Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Mateřské školy: dětí stále ubývá

  8:31aktualizováno  8:31
Praha - Mateřské školy v Praze bojují s nedostatkem financí. Dětí stále ubývá a navíc školky zřizované městskými částmi dostávají dotace pouze na "své" děti. Pokud tedy zařízení navštěvují malí obyvatelé jiných částí nebo dokonce mimopražští, platí za ně rodiče vyšší školné. Další problémy navíc mají také školky bez vlastní právní subjektivity. Radní městských částí jim totiž podle nového zákona musí schvalovat všechny nákupy a dodavatele, kteří nemusí být z nejlevnějších.

V poslední době tak vedení školek i městské části musely sáhnout k razantním řešením. Některé mateřinky se ruší a slučují s jinými, v dalších se za "cizí" děti vybírají vyšší poplatky. "Nebyli schopni ekonomicky utáhnout provoz tří školek v Radotíně. Dětí je stále méně. Nezbývalo nám tedy, než zrušit mateřinku v Býšovské ulici," ospravedlňuje sloučení těchto zařízení starosta Prahy 5 Jiří Holub.

Některým rodičům tato rozhodnutí nevadí, jiní se však bouří. Nechtějí si zvykat na nová zařízení či jim připadá diskriminující platit více než ostatní.

Běžná cena za školku je tři sta korun plus doplatky za stravné, které záleží na denní délce pobytu dítěte v mateřince. "Připadá mi normální platit více peněz ve školce v Praze, když máme trvalé bydliště v jiném okrese. Mohli bychom přece dát naše děti tam, ale takhle je pro nás jednodušší brát je s sebou do metropole, kde oba s manželem pracujeme. Navíc tam máme i babičky," řekla Jana Bendová z Říčan, která vozí své děti do školky v Praze 7.

Jiným plátcům to ale zas až tak normální nepřipadá, spíše naopak. "Provozní poplatek, který po nás původně vyžadovali ve školce, dosahoval, nepočítáme-li základních tři sta korun, až osmnáct set. Po našich upozorněních jej sice snížili na tisíc, ale i to se nám zdá příliš mnoho," postěžovala si Zuzana Paukertová z Vestce, jejíž dítě navštěvuje školku v ulici Mezi domy v Praze - Libuši.

Radní i starostka své rozhodnutí brání, zatímco rodiče, někteří libušští zastupitelé a vedení magistrátu je však považují za porušení vyhlášky.

"Před dvěma lety jsme měli kapacitu 328 míst v školkových zařízeních. Našich dětí, za které dostáváme peníze, je přitom 190 a to se nedá ufinancovat," vysvětlil důvod vysokých poplatků pro děti z jiných okresů místostarosta Libuše Vladimír Böhm.

<CS8.2>Svatava Hirschová z kanceláře primátora hlavního města Prahy Jana Kasla tvrdí, že rozhodnutí o vyšších poplatcí pro děti z jiných okresů je v rozporu s právním předpisem, a proto by se pravděpodobně mělo řešit. Podrobnosti o případných postizích však nesdělila.

</CS>Jiného názoru je však František Kunc, ekonom z odboru školství pražského magistrátu. "Pravomoc zřizovatele školky je v podstatě neomezená. Magistrát totiž rozděluje pouze prostředky na mzdy a nikoliv na provoz, a proto i poplatky mohou být jakkoli vysoké," uvedl.

"Nepřipadá mi zvláštní chtít po rodičích polatky za využívání školek. Chápu, že se jim částka může zdát vysoká, ale mohou si přece vybrat. Dneska je bohužel finanční krize v celém školství a nic už není zadarmo. Ani my na tom s platy nejsme zrovna růžově," svěřila se učitelka Blanka Hofmannová, která po působení ve dvou pražských mateřinkách zakotvila ve školce v Hradci králové.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Zeman přijal ministerské kandidáty. S Plagou řešil inkluzi, s Milkem kanál

Kandidát na ministra školství Robert Plaga (ANO) po schůzce s prezidentem...

Prezident Miloš Zeman na zámku v Lánech přijal další tři kandidáty na ministry. Přijel za ním adept na ministra...

Sport bude mít speciální úřad, připraví ho zlatý olympionik Hnilička

Milan Hnilička

Premiér Andrej Babiš hodlá zřídit funkci vládního zmocněnce pro sport. Podle Lidových novin bude tento post zastávat...

Nedopustili jsme roztržku, rozdělení bylo správné, shodli se Klaus a Mečiar

Bývalí premiéři Václav Klaus (vpravo) a Vladimír Mečiar se zúčastní debaty...

Bylo to jako propadnout se v čase o čtvrt století zpět. V budově bývalého Federálního shromáždění vzpomínal Václav...Najdete na iDNES.cz