Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Obce musí zajistit místa pro mladší děti, stovky z nich nemají školku

  1:15aktualizováno  20:26
Pro rodiče to má být konec starostí, kam dát dítě do školky. Novela školského zákona totiž dává obcím povinnost zařídit místo v mateřské škole pro všechny děti, které mají v obci trvalé bydliště. Jenže řada z nich dnes nemá ani školku ani smlouvu na místa v okolí.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Kde je míst ve školkách nedostatek, měli dosud při zápisu přednost (nikoli nárok na místo) předškoláci bez ohledu na to, kde bydlí. Novela pravidla mění. Postupně budou mít nárok na místo i mladší děti, v roce 2020 i děti dvouleté.

Aby bylo jasné, která školka se má o dítě postarat, zavádí novela po vzoru základních škol i u školek takzvané spádové oblasti. Ve většině obcí s tím nebudou mít problém, dětí tam ubývá. Stále je však řada těch, kde to potíž bude.

„My máme ve školce 2,5leté děti, v okolí Prahy není místo ani pro pětileté,“ říká například Petr Halada, starosta Kamýku nad Vltavou. Právě obce v okolí Prahy a dalších velkých měst nemusí novou povinnost dodržet. A třeba u základních škol mají obce povinnost zajistit místo už celé roky. Jenže se jim to nedaří vždy plnit.

Kde nemají vlastní školu a školku

Květnici dohání čas

Příkladem je Květnice. Obec na okraji Prahy se rozrostla o satelitní čtvrť, má téměř 1 500 obyvatel s věkovým průměrem lehce nad 30 let. Nemá však ani vlastní mateřskou školku, ani základní školu. Navíc obyvatel přibylo i v okolí a školky praskají ve švech i bez květnických dětí.

Školu, kde by přijímali květnické děti, proto Květnice v okolí nemá. „Odmítají s námi uzavřít smlouvu. Školu ochotnou přijímat naše děti jsme našli až v Praze, je to přes hodinu autobusem. Pro rodiče nepřijatelné,“ říká starosta Květnice Stanislav Plocek.

V případě Květnice jde o dlouhodobý problém, na jehož řešení současné zastupitelstvo pracuje. S dalšími obcemi staví v Úvalech školu pro 600 dětí, ze svého na ni obec s rozpočtem 15 milionů korun přispěje 10 miliony. Plánuje se také stavba školky pro stovku dětí za 22 milionů, tedy pokud obec získá alespoň 70 procent z dotací.

Spádové mateřské školy

Novinku v přijímání dětí do mateřských škol zavádí novela školského zákona, kterou poslanci schválili před prázdninami. Zřizovatelé mateřských škol, tedy především obce, Podle ní budou mít od roku 2017 povinnost zajistit místa pro všechny čtyřleté a od roku 2018 i pro tříleté děti, později i děti dvouleté. Povinnost zajistit místo pro dítě zatím měly obce jen u dětí ve školním věku.

Novela u mateřských škol, stejně jako u škol základních, předpokládá zavedení spádových oblastí. Mateřská škola bude muset děti, které v ní mají trvalé bydliště, přijmout. Asociace sdružující zástupce měst a obcí byly proti. Ministerstvo školství ale ujišťuje, že vzhledem ke slabším populačním ročníkům bude míst dost. Obcím v oblastech, kde infrastruktura nestačí rostoucímu počtu obyvatel, slibuje prostředky na stavbu nových mateřských i základních škol.

Na ně tu šance je. Ministerstvo školství má vyhrazeny dotace na rozšiřování kapacit. Byly sice určeny výhradně na základní školy, neboť do školního věku dorůstají silnější populační ročníky, avšak obce prosadily, že budou využity i pro školky. „Podpora bude cílená,“ říká mluvčí ministerstva Jarmila Balážová. Týkat se to bude zejména okolí Prahy a dalších velkých měst.

Když se děti nevejdou

Do potíží se mohou dostat i obce, které zatím spádovou školu či školku mají. Například středočeská Radonice dostala 7. dubna výpověď od sousedních Satalic, kam její děti jezdily od roku 1985. V Satalicích se stavělo, a tak místa potřebují pro své děti. „Máme dvouletou výpovědní lhůtu, ale ta je málo platná, když se děti do školy nevejdou,“ říká starosta Stanislav Němec.

Příští rok plánuje otevřít provizorní první třídu v kulturním domě, když vše půjde podle plánu, další rok už se budou učit v nové budově. „Kdybychom to věděli dopředu, tak místo kulturního domu postavíme školu,“ konstatuje Němec.

Že se obce mohou dostat do obtížné situace, si uvědomuje i ministerstvo školství. Sestavilo seznam větších obcí, které vlastní školu nebo školku nemají. Největší riziko vidí ministryně Kateřina Valachová u obcí nad 500 obyvatel, těch jsou na seznamu zhruba dvě stovky, jednat s nimi chce na podzim.

Bez spádové školky ale obce dále nezůstanou, i když vlastní nepostaví. Pokud by se nedohodly v okolí, musel by spádovou oblast určit kraj. „Bylo by to nespravedlivé pro obce, které se o své školství starají,“ míní Petr Halada, který hovoří i za Sdružení místních samospráv.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Předsedou Zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4

Předsedou Strany zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4.

Předsedou Zelených se v sobotu stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4. Většinu získal už v prvním kole volby. Měl dva...

Je třeba se zbavit Sobotky a více zdanit velké firmy, radí Paroubek ČSSD

Jiří Paroubek na konferenci v hotelu Ambassador, kde radí sociální demokracii,...

Expremiér Jiří Paroubek, který se od minulého roku neúspěšně snaží vrátit do řad členů ČSSD, pořádal v neděli...

Obětí vládní čistky má být protidrogový zmocněnec, který kritizoval Babiše

Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil (19. 6. 2015)

Práci národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila chválí odborníci i Evropská unie, přesto bude muset...

Lednová očista
Lednová očista

5 zdravých receptů, na kterých si opravdu pochutnáte

Najdete na iDNES.cz