Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Matěj se vrátil z nemocnice

  12:50aktualizováno  12:50
Tříletý Matěj Mareš, kterému před dvěma týdny jeho otec daroval část vlastních jater, se ve čtvrtek vrátil z nemocnice domů. Zatím vše nasvědčuje tomu, že transplantace od živého dárce, historicky poprvé prováděná v České republice, dopadla velice dobře.

"Jsem moc rád, že to tak dopadlo," usmívá se Matějův otec Josef. "Teď pojedeme domů, už je to normální, zdravé dítě."

Bez transplantace neměl šanci
Matěj se narodil bez vyvinutých žlučovodů a bez transplantace jater mu nejspíš hrozila smrt. Zákrok, který je ve světě běžný už deset let, si poprvé vyzkoušely špičkové týmy dvou pražských nemocnic, Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) a Motola.

Sama operace proběhla ve dvou sálech IKEM. "Zahájili jsme operaci u tatínka, a když bylo zřejmé, že se to povede, tak se souběžně na druhém sále začalo s operací dítěte," uvedl šéf skupiny lékařů Miroslav Ryska.

Pro lékaře byl zákrok značně stresující, protože ještě nikdy neodebírali kus orgánu pro transplantaci živému člověku. "Uvědomovali jsme si, že neoperujeme pacienta, ale zdravého člověka. Věděli jsme, že to musíme zvládnout na sto procent," vzpomíná člen chirurgického týmu František Bělina.

Žloutenka rychle mizí
V IKEM strávil malý Matěj prvních pět dnů po operaci, kde s ním byli také dětští lékaři z motolské nemocnice. Teprve poté si ho vzali k sobě na oddělení dětské chirurgie. "Matějovi začal nový orgán okamžitě pracovat a zdravotní stav se prudce zlepšil," popisuje motolská lékařka Jana Kalousová.

"Předtím měl velice silnou žloutenku a cholesterol tak vysoký jako lidé ve vyšším věku." Žlutá barva začala z Matěje rychle mizet a při propuštění po ní nebylo téměř ani stopy.

Podle šéfa dětské chirurgie motolské nemocnice Jiřího Šnajdaufa se diagnóza nevyvinutých žlučovodů objevuje v Česku každý rok přibližně u šesti dětí. Dosud však všechny děti musely za transplantací jezdit do německého Hamburku. "Nyní mají tedy všechny takto postižené děti naději, že by napříště mohly být operovány zde," doufá Šnajdauf.

Matěj Mareš, který měl celý dosavadní život naordinovanou přísnou dietu, bude smět postupně jíst vše, na co dostane chuť. "I čokoládu nebo řízek," přikyvují lékaři.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Na dálnici D1 jsou kolony, na Pražském okruhu odklízejí bouraná auta

Kolona aut a kamionů zablokovala dálniční přivaděč na D1 u Jihlavy. (17. ledna...

Silnice v Česku jsou po nočním sněžení s opatrností sjízdné. Na řadě míst zůstává rozbředlý nebo ujetý sníh a někde se...

VIDEO: U Horoměřic řidiči rádi jezdí s nohou na plynu, ukázal radar

Na silnici vedoucí k Horoměřicemům je povoleno jet maximálně 90 km/h. Spousta...

Místní obyvatelé tvrdí, že na silnici u Horoměřic, kde minulý týden při havárii autobusu zemřeli tři lidé a desítky...

Dozorce dostal za smrt vězně půlroční podmínku. S trestem nesouhlasí

(ilustrační snímek)

Dozorci, který čelí obžalobě kvůli úmrtí vězně po nesprávném podání metadonu, uložil soud trestním příkazem půlroční...

Najdete na iDNES.cz