Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Matáskové: Společně nám to klape

  11:08aktualizováno  11:08
Praha - Tři Matásci jsou podepsáni pod premiérou Sběratele podle románu Johna Fowlese, která má premiéru v pátek v Divadle v Řeznické - až tak přerostly debaty o divadle u rodinného stolu. Motorem vzniku inscenace je David, herec Divadla Komedie, kterého román zasáhl natolik, že jej zdramatizoval, představení režíroval a hraje v něm. Ke spolupráci přizval svého otce Petra, známého scénografa královéhradeckého divadla Drak a pedagoga, i mladšího bratra Lukáše. Ten je společně s Divadlem v Řeznické koproducentem inscenace. "Jestli to vypadá jako rodinný podnik, je to rodinný podnik," komentuje tuto skutečnost David Matásek.

A byl to právě David Matásek, který tak dlouho obchízel režiséry s vlastní dramatizací románu Johna Fowlese Sběratel, tolik káv a sodovek s nimi vypil a mluvil a mluvil, až se rozhodl, že ji bude režírovat sám. "Nabídl jsem ji sedmi režisérům a všech sedm tu práci odmítlo. Jako nejčastější výhradu jsem slyšel, že jim vadí konec, který je fakt špatný, a míra beznaděje, která z textu čiší. Mně to teda nevadí," vysvětlil David Matásek.

Matásek se zároveň představí v roli citově zakrnělého úředníka městské správy, který na venkovské sídlo s rozsáhlým sklepením unese půvabnou studentku malířství Mirandu a snaží se naplnit svoji představu vztahu. Miranda však odmítne roli zbožňované ženy a všemi prostředky bojuje o svoji svobodu. Nakonec zemře na banální infekci, protože její věznitel odmítne zavolat lékaře. Partnerkou Davida Matáska je v roli Mirandy Linda Rybová.

"Fowlesův román není jen další položkou ve výčtu děl popisujících vztah žena - muž. Je to hluboká a nemilosrdná sonda do samotných archetypů tohoto vztahu. A je to také nelichotivý pohled do nitra čtenáře a já doufám, že i diváka," vysvětlil Matásek svou fascinaci románem.

Na projektu pracoval skoro pět let, i když dramatizace vznikla asi za šest měsíců. Nabídl ji Divadlu v Řeznické, které ji okamžitě přijalo. Koproducentem inscenace se stal Lukáš Matásek.

Ke spolupráci se svými syny scénograf Petr Matásek podotýká: "Vyměňovali jsme si názory na divadlo většinou v neděli po obědě. Ale pak naše debaty přerostly tak, že už jsme si své názory museli konfrontovat přímo na jevišti. Potěšující je zjištění, že i uvnitř rodinných vztahů panuje profesionalita."

Kromě rodinných příslušníků pozval David Matásek ke spolupráci Lindu Rybovou a hudebníka Jana P. Muchowa. "Nijak se nespecializuji na role obětí, přesto mě provázejí od počátku herecké kariéry," zamýšlí se Linda Rybová nad postavou Mirandy. Zároveň tvrdí, že Miranda je bytost naprosto odlišná od reálné Lindy Rybové.

"Když se mi něco děje, spíš fňukám, nezačnu bojovat." Zároveň přiznává, že situace, v níž se v této hře ocitá, není ani trochu příjemná a musí si ji držet od těla. Na otázku, jak zvládá hrát a zároveň režírovat, David Matásek odpovídá: "Máme takový trik, nad námi visí zrcadlo, ve kterém se vidím, a můžu hned režijně korigovat svůj herecký výkon." Tím zároveň prozrazuje i část scénografického řešení svého otce.

Režisér David Matásek, scénograf Petr Matásek a koproducent Lukáš matásek - trojice, která se podílí na dramatizaci románu Johna Fowlese. (1. února 2000)

Trojice Matásků,(zleva)David, Petr a Lukáš, se podílí na dramatizaci románu Sběratel, jež je na repertoáru Divadla v Řeznické. (1. února 2001)

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Američané zaútočili na Sýrii, přidali se i Britové a Francouzi

Noční obloha nad Damaškem během úderů USA, Británie a Francie na Sýrii (14....

USA, Británie a Francie v noci na sobotu zaútočili na Sýrii. Západ tak trestá syrský režim za údajný chemický útok ve...

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...

Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

Majitel části hřiště si ohradil pozemek, kůly zabetonoval před brankou

Majitel čtvrtiny fotbalového hřiště v Přešťovicích  si svůj pozemek ohradil...

Jámy a v nich zabetonované železné kůly vyrostly takřka přes noc na fotbalovém hřišti v Přešťovicích na Strakonicku....

Další z rubriky

Dospělí až v 25 letech. Ve světě neomezených možností se mladí hledají déle

Ilustrační snímek

Kdy se člověk stává dospělým? S překvapivou odpovědí na tuto otázku přišli autoři studie publikované v prestižním...

Sobota je zatím nejteplejší den roku, meteorologové naměřili až 29 stupňů

Nejteplejší den roku na Náměstí Svobody v Brně. (1. srpna 2017)

Teploty se v sobotu vyšplhaly až téměř k tropické třicítce. Nejtepleji bylo v Plzni-Bolevci, kde meteorologové naměřili...

Filip si přes mizerný výsledek KSČM udržel post předsedy strany

Vojtěch Filip si udržel post předsedy strany, ve druhém kole volby porazil...

Vojtěch Filip si udržel post předsedy strany, když ve druhém kole volby porazil představitele ortodoxního křídla strany...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz