelých dětech s tragickým koncem

Říjen 1992

Pražská policie hledala desetiletého Filipa Decastella. V polovině listopadu bylo jeho tělo objeveno ve sklepě jednoho z domů ve Vršovicích. Za sexuálně motivovanou vraždu byl k 25 letům odsouzen bezdomovec Ervín Bobek. Po dalších dvou letech mu Vrchní soud trest o pět let snížil.

Březen 1995

V Ostrově nad Ohří se ztratil desetiletý Tomáš Belica. Po čtrnácti dnech našli policisté jeho tělo v bytě 51letého Františka Kahánka z téhož města. Druhý den po zadržení však Kahánek v cele za nejasných okolností zemřel na následky těžkých zranění.

Květen 1996

Policisté několik dní pátrali po sedmiletém Ondřeji Hortovi ze Smečna na Kladensku. Jeho tělo objevili po dvaceti dnech na pozemku opuštěného nádražního domku mezi obcemi Srby a Kačice. Vraha, který dítě zneužil a ze strachu zabil, policisté brzy dopadli a soud mu vyměřil dvacetiletý trest.

Září 1996

Zmizela Karolina Planá z Krnova poté, co si ji otec odvezl od matky a už ji nevrátil. Neúspěšná byla všechna pátrání, tělo Karolínky se dodnes nenašlo. Soud nakonec o tři roky později odsoudil Planého za vraždu dcery, kterou podle rozsudku zastřelil, aby se pomstil za rozpad svého manželství.

Březen 1999

Desetiletá Hana Topinková z Libušína se ztratila na cestě ze školy v Kladně. Po dvou dnech její tělo našli policisté v opuštěné cihelně v Třebichovicích. Vraha se dodnes nepodařilo vypátrat.

Leden 2001

Po dvoudenním pátrání nalezli policisté tělo sedmileté dívky z Moravského Berouna na Bruntálsku. Z vraždy je podezřelý její strýc, který se k vraždě doznal, jednou byl již za vraždu odsouzen.

Červen 2001

Policisté v Kladně pátrali po pětileté Tereze Čermákové. Po téměř třítýdenním pátrání bylo tělo holčičky nalezeno zahrabané v lese.
Autoři: , , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Chodkyni bez reflexních prvků srazilo na silnici auto, na místě zemřela

Dopravní nehoda se stala na čtyřproudé silnici mezi Chebem a Františkovými...

Tragická nehoda se stala brzy ráno na čtyřproudé silnici nedaleko Chebu. Mladou chodkyni, která na sobě neměla žádné...

Z autosalonu zmizely luxusní vozy, pachatelé použili originální klíče

Kriminalisté z Domažlic pátrají po pachatelích, kteří odcizili tři luxusní vozy...

Z autosalonu v Domažlicích zmizely tři luxusní vozy značky Audi A4. Při krádeži se zatím neznámí pachatelé do aut...

Manažer vagonky dostal za neodvádění plateb za zaměstnance podmínku

Obžalovaný Pavel Prázný (uprostřed) před soudem.

S podmínkou a peněžitým trestem odešel od lounského soudu Pavel Prázný, bývalý manažer vagonky v úpadku Heavy Machinery...Najdete na iDNES.cz